banner4

Başbakan'ın çağrısına gazetecilerden tepki; Sözün bittiği yerdeyiz!

Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP), Başbakan Erdoğan'ın 2 gazeteci hakkındaki sözlerine tepki gösterdi.

Başbakan'ın çağrısına gazetecilerden tepki; Sözün bittiği yerdeyiz!
banner26

Erdoğan, Soma faciasının ardından 'müstahaktır' yorumunu yapan Hürriyet yazarı Yılmaz Özdil ve 'Onlar ne şehit ne gazi, kar yoluna gitti Niyazi' yorumunu yapan Posta yazarı Yazgülü Aldoğan'a tepki gösterdi.

Başbakan, yazarları "Ahlak değerleriyle yakından uzaktan alakası olmayan bazı tipler de bizim mitinglerimize geldiler diye bunlara müstehak diyecek kadar alçaktırlar. Şimdi ben soruyorum. Bu yazıyı yazanların patronları acaba bunları kendi gazetelerinde nasıl barındırıyor. Diyorum ki sen bir patron olarak bunları hala kapıya koyamıyorsan sen de aynı zihniyettesin. Benim o şehit vatandaşlarıma bunlar müstahaktır diyor. Bunlar ne şehittir ne gazidir nokta nokta diyenler de aynı zihniyettedir. Zaman zaman bir yerlere gelip de bazı eylemleri düzenleyenler bu ifadeye karşı tavırlarını koysunlar da samimiyetlerini görelim" ifadeleriyle eleştirdi.

Erdoğan'ın bu sözleri üzerine GÖP'ten şu açıklama yapıldı: 

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın televizyon ekranlarından, medya patronlarına yazarlarını kovması için çağrı yapması, basın özgürlüğüne müdahalenin ötesinde, basın özgürlüğünü yok saymaktır.

Yaşanan felaketlerde siyasi sorumluluk alamayanların, medyanın sorumluluğunu sorgulamaya kesinlikle hakkı yoktur. Özellikle medyadaki yazarların kullandıkları sözcükler saptırılarak, onları suçlamak, hedef haline getirmek, ülke yönetimini üstlenmiş kişilerin ve devlet adamlarının görevi değildir.

Yönetimdeki kişilerin, gazete yazarlarının kullandığı bazı kelimelerin yanlış olduğunu iddia etmesi ve onları toplum karşısında suçlamaları kaleme, ifade özgürlüğüne de açık müdahaledir. Özellikle suçlamaları yaparlarken, gazete patronlarına, bazı yazarların işine son verme baskısı niteliğindeki sözleri sarf etmeleri, demokratik bir ülkede, basın özgürlüğünün ve demokrasinin özüne aykırıdır.

Sayın Başbakan'ı bir kez daha, sağduyulu davranmaya çağırmayı, görev biliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2014, 09:41