banner141

BM'den İsrail'e 'ilhak' uyarısı: Çözüm umutlarını mahveder

Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış  Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, "İsrail’in işgal altında tuttuğu Batı Şeria’yı veya bazı bölgelerini ilhak etmesi barışı ve iki devletli çözüm  umutlarını mahveder." dedi.

BM'den İsrail'e 'ilhak' uyarısı: Çözüm umutlarını mahveder
banner152


BM Güvenlik Konseyi, Orta Doğu ve Filistin'deki durumu görüşmek üzere  toplandı.

Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Mladenov, yaptığı konuşmada,  "İsrail'in işgal altında tuttuğu Batı Şeria'yı veya bazı bölgelerini ilhak etmesi  barışı ve iki devletli çözüm umutlarını mahveder." uyarısı yaptı.

Mladenov, Güvenlik Konseyi üyelerini, Filistin'deki mevcut ekonomik  krizden dolayı Filistin yönetiminin çökmek üzere olduğu yönünde de  bilgilendirerek, "Ekonomik ve insani destek önemlidir ancak Filistin-İsrail  çatışması sadece ekonomik yollarla çözülemez." ifadelerini kullandı.

İsrail'in BM Güvenlik Konseyi 2334 sayılı kararını ihlal etmeye devam  ettiğini vurgulayan Mladenov, "İşgal altındaki Filistin topraklarında İsrail’in  yerleşim yerlerini genişletmesinin yasal bir temeli yok ve bunun durması  gerekiyor." çağrısında bulundu.

BM Güvenlik Konseyinin 23 Aralık 2016'da kabul edilen 2334 sayılı  kararı, İsrail'in yerleşim faaliyetinin uluslararası hukuka karşı "ağır bir  ihlal" teşkil ettiğini ve "hukuki geçerliliği" bulunmadığını vurgulayarak, Doğu  Kudüs de dahil işgal altındaki bütün Filistin topraklarında, İsrail'in 4. Cenevre  Konvansiyonu uyarınca bir an önce yerleşim faaliyetlerini durdurmasını ve işgalci  bir güç olarak yükümlülüklerini yerine getirmesini talep ediyor.
Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2019, 20:48
banner94