banner4

Bandoyu 63 yıldır aralıksız çalıyor

Çeşitli etkinlikler görev alan Adana Büyükşehir Belediyesi Bandosu, 63 yıldır aralıksız sesini duyuruyor.

Bandoyu 63 yıldır aralıksız çalıyor
banner26

Çeşitli etkinlikler ve törenlerde görev alan Adana Büyükşehir Belediyesi Bandosu, 63 yıldır aralıksız sesini duyuruyor.

Kentte 1951-1954 yılları arasında belediye başkanlığı yapan Zahid Akdağ'ın, Almanya ziyareti sırasında bandoyla karşılanmasının ardından kurulan Adana Büyükşehir Belediyesi Bandosu, törenlerdeki performansıyla beğeni topluyor.

63 yıldır aralıksız görev yapan bando, tören ve etkinliklere renk katıyor.
Bando şefi Cumali Alişan,  yaptığı açıklamada, kurulduğu dönemde 14 kişilik itfaiye erinden oluşan bandonun, daha sonra Belediye Başkanı Ege Bagatur tarafından itfaiyeden ayrılarak tek başına bir birim haline getirildiğini anlattı.

Sağlık Sosyal İşler Daire Başkanlığı'na bağlı çalıştıklarını ve 31 müzisyenle görev yaptıklarını belirten Alişan, "Repertuvarımızda ülkemize ait 170 marş var. ABD, Almanya ve Danimarka gibi ülkelerin de aralarında bulunduğu 7 ülkenin milli marşlarını çalabiliyoruz" dedi.

Sadece resmi törenlerde değil açılışlar, sportif faaliyetler ve şenliklerde de en önde yer aldıklarını dile getiren Alişan,

"İnsanlar, ölüde de diride de hep onlardan yükselen sese ayak uydurur veya kulak kesilirler. Bu duyulan ses 60 yılı aşkın süredir varlığını sürdüren Adana Büyükşehir Belediye Bandosu'na aittir. Sadece marş çalmıyoruz. Halk müziği, sanat müziği ve klasik parçaları rahatlıkla çalan bandomuz, günün sevilen müziklerinden seçme eserlere ve isteklere de yer veriyor" diye konuştu.

''ÜNLÜ İSİMLERE BANDO ŞEFLİĞİ''

Geçen yıl 16 şehirde konser verdiklerini aktaran Alişan, şunları kaydetti:

"Kent merkezinde işlek caddelerde mini konserler veriyoruz, insanlar alkışlıyor. Ayrıca Denizli, Osmaniye, Hatay, Bilecik gibi farklı şehirlerdeki davetlere de katıldık. Şehrin simgesi olan Altın Koza Film Festivali'ne katılan ünlülerin yanı sıra Beyazıt Öztürk, Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz gibi ünlülere de bandomuza şeflik yaptırdık. Biz burada bir aile gibiyiz. 60 yılı geçen bir tarihe sahibiz. Öğrendiklerimizi aramıza katılan yeni arkadaşlara aktarıyoruz."
 

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2014, 21:13

banner79

banner78