banner158

Bakan Pakdemirli: Mücadele gece boyunca devam edecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, dün Dalaman'da  başlayan ve Fethiye ilçesine yayılan orman yangınının kontrol altına alındığını  belirterek, "Mücadele gece boyunca devam edecek. Zaten alanın etrafı iş  makineleri ve dozerlerle çevrilmiş durumda. Alanın daha fazla büyüme ihtimali  bulunmuyor." dedi.

Bakan Pakdemirli: Mücadele gece boyunca devam edecek
banner152

Muğla'ya sabah saatlerinde gelen ve gün boyu yangın alanında  incelemelerde bulunan Pakdemirli, akşam yangının çıktığı bölgeyi helikopterle  gezdi.

Havadan yangın alanını inceledikten sonra Göcek Orman İşletme  Şefliğinde gazetecilere açıklamada bulunan Pakdemirli, dün Dalaman'da başlayan ve  Fethiye ilçesine yayılan yangının sabah saatlerinde kontrol altına alındığını  hatırlattı.

Bölgede sadece ince dumanların görüldüğü bir yangın sahası olduğunu  belirten Pakdemirli, "Sabahki açıklamalarımızın ardından öğle saatlerine doğru  tekrar helikopterle yukarıya çıktığımızda tablonun değişebileceğini gördük.  Tekrar kontrol altına alınma çalışmalarına başladık. Öğleden sonraki rüzgar, nem  ve sıcaklık şartları sabahkine göre daha negatif yöndeydi. Buradan yangınla  mücadelemiz devam etti. Ben de bölgede özelikle kaldım. Yangın yer yer olmak  kaydıyla tekrar etti." dedi.

Hava kararmadan kısa bir süre önce tekrar helikopterle yangın alanında  incelemelerde bulunduğunu ifade eden Pakdemirli, şunları belirtti:

"Az evvel yine yangın bölgesinde uçtum. Yer yer yanan ve atlayan  alanlar mevcut. Genel itibarıyla büyümemiz yok. Arazi oldukça sarp, kayalık.  Özellikle hava araçlarının önemi burada ön plana çıkıyor. Yerden olan  müdahalelerde mümkün mertebe yol açarak gitmeye gayret gösteriyoruz. Tabii ki  bütün bunlar olurken gün içerisinde 3 yerde yangınımız daha çıktı. Yani buradaki  güçlerimizin bir kısmını da başka bölgelere sevk etmek durumunda kaldık. Milas  Gürçamlar, Fethiye Karaçulha, Köyceğiz Döğüşbelen'de orman yangınları yaşandı. Bu  yangınlarımız da kontrol altında. Yangınların çıkış sebebi belli değil.  Çalışmalarımız sürüyor."

Hava araçlarının gün boyu çalıştığını ve yangınla mücadele  çalışmalarına destek verdiğini vurgulayan Pakdemirli, "Şu an itibarıyla tekrar  söylüyorum, yangın kontrol altında. Yer yer içeride yangınlarımız devam etmekle  birlikte yukarıya çıktığınız zaman asla cayır cayır bir manzara yok. Sadece yer  yer dumanlar mevcut. Her yerde ufak parlamaların olduğu ama sarp bir arazide bir  mücadele ettiğimizi de belirtmek isterim." diye konuştu.

Pakdemirli, orman  işçilerinin yangını söndürmek için canla başla  mücadele ettiğini dile getirdi.

"Alanın daha fazla büyüme ihtimali bulunmuyor"

Yangın yerinde mahsur kalan Orman Genel Müdürlüğü'nün 5 personelinin  kurtarıldığını, işçilerin sağlık durumlarının iyi olduğunu ifade eden Pakdemirli,  şunları kaydetti:

"İşçiler ufak bir tedavi süresinin ardından taburcu oldu. Can ve mal  kaybımız yok. Bizi üzen bitki örtümüzün, endemik bitkilerimizin kaybolması, bazı  hayvanlarımızın da telef olduğu ihtimali üzerinde ne yazık ki duruyoruz. 13  helikopter, 105 arazöz, 18 iş makinesi ve 520 personel değişerek görev alıyor.  Personelimizi sürekli olarak dinlendiriyoruz. Havanın kararmasıyla  helikopterlerimiz indi. Mücadele gece boyunca devam edecek. Zaten alanın etrafı  iş makineleri ve dozerlerle çevrilmiş durumda. Alanın daha fazla büyüme ihtimali  bulunmuyor. Bu saatten sonra yapılacak tek şey yerden mücadeleye gayretle devam  etmek olacak."

Bölgeye, Antalya Denizli, Isparta, Kütahya hatta Zonguldak'tan  personel takviyesi yaptıklarını anlatan Pakdemirli, OGM'nin deneyimli  personelinin sahada çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

Meteoroloji Genel Müdürü ile görüşme yaptığını belirten Pakdemirli,  "Gece meteorolojik güney batıdan bir rüzgar esiyor. Bizim beklediğimiz, olumlu  karşıladığımız bir rüzgar. Rüzgarın hafif ve orta şiddette esmesini bekliyoruz.  Tüm personelime can siperane çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum." dedi.

Arazinin sarp ve kayalık olduğunu bu nedenle her yere arazöz ve iş  makineleriyle girmenin mümkün olmadığını dile getiren Pakdemirli, yangının olduğu  tüm bölgede personellerinin bulunduğunu kaydetti.

Sarp ve kayalık arazide yapılan çalışmalarda hava araçlarının  müdahalesinin çok daha etkili olduğuna işaret eden Pakdemirli, "Gece saatlerinde  ne yazık ki helikopterleri çalıştırmanın mümkün olmadığını gördük. Mümkün mertebe  hava kararana kadar helikopterleri çalıştırıyoruz. Sabah günün ilk ışıklarıyla  tekrar hava araçlarını göreve alıyoruz." diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2019, 17:02
banner94