banner83

Aziz Kocaoğlu çok sert konuştu

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı için düzenlenen yürüyüş öncesi basın mensuplarının sorusu üzerine...

Aziz Kocaoğlu çok sert konuştu
banner94
banner26


İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı için düzenlenen yürüyüş öncesi basın mensuplarının sorusu üzerine, Özel İdare mallarının paylaşımı konusunda tartıştığı İzmir Valisi Mustafa Toprak’a sert yanıt verdi. Kocaoğlu, "Kanun ne diyorsa o" diyen Toprak için, "Başsavcının talimatıyla liman operasyonunda, Emniyet Müdürünü yanına alıp, operasyonu yapan emniyet mensubuna bunu savsaklayın, yakalamayın’ diyen ve tapeleri, ses kayıtları çıkan Vali, kanunu uyguluyorum diyemez" dedi.

İzmir Valiliği'nden "10 yaşındaki çocuk"a açıklama


Özel İdare mallarının paylaşımı konusunda aralarında anlaşmazlık bulunan İzmir Valisi Mustafa Toprak ile ilgili konuşan CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Vali Bey, Kanunu uygulayacağım. Kanunda ne yazıyorsa o’ diyor. Bu malların hepsi Büyükşehir Belediyesi’ne verilse, kanunda bir kısıtlama bir yasak yok. Ama Vali Bey kanuna sığınıyor. Vali yardımcıları kanuna sığınıyor. Kanunda ’Belediyelere, büyükşehire belediyelerine, yerel yönetimlere verilmez’ demiyor. Tam tersine onların hakkı. Vali Bey, kanunu uyguladığını söylüyor. Başsavcının talimatıyla, savcının talimatıyla, liman operasyonunda emniyet müdürünü yanına alıp, operasyonu yapan emniyet mensubuna ’Bunu savsaklayın, yakalamayın’ diyen ve tapeleri, ses kayıtları yayınlanan vali, kanunu uyguluyorum diyemez. Ortalıkta bir de polemik yaratılıyor gibi yorumda bulunmuş. İzmir’i karıştıran Sayın Vali ve Emniyet Müdürüdür. Karıştırmaya devam ederlerse, biz de gerekli cevabı her zaman veririz" diye konuştu.

"ŞAHISLA GELEN ŞAHISLA GİDER"

Valinin devletin, milletin valisi ve tarafsız olması gerektiğini belirten Başkan Kocaoğlu, "Hükümetin, şahsın valisi olamaz. Şahsın valisi olursa, şahısla gelir, şahısla gider. Hiç lafı çarpıtmadan, doğru durarak doğru konuşalım. Polise telefonda ne söylediğini açıklasın, sonra Özel İdare mallarının dağıtılmasına hangi kanunda verildiğine bakalım. İzmir’de huzuru bozan, demokratik hakkını kullananlara ilaçlı su sıkan, Vali’nin talimatıyla Emniyet Müdürüdür. İzmir’de yıllardır yapılan etkinliklere, protestolara, yürüyüşlere bugüne kadar kimse müdahale etmedi. Herkes de her ne yapıyorsa yaptı. Bugün Vali ve Emniyet Müdürü İzmir’i, İzmir’deki insanı karıştırmaktadır. Amaç belli, insanları sindirelim, insanlara bir yere kadar izin verelim, ne olacaksa belediye önünde olsun. Bir vali, bir emniyet müdürü için, seçim sürecinde yaptıkları sadece acıdır" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2014, 16:22

banner102