banner339
banner313

Başbakan Yıldırım Biz Amerika ile anlaşamıyoruz

Başbakan Binali Yıldırım, “ABD, IŞİD'e karşı Kürtleri doğrudan silahlandırmayı düşünüyor” haberlerinin sorulması üzerine “Biz Amerika’yla anlaşamıyoruz” dedi.

Başbakan Yıldırım Biz Amerika ile anlaşamıyoruz
banner401
banner427

Yıldırım, AK Parti Genel Merkezi önünde, dün yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısına ilişkin açıklama yaptı, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

‘KORUCULAR KENDİMİZİ BİRAZ ÖKSÜZ, YETİM HİSSEDİYORUZ' DİYORLAR'

"Doğu ve Güneydoğu bölgesinde terörle mücadelede önemli rol üstlenen geçici köy korucularına yönelik bir çalışma var mı?" sorusunu Yıldırım, şöyle yanıtladı: "Geçen Diyarbakır programımızda geçici köy korucularıyla kapsamlı bir toplantı yaptık. Onların dernekleri var, ekip başları var, konfederasyonları var. Onların sorunlarını kapsamlı olarak dinledik ve bunun üzerine söz vermiştik. Adımını da attık. O adım şu; köy korucuları, malum bugün de Eruh'ta bir köy korucumuz şehit oldu, Allah'tan rahmet diliyoruz, bunlar jandarma ve polisle beraber terörle mücadele yapıyorlar. Ancak talepleri şu; 'Jandarmanın sahibi var, polisin sahibi var. Biz de İçişleri Bakanlığı bünyesinde gözüküyoruz ama bizi tam olarak Bakanlık sahiplenmiyor. Kendimizi bu konuda biraz öksüz, yetim hissediyoruz.' diyorlar. Hakikaten bunu biz de inceledik. Böyle bir yasal boşluk var. Bunun üzerine İçişleri Bakanımız hemen çalışmaları başlattı. Sadece geçici köy korucularının konularını takip etmek, sorunlarını çözmek üzere bir daire başkanlığı kurduk. Bu daire başkanlığının işi, geçici köy korucularının her türlü konularıyla yakından ilgilenmek, sorunlarını çözmek, ihtiyaçlarını karşılamak ve terörle mücadele konusunda büyük bir kahramanlık ve fedakarlık gösteren bu insanların, buna benzer mağduriyetleri yaşamalarının önüne geçmek."

‘KILIÇDAROĞLU'YLA GÖRÜŞME KISA SÜREDE GERÇEKLEŞİR'

"Bayram öncesi Sayın Kılıçdaroğlu sizden randevu talep etmişti. Bu hafta gerçekleşecek mi görüşme ya da önümüzdeki hafta ne zaman görüşeceksiniz?" sorusunu Yıldırım, "Olur, gerçekleşir. Biz görüşeceğiz. Kısa sürede gerçekleşir" şeklinde yanıtladı. Başbakan Yıldırım, görüşmenin bu hafta olabileceğini kaydetti.

‘HEM KILIÇDAROĞLU HEM DE BAHÇELİ İLE GÖRÜŞME YAPMA İHTİYACI VAR'

"CHP lideriyle en kısa süre içinde görüşeceğinizi söylediniz. MHP lideriyle de bir görüşme yapmayı düşünüyor musunuz?" sorusu üzerine Yıldırım, şunları dile getirdi: "Gayet tabii. Biliyorsunuz 3 parti genel başkanları olarak bir karar aldık. En azından acil ihtiyaç niteliğindeki Anayasa'da değişiklik ihtiyacı var. Bu değişiklikleri bir uzlaşmayla yapalım. Bunun üzerine her partiden bir arkadaşımız görevlendirildi. Bizden Genel Sekreter Abdülhamit Gül Bey, diğer partilerden de arkadaşlarımız görevlendirildi. Bir süreden beri çalıştılar. Tabii bu çalışmanın tekrar genel başkanlar tarafından değerlendirilerek olurlarının verildikten sonra hayata geçirilmesi lazım. Bu bağlamda hem Sayın Kılıçdaroğlu hem de Sayın Bahçeli ile görüşme yapma ihtiyacı var. Görüşüp bu konuyu da öyle yahut böyle bir karar bağlamamız yerinde olur."

ABD'nin YPG'ye IŞİD'le mücadele çerçevesinde doğrudan silah yardımı yapacağı iddiası da sorulan Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti: "Biz bu konuda Amerika ile farklı fikirdeyiz. Amerika ile anlaşamıyoruz. Biz YPG olsun, PYD olsun, 'PKK'nın isim değiştirmiş uzantısıdır' diyoruz. PKK ne ise bizim için YPG de odur, PYD odur. Kürt kardeşlerimizle bir alakası yok. Kürt kardeşlerimiz Suriye'de de yaşıyor, Türkiye'de de vatandaşlarımız var. Irak'ta da Kürt kardeşlerimiz var. Bunlarla ülkemizin, milletimizin hiçbir sorunu yok. Ancak bir terör örgütüyle başka bir terör örgütünü yok etmek, yenmek için bir mücadeleye girilmez. Eğer bir terör örgütünü kullanarak bir başka terör örgütünü yok etmeye çalışırsanız sonra kullandığınız terör örgütü de başınıza bela olur. Amerikalılara bunu biz açıkça söyledik ve bu konudaki hassasiyetimizi de bildirdik. Eğer halen böyle bir kararın arkasındalarsa bunu ancak esefle karşılarız. Doğru bir iş değildir."

‘ZAMAN ARTIK SURİYE SORUNUNUN ÇÖZÜLME ZAMANI'

Bu durumun, Suriye'deki sorunu çözmeyeceğini, daha da karmaşık hale getireceğini vurgulayan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: "Halbuki zaman artık Suriye sorununun çözülme zamanıdır, acil olarak çözülme zamanıdır. Bu konuda da bütün paydaşlara tarihi sorumluluk düşmektedir. Aksi halde her gün onlarca masum insan hayatını kaybediyor. Binlerce insan evinden barkından, yerinden, yurdundan oluyor, yollara düşüyor. Bu ıstırabı, bu dramı artık sona erdirmek hepimizin, Suriye'de söz sahibi olan bütün ülkelerin en öncelikli görevidir, sorumluluğudur diye düşünüyorum."

‘OHAL UZATILABİLİR'
Başbakan Yıldırım, hükümetin olağanüstü hal uygulamasını uzatıp uzatmayacağına yönelik soru üzerine, "Olağanüstü hal devam ediyor, şartlar gerektirirse tekrar uzatılabilir" dedi. ‘Yedek vekil' uygulamasının yeni anayasa değişikliğinin içinde olup olmadığına ilişkin soruya karşılık Yıldırım, bunun yıllardan beri görüşülen bir konu olduğunu ancak şu anda mini anayasa değişiklik çalışmasında bulunmadığını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2016, 23:10
banner218