banner339
banner313

Ayva Çekirdeği Nedir Ve Neye İyi Gelir? Ayva Çekirdeği Faydaları

Sebze ve meyvelerin sağlığa pek çok yararı bulunmaktadır. Özellikle de kış meyveleri düzenli tüketildiğinde oldukça sağlıklıdır. Ayva genel olarak sağlığa yararları fazla olan nadir meyvelerden birisidir. Ayva çekirdeği nedir ve neye iyi gelir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

banner362
Ayva Çekirdeği Nedir Ve Neye İyi Gelir? Ayva Çekirdeği Faydaları
banner328


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Ayva çekirdeğinin sağlığa pek çok yararı bulunmaktadır. Cilt için de çok faydalı olan ayva çekirdeği atılmadığında çok fazla yerde kullanılıyor. Ayva çekirdeği doğru kullanıldığında pek çok yararı bulunuyor.

Ayva Çekirdeği Nedir?

Kışın en çok sevilen meyvelerinden birisi olan ayvanın kullanım alanları oldukça geniştir. Özellikle ayva çekirdeğinin cilt bakımı ve onarımın sağlayan pek çok yararı bulunur. Vitamin ve mineraller açısından zengin olan ayva çekirdeği vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Cilt üzerinde oldukça etkili olan ayva çekirdeği ile jeller yapılarak bu da krem olarak kullanılabiliyor. Ayva çekirdeğinin kullanım alanları oldukça geniştir.

Ayva Çekirdeği Neye İyi Gelir?

Ayva çekirdeğinin pek çok yararı vardır. Ayva çekirdeği cildi derinlemesine beslerken yaşlanma etkilerini de oldukça geciktirir. Sivilcelerin yok edilmesinde etkili olan ayva çekirdeği genel olarak cilt lekelerinin etkisini de azaltır. Ayva çekirdeği cildi sıkılaştırırken cildin de nemlenmesini sağlar. Özellikle düzenli kullanılan ayva çekirdeği yüzdeki siyah noktaların da hızlı bir şekilde yok olmasını sağlayacaktır. Göz altında oluşan morlukların yok olması için de ayva çekirdeği maskesi yapmak gerekir. Bu maske göz altında oluşan torbaları da giderecektir. Ayva çekirdeğinin birbirinden çok faydası bulunmaktadır.

Ayva Çekirdeği Faydaları

Ayva çekirdeğinin faydaları saymakla bitmez. Ayva çekirdeği ciltte görülen çatlakların görünümünü hızlı bir şekilde azaltır. Ayva çekirdeğinden elde edilen jel ise dudaklarda oluşan çatlakları gidermeye yardımcı olacaktır. Saçlarda ortaya çıkan yağlanmayı gidermek için ayva çekirdeği kullanılır. Bunun yanı sıra ayva çekirdeğinin çayı demlenip içildiğinde öksürüğü de kısa sürede geçirecektir. Ayva çekirdeğinin çayı akciğer iltihaplanmasının giderilmesinde de doğal bir ilaç olarak bilinir. İshali kesmek için de ayva çekirdeğinden yararlanılır. Özellikle kadınlarda meme ucu yaralarının tedavisinde de ayva çekirdeği kullanılır.

Ayva Çekirdeği Zararları Var mıdır?

Ayva çekirdeğinin bilinen herhangi bir zararı yok. Ayva çekirdeği genellikle ağız yolu ile tüketildiği takdirde boğaza kaçar ve nefesi tıkayabilir. O nedenle ayva çekirdeğini doğru bir şekilde kullanmak gerekir. Bunun dışında ayva çekirdeğinin herhangi bir zararı da yoktur.

Ayva Çekirdeği Yutulur mu?

Ayva çekirdeğinin bilinen pek çok yararı bulunur. Ayva çekirdeği oldukça büyük olduğu için asla yutulmamalıdır. Ayva çekirdeğinden çay yapılabilir. Bu ayva çekirdeği çayı öksürüğe de iyi gelmektedir. Ayrıca ayva çekirdeğinden jel yapılabilir. Ayva çekirdeği jeli krem olarak kullanılabilir. Ayva çekirdeği jeli cilt temizliğinde de yoğun olarak kullanılır. Bu nedenle ayva çekirdeğinin sayısız faydası bulunmaktadır. Kullanım alanları ise oldukça geniştir. Ayva çekirdeği jeli asla yutulmamalıdır.

Ayva Çekirdeği Yutmak

Ayva çekirdeğini yutmak sağlığa olumsuz etki edebilir. Büyük ve sert bir yapıda olan ayva çekirdeği ağız yolu ile alınmamalıdır. Özellikle gebe kadınlar ve düzenli ilaç kullanan kişiler ayva çekirdeğini asla ağız yolu ile almamalılar.

Ayva Çekirdeği Yenir mi ya da Nasıl Yenir?

Ayva çekirdeği yutularak asla yenmemelidir. Büyük ve sert bir yapıda olan ayva çekirdeğinin çayı demlenerek içilebilir. Bu çay ise boğaz ağrılarına ve öksürüğe iyi gelecektir. Ayrıca ayva çekirdeğinden jel yapılabilir. Ayva çekirdeği jeli de hassas ciltlere zarar vermez. Bu jel bir krem olarak kullanılabilir. Ayrıca farklı cilt koşullarına karşı da bu ayva jeli rahat bir şekilde kullanılabilir.

 
banner218

banner344

banner343

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k