banner339
banner274

Bilim İnsanları, Kedilerin Karakterlerindeki 7 Ortak Özelliği Belirledi

Helsinki Üniversitesi'nden veteriner hekim Salla Mikkola, 'Köpeklere kıyasla kedilerin davranışsal ve kişilik özellikleri daha az biliniyor' dedi.

Bilim İnsanları, Kedilerin Karakterlerindeki 7 Ortak Özelliği Belirledi
banner401
banner427


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Bilim insanları, internet üzerinden düzenledikleri bir anketle kedilerin 7 ortak karakter özelliğini belirledi.Independent Türkçe'den Yasin Sofuoğlu'nun derlediği habere göre, Finlandiya'dan araştırmacılar, 138 soruluk bir anket aracılığıyla kedi sahipleriyle iletişime geçerek toplamda 4 bin 316 kediyi inceledi.

Hayvan refahı sitesi Petsofi'de yayımlanan anket üzerinden gerçekleştirilen çalışma, laboratuvar ortamı yerine kedilerin evdeki davranışlarından yola çıkarak hazırlandı.Sonuçları Animals adlı akademik dergide yayımlanan araştırmada, kedi sahiplerine hayvanlarının yaşı, cinsi, tüy rengi ve temel aktiviteleri gibi sorular soruldu. 

Elde ettikleri sonuçları değerlendiren araştırmacılar kedilerin kişilikleriyle ilgili 5, davranışlarıyla ilgili de 2 ortak özellik tespit etti.

Bilim insanları, kedilerin ortak kişilik özelliklerinin "aktif olma/oyunbazlık", "ürkeklik", "insanlara karşı saldırganlık", "insanlarla sosyalleşme", "kedilerle sosyalleşme" olduğunu belirtti.

Çalışmada ayrıca "tuvalet kabıyla ilgili sorunlar (kabı kullanmayı reddetme ya da kötü kullanma)" ve "aşırı derecede kendini temizleme" şeklinde iki davranışsal özellik de tespit edildi.
banner218