banner339
banner274

Biontech yan etkileri: Biontech aşısının ilk doz ve ikinci doz yan etkileri neler? Covid aşısının yan etkileri nasıl geçer?

Biontech aşısının ilk doz ve ikinci doz yan etkileri birbirine benzese de ikinci dozdan sonra daha bazı farklılıklar olabiliyor. Koronavirüse karşı insanlığın elindeki en önemli silah olan covid aşısının yan etkileri kısa sürede geçerken, uzmanlar, tüm vatandaşları bu yan etkilerden çekinmemeleri ve aşı olmaları çağrısında bulunuyor.

Biontech yan etkileri: Biontech aşısının ilk doz ve ikinci doz yan etkileri neler? Covid aşısının yan etkileri nasıl geçer?
banner475


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan bilgilere göre, Türkiye’de ilk doz aşı uygulananların sayısı 39 milyon 948 bin 963, iki doz aşı uygulananların sayısı ise 24 milyon 439 bin 223’e ulaştı. Vatandaşlar, Sinovac veya Biontech aşısını tercih edebiliyorlar. Bu kapsamda mRNA temelli Biontec aşısının yan etkileri de sık sık araştırılıyor. Peki, Covid aşısının yan etkileri nasıl geçer?BİONTECH AŞISININ İLK DOZ VE İKİNCİ DOZ YAN ETKİLERİ NELER?

Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan bilgilere göre, bugüne dek covid aşılarına ilişkin hem yürütülen klinik çalışmalarda hem de mevcut aşı uygulamalarında ciddi yan etkilere rastlanmadı. Bununla birlikte aşılamanın ardından görülen yan etkiler sıklıkla hafif olarak tespit edildi. Bu yan etkiler;

Ancak çok nadir de olsa alerjik bünyeye sahip kişilerde daha farklı reaksiyonlar oluşabileceği unutulmamalıdır. Aşı uygulandıktan sonra yaklaşık yarım saat aşının yapıldığı sağlık merkezinde kalınmalı ayrıca sonrasında beklenmedik belirtiler görüldüğü takdirde en yakın sağlık kurumuna başvurulmalıdır.

COVİD AŞISININ YAN ETKİLERİ NASIL GEÇER?

Covid aşısından sonra oluşabilecek yan etkiler kişiden kişiye değişmekle birlikte, basit uygulamalarla bu yan etkileri hafifletmek mümkün olabiliyor. Bunun için,


 

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2021, 16:12
banner218