banner158
banner218

Bugün (9 Mayıs Perşembe) iftar saat kaçta? İstanbul, Ankara, İzmir Akşam ezanı ne zaman?

Ramazan ayında günler birer birer geçerken oruç açma saatleri de değişiklik gösteriyor. Sahura kalkıp niyet edip oruç tutan müminler iftar saatini beklerken "Akşam ezanı saat kaçta?" diye aratıyor.

Bugün (9 Mayıs Perşembe) iftar saat kaçta? İstanbul, Ankara, İzmir Akşam ezanı ne zaman?
banner216

Ramazan ayının 4. günündeyiz... Günler birer birer azalıyor. Orucun açılma saati birer dakika artarken oruç tutan Müslümanlar iftar saatlerini araştırıp "Oruç ne zaman açıklacak?" veya "Akşam ezanı saat kaçta okunacak?" sorusuna yanıt arıyor.

İFTAR SAAT KAÇTA?

Bugün akşam ezanı sonrası oruç tutan müminler iftar yapacaklar. İstanbul'da iftar 20.15'te, Ankara'da 19,57'da, İzmir'de 20.17'da yapılacak. Diğer illerdeki iftar saatini incelemek için aşağıdaki linke tıklayınız.

İL İL İFTAR SAATİ

İFTAR DUASI

"Allah'ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, senin verdiğin rızkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.""Allah'ım! Bu günde oruç tutup ibadete durmam için bana yardımcı ol; bu günün sürçme ve günahlarından beni uzaklaştır; bu günde sürekli olarak seni zikretmeği bana nasip eyle; tevfikinle ey yolunu şaşanları hidayet eden!""Allah'ım! Bu günde bana huşu ehlinin itaatini nasip eyle; mütevazı insanlar gibi dönüş yapıp tövbe etmemle göğsümü genişlet; imanınla, ey korkanların imanı ve güveni!""Allah'ım! Bu günde beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl bana; bu gün Şeytan'ı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri cennet kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren Rabbim."

RAMAZAN AYINDA NELER YAPILIR?

Ramazan ayı birçok güzel amelin yapılacağı, Allah'ın rızasının kazanılacağı bir mevsim. Bu ayda Hz. Muhammed'in (S.A.V) müjdelediği birçok hayrın ve Salih amelin işleneceği günler var. İşte onlardan bir kaçı:

* Oruç tutmak

* Geceleri Peygamber Efendimiz'in sav sünneti olan teravih namazını kılmak

* Kur'an okumak

* Namazları cemaatle kılmak

* Sahur yapmak

* İftar ettirmek

* Kadir Gecesini aramak

* Sabretmek

* İhsan ve ikramda bulunmak

* Tövbe etmek

* Cenneti istemek

* Çokça Kelime-i Tevhid söylemek

* Ramazan umresi yapmak

* Açları doyurmak

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2019, 12:00