banner339
banner313

Başbakan Binali Yıldırım Merkel'le telefonda görüştü

Almanya ile süren toplantı krizi nedeniyle Başbakan Binali Yıldırım Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefon görüştü. Başbakan Yıldırım, "Planladığımızdan uzun bir görüşme oldu" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım Merkel'le telefonda görüştü
banner401
banner427

Almanya ile yaşanan toplantı krizi sonrası bu ülkenin Başbakanı Angela Merkel'le bir telefonda konuşan Başbakan Binali Yıldırım görüşme sonrası açıklama yaptı. 


Başbakan Yıldırım, "Halk oylamasına yönelik yapılacak, vatandaşlarla buluşmaralara kısıtlama getirilmesi, iptal edilmesi konusunu Sayın Merkel’le konuştum. Bundan sonraki programlar için biraz daha farklı bir yol izleyeceğiz. Önümüzdkei hafta içinde iki ülkenin dışişleri bakanları bir araya gelip bu konuya açıklık getirecekler" dedi.
Başbakan Binali Yıldırım, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin toplantılarına izin vermeyen Almanya'nın başbakanı ile bu konuda bir telefon görüşmesi gerçekleştireceğini Kırşehir'deki miting sırasında açıklamıştı. Başbakan Yıldırım ile Almanya Başbakanı Angela Merkel arasındaki görüşme beklenenden uzun sürdü. Görüşme saat 15.00'te başlamıştı.
Kırşehir'deki konuşmasında Almanya'nın kararına tepki gösteren Başbakan Binali Yıldırım şunları söyledi: 

"Almanya'da iki bakanımızın, memleket sevdalıları, Türkiye'den göç eden gurbetçilerle yapacağı toplantıları eften püften sebeplerle iptal ettiler. Bu, demokrasiye, özgürlüklere karşı çok talihsiz bir karardır. Alman makamlarını bu konudaki tutumlarını, iki ülke arasındaki iyi ilişkilerle bağdaşmayan bu tutumlarını gözden geçirmeye davet ediyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2017, 16:29
banner218