banner339
banner313

Bekir Bozdağdan Gülenin iadesine ilişkin açıklama

Adalet Bakanı Bozdağ, Gülen'in iadesine ilişkin, "Biz artık bundan sonra ikinci önemli adımın atılmasını bekliyoruz; o da geçici tutuklamanın yapılmasıdır." şeklinde konuştu.

banner362
Bekir Bozdağdan Gülenin iadesine ilişkin açıklama
banner353

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in iadesi konusunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden arasındaki görüşmede gündeme geldiğini belirterek, "Biz artık bundan sonra ikinci önemli adımın atılmasını bekliyoruz; o da geçici tutuklamanın yapılmasıdır. Umarız ki bu daha fazla ertelenmez, kısa sürede gerçekleştirilir." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu genel görüşmeleri kapsamındaki New York ziyaretine katılan Bozdağ, Türkiye'nin ABD'den Fetullah Gülen'in iadesi talebine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bozdağ, Erdoğan'ın Biden ile görüşmesinde özellikle FETÖ elebaşının iadesi konusunda Türkiye'nin talep, hassasiyet ve beklentilerini ifade ettiğini aktardı.

"Geçici tutuklama talebi 10 Eylül'de iletildi"

Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin daha önce Türkiye'nin ABD'ye 4 dosya gönderdiğini hatırlatan Bozdağ, geçici tutuklama talebinin ise 10 Eylül'de iletildiğini dile getirdi.

Türkiye'nin beklentisinin Gülen'in iadesi olduğunu vurgulayan Bozdağ, iade anlaşmasının uygulanmasını talep ettiklerini, anlaşma uyarınca mahkeme kararı çıkıncaya kadar kişinin tutuklanması gerektiğini anlattı.

Bu konuda takdir hakkı olmadığını ve başka maddelerle de irtibat kurulamayacağını bildiren Bozdağ, "Çünkü çok açık. Birtakım eksik belgeler, bilgiler varsa bunlar da istenebilir. Bu, tutuklamaya engel bir durum da oluşturmaz." açıklamasında bulundu.

Anlaşmanın 10'uncu maddesinin geçici tutuklama talebini içerdiğine değinen Bozdağ, taraf ülkelerden birinin suç işleyen kişinin bulunduğu ülkeden iade dosyası ulaşıncaya kadar geçici tutuklama talep edebileceği bilgisini verdi.

"Gülen örgütü ABD'den yönetmeyi sürdürüyor"

Fetullah Gülen'in örgütü ABD'den yönetmeyi sürdürdüğüne işaret eden Bozdağ, hiçbir hukuk devletinin, bir terör örgütünün devletin gözetimi altında sevk ve idaresine izin vermeyeceğini belirtti.

ABD'nin yetkili makamlarından, FETÖ'nün bu ülkeden yönetilmesine izin verilmemesini ve bu örgütün mensuplarının hukuk çerçevesinde hak ettikleri cezayı alması gerektiğini de ifade ettiklerini anımsatan Bozdağ, "O nedenle öncelikle 9'uncu maddenin işletilerek tutuklanması ve ayrıca darbe teşebbüsü nedeniyle de aramızdaki anlaşmanın 10'uncu maddesinin işletilerek geçici tutuklanmasını talep ettik." diye konuştu.

"Türkiye'nin kaygılarını anlıyorlar"

Bozdağ, Amerikalı yetkililerin Türkiye'nin kaygıları hakkındaki düşüncelerinin sorulması üzerine, "Ben, Türkiye'nin kaygılarını anladıklarını düşünüyorum." karşılığını verdi.

Tüm Türkiye'nin darbe teşebbüsünün arkasında FETÖ'nün bulunduğuna yönelik ittifak halinde olduğuna ve hiçbir olayda Türk halkının bu kadar görüş birliği sağlamadığına dikkati çeken Bozdağ, ABD yetkili makamlarının bu kabulün ne derece önemli olduğunu fark ettiklerini gördüğünü bildirdi.

"Türkiye'de şu anda Amerikan karşıtlığında artış var"

Türkiye'de şu anda Amerikan karşıtlığında artış olduğunu anlatan Bozdağ, bunun en önemli nedenlerinden birinin Fetullah Gülen'in ABD'de yaşaması, Türkiye'nin iade talebine rağmen sürecin henüz Adalet Bakanlığından mahkemelere gönderilmemesi olduğunu kaydetti.

FETÖ elebaşının iade edilmemesinin iki ülke arasında ilişkilerin daha da bozulmasına yol açacağı uyarısında bulunan Bozdağ, işin uzatılmadan sonuçlandırılmasının önemini vurguladı.

"Kaçış arayışı içindeler"

Fetullah Gülen'in iadesi konusunda ABD'ye bir ziyareti olup olmayacağı sorulan Bozdağ, "Benim Washington'a bir ziyaretim olacak. Henüz ABD Adalet Bakanlığından bir randevu talebimiz olmadı ama dönüşte, önümüzdeki hafta randevu talebemizi ABD yetkili makamlarına ileteceğiz." bilgisini paylaştı.

Bekir Bozdağ, "Gülen'in kaçma ihtimaline ilişkin uyarılarda bulundunuz mu?" sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Bizim geçici tutuklama talebimiz de var; iade üzerine. Biz orada da acil tutuklama talep etmiştik. Aynı şekilde orada da bunları çok açık şekilde ifade ettik. Fetullah Gülen'in bir kaçış arayışı içinde olduğuna dair istihbari bilgiler elimize ulaşmıştır. Bazı ülkelerde Fetullahçı Terör Örgütü mensupları uygun yerler arayışı içindeler. Buna dair bilgiler alıyoruz. Biz bunları ABD'li yetkili makamlara da ilettik. Onun için de tutuklanmasını talep ettik; kaçışı önlemek için."

AA

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2016, 20:30
banner218

banner344

banner343

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k