banner239
banner218

Aynı yangın daha önce de çıkmış

SOMA’da büyük faciaya yol açan yangının benzerinin 2006’da da çıktığı, anında havalandırmaya müdahale edilerek kimsenin burnu kanamadan olayın atlatıldığı bildirildi.

Aynı yangın daha önce de çıkmış

Kazanın meydana geldiği maden ocağında 2005-2007 arası işletme müdürlüğü görevini yürüten maden mühendisi Dr. Selim Şenkal, şunları anlattı: “TKİ’den bu ocağı hizmet sözleşmesi ile aldık. İlk geldiğimiz zaman klasik yöntemle üretim yapılıyordu. Biz, kazma kürekle yapılan klasik üretim yerine son teknolojiyi kullanarak, mekanize üretim sistemi kurduk, güvenli üretim sağladık. Madencilikte her türlü önlemi alırsınız, ama öyle bir an gelir ki hiç düşünmediğiniz, olmaması gereken bir yerden kaza yaşarsınız. Bunlar madenciliğin doğasında var. Ama bu, ‘kazalar olup gidecek’ anlamına gelmez. ‘Doğasında var’ diyerek, var olan son teknolojik ekipmanların yer altına teminini durduramazsınız. Yeni teknolojiyi takip ederek modernleştirmeyi sürdürürsünüz.

BENZERİNİ YAŞADIK

Yanılmıyorsam 2006 yılıydı, bugün faciaya yol açan olayın bir benzerini biz de yaşadık. Anında müdahale ile biraz da şansın yardımıyla kimsenin burnu kanamadan kazayı atlattık. Şöyle ki; ana yolda havanın girdiği galerinin üzerinde TKİ’nin yaptığı eski imalatlar var. Burası betonlanmış galeridir. Ancak zaman geçtikçe burası hava alıyor. Bu hava alan yerde, kendi kendine yangın çıkıyor. Kömürün, oksijen ile birleştiğinde hemen yanma özelliği vardır. Bu yandıktan sonra aniden bu kömür, galeriye düşerek bütün galeriyi yanan kömür yığıntısı kaplıyor. Havalandırma girişi oradan olduğu için bu gaz bütün üretim bölgelerine gidiyor. Bu zehirleyici olan karbonmonoksit gazı. Bu havaya karışarak bayılma ve ölümlere neden olur. Biz hemen havalandırma sistemine müdahale ettik, sistemi yeniden düzenleyerek tedbir aldık. O anda madende 250 dolayında işçi vardı, anında tahliye ettik. Müdahaleden iki gün sonra da yeniden üretime başladık.”

ŞİMDİKİ OCAK FARKLI

ARADAN 8 yıl geçtiğini anlatan Selim Şenkal, “Bugün kullanılan ocakta birçok değişiklik olmuştur. Faciaya neden olan yangın nasıl ve nerede çıkmış bilemiyorum. Ancak benzer bir yangın olma ihtimali yüksek. Nasıl bir müdahale yapıldığını bilemiyorum. Ama bu işletmeyi çalıştıranlar da tecrübeli insanlar. Soma şirketi de bizden devraldı, mekanik sistemi geliştirdi. Hiç düşünülmeyen bir yerden birden bire karşınıza ciddi bir problem çıkıyor. Çok ciddi bir kargaşa var şu anda bölgede” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2014, 08:13
banner230