banner4

Babasının mezarına koştu!

Soma’da maden faciasında hayatını kaybeden işçi Kemal Çoban’ın oğlu sünnet oldu. Faciadan 3 ay önce bastırılan davetiyeler nedeniyle sünneti iptal etmeyen aile Çoban’ın oğlu Talha Çoban’ın sünnet düğününü gerçekleştirdi.

Babasının mezarına koştu!
banner26

Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciasında hayatını kaybeden 301 işçiden biri olan Kemal Çoban’ın oğlu Talha Çoban, babasının çok istediği sünnet düğününü gerçekleştirdi. Hazırlıkların 3 ay önce başladığı sünnet düğününün davetiyelerini Kemal Çoban’ın eşi Güllü Çoban bastırdı. Davetiyelerin çoğunun dağıtılırken faciada hayatını kaybeden Kemal Çoban’ın cebinden de arkadaşlarına vermek üzere yanında getirdiği sünnet davetiyeleri bulunduğu öğrenildi. Geride gözü yaşlı eşi Güllü, oğlu Talha ve kızı Ruveyda Çoban'ı bırakan maden şehidi Kemal Çoban'ın çok özendiği sünnet düğünü, ailesi acılı bir şekilde yaptı. Çoban'ın Hürriyet Mahallesi Doğan Sokaktaki evine gelen misafirler, Çoban ailesinin üzüntüsü paylaştı. Burada mevlit okutuldu, dualar yapıldı. Aile daha sonra Soma Belediyesi Mezarlığı Maden Şehitliğine giderek, Kemal Çoban'ın mezarını ziyaret etti. Ziyarette Çoban eşi Güllü, oğlu Talha, kızı Ruveyda, amcası Hasan Çoban ve yakınları göz yaşına hakim olamadı. Burada maden şehidi Kemal Çoban'ın için dualar edildi. Sünnet düğününün ardından Kemal Çoban'ın oğlu Talha Çoban eşi Güllü Çoban ve akrabaları mezarlığa geldi. Sünnet çocuğu Talha Çoban babasının mezarını sünnetliğiyle geldi. Duygusal anların yaşandığı maden şehitliğinde Kemal Çoban'ın eşi göz yaşlarına boğuldu. Kemal Çoban'ın eşi Güllü Çoban, dua okuduktan sonra kocasının mezarını suladı.

BURUK DÜĞÜN BURUK VASİYET

Babası olmadığı için Kemal Çoban’ı kendisinin büyüttüğünü söyleyen amcası Hasan Çoban, yeğeninin vasiyetini yerine getirdiğini belirterek, “Sünnet düğünü programını üç ay önce rahmetli ile birlikte yapmıştık. Ama ömrü yetmedi. Düğün davetiyelerini kendisi bastırdı. Kendi elleriyle bastırdı, kendi elleriyle dağıttı. Ondan dolayı sünnet düğünün iptal ettirmek istemedik. Zaten bizim buralarda ölen kişinin ardından üçü ve yedisi olmak kaydıyla Kur'an okutulur, hayır yapılır. Bizde bunu biraz daha geniş çaplı olması amacıyla biraz daha teferruatlı olması amacıyla bir hayır yapmayı düşündük. Zaten cenazesi toprağa konalı 9 gün oldu. Yedisi 7’si 10’u arası bizde büyük çaplı hayır yapmış olduk. İnşallah Allah'ım orada dinlendirsin. Acı bir olay ama hayatta devam ediyor. Yapacak bir şey yok. Geride kalanlara Allah sabır versin. Madendeki arkadaşlarına davetiye götürmüş. Yakın köylere davetiyeleri kendi vermiş. Çıkmadan önce saat 14.00, 14.30 sıralarında Kemal'i dışarıda gören arkadaşlar var. İçeriye gaz maskesi götürülmüş. Arkadaşları gaz maskesi götürmek için içeriye gittiği söylüyor. Bir daha da geri çıkamadı. 14-15 arkadaşı 'Kemal bizi kurtardı, bize maske verdi' dediler. Oğlu 11 yaşında, kızı 9 yaşında. Bu şekilde yapmayı planlamıştı. Zaten her şeyi kendisi yapmıştı. Yemekleri pişirecek odunları kendisi gidip benim tarladan kesip getirdi. Kendisi bu sünnet düğününe hazırlamıştı" dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2014, 09:20