banner158
banner218

Aynı gün dokturu ve iş adamını vurdu, mahkemede umduğunu bulamadı

İzmir'de organize suç örgütü kurarak maddi menfaat elde ettikleri, ayrıca "silahla yaralama, öldürmeye teşebbüs ve kasten adam öldürme" gibi suçları işledikleri gerekçesiyle açılan davada 31'i tutuklu 69 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Aynı gün dokturu ve iş adamını vurdu, mahkemede umduğunu bulamadı
banner216

İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, bazı tutuklu ve tutuksuz  sanıklar ile taraf avukatları hazır bulundu.

Tutuklu sanık Ali Ekber Kaçmaz, firari sanık Lider Camgöz, tutuklu  sanık Fatih Genç ile tutuksuz sanık Ş.B'nin kendisini büroda ziyaret ettiğini  belirterek, aynı gün doktor E.S. ve iş insanı E.A'nın vurulduğunu,  sanıkların bu  durumu duruşmada anlatacağını düşündüğünü ancak anlatmadığını söyledi.

İşlemediği bir suçtan cezaevinde bulunduğunu ileri süren Kaçmaz,  tutuksuz yargılanmak istediğini mahkeme heyetine iletti.

İddia makamı, 22 sanığın tahliye edilmesi ve diğer sanıkların ise  tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesi, ayrıca aralarında firari sanık  örgüt lideri Serkan Kurtuluş'un da bulunduğu 6 sanık hakkında çıkartılan yakalama  kararının infazının beklenmesi yönünde mütalaa verdi.

Söz alan tutuklu sanıklar ve avukatları tahliye talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, 23 sanığın tahliye edilmesine, diğer sanıkların  tutukluluk hallerinin devamına, 6 sanıkla ilgili yakalama kararının infazının  beklenmesine karar verdi.

Adli kontrol şartı hükümlerini yerine getirmeyen bir sanık hakkında da  yakalama kararı çıkartan heyet, duruşmayı erteledi.

İDDİANAME

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianameyle firari sanık  örgüt lideri Serkan Kurtuluş ile 31'i tutuklu 69 sanık hakkında dava açılmıştı.

Organize suç örgütüne üye oldukları gerekçesiyle yargılanan sanıklara  "suç işlemek amacıyla çıkar amaçlı silahlı suç örgütü kurdukları, yönettikleri ve  bu örgüte üye oldukları, bu örgüt kapsamında maddi menfaat elde etme amacı  güderek tehdit, hakaret, silahla yaralama, öldürmeye teşebbüs, kurşunlama ve  kasten adam öldürme" gibi suçlamalar yöneltilmişti.

Bazı devlet görevlilerinin bu suç örgütüyle bağlantıya geçerek, FETÖ  soruşturmalarını etkilediğine işaret edilen iddianamede, "Çeşitli üst düzey kamu  görevlileri ile siyasetçiler arasında FETÖ soruşturmalarında haklarında işlem  yapılan iş adamlarına yönelik menfaat temin saikiyle ve örgütlü hareket edildiği,  bir nevi kamuoyundaki tabirle 'FETÖ borsası' olduğu kuşkusu uyanmıştır."  ifadelerine yer verilmişti.

  

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2019, 16:10