banner339
banner274

Aydın'dan gelin geldiği Mardin'de 29 yıl sonra muhtar seçildi

Mardin'in Artuklu ilçesine Aydın'dan 29 yıl önce gelin gelen Yasemin Düzce, kırsal Çukuryurt Mahallesi'nin muhtarı seçildi.

banner362
Aydın'dan gelin geldiği Mardin'de 29 yıl sonra muhtar seçildi
banner353

Gümrük memuru Yasemin Düzce, 29 yıl önce evlendiği meslektaşı eşi  Galip Düzce ile Suriye sınırındaki Artuklu ilçesine bağlı bağlı Çukuryurt  Mahallesi'ne yerleşti. Tayinlerinin çıkmasının ardından değişik illerde görev  yapan Düzce çifti 2 yıl önce emekli olduktan sonra Çukuryurt'a geri döndü.

Gelin geldiği mahalleye kadınların yoğun desteğiyle muhtar adayı olan  Düzce, kendisine rakip çıkmayınca 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde  162 oyun 140'ını alarak muhtar seçildi.

MAAŞIYLA KADINLARA OKUMA YAZMA ÖĞRETECEK

Düzce yaptığı açıklamada, ilk hedefinin kadınlara okuma-yazma öğretilmesi ile deniz görmeyen çocukları denizle tanıştırmak olduğunu söyledi.

29 yıl önce Çukuryurt'a gelin geldiğini, o zaman köydeki kadınlara okuma-yazma öğretmek için yaptığı girişimlerde başarılı olamadığını anlatan  Düzce, kadınların talebi üzerine muhtar adayı olduğunu kaydetti.

En çok çocuk ve kadınlara yönelik projeler gerçekleştirmeyi  hedeflediğini dile getiren Düzce, şunları aktardı:

"Çocuklar için çok önemli projelerim var. Burada deniz görmeyen  çocuklarımız var. Yıllardır hayalim belediyeler ile temasa geçip buradaki  çocukları denize götürmeyi veya buraya bir havuz kurmayı çok istiyorum. İkincisi  ise bu devirde hala okuma-yazma bilmeyen kadınlarımız var. Onlara kurs açılması  için çalışacağım. Olmazsa muhtarlık maaşıyla ile bir öğretmen tutup kadınlarımıza  okuma-yazma eğitimi vermeyi planlıyorum. Kadınların oyu ile seçildim, erkeklere  söz hakkı vermediler ve beni tercih ettiler."

Yasemin Düzce'nin eşi Galip Düzce de köydekilerin çoğunluğunun yakını  olduğunu belirterek, "Kadın muhtar olmasını istediklerini söylediler. Burası  Mardin; hoşgörü ve kardeşlik şehri. Dışarıdan bir gelin gelip burada muhtar  seçilmesi bunun en güzel örneği." ifadesini kullandı.

Mahalleli 58 yaşındaki Bürüce Arı da Düzce'yi çok sevdiklerini  belirterek, "Çok çalışkan biri inşallah başarılı olacaktır." dedi.

İclal Adıgüzel de Düzce'nin muhtar olmasından duyduğu memnuniyeti dile  getirerek, "Kendisini seçtiğimiz için gurur duyuyoruz. Aydın'dan gelip Mardin'de  muhtar oluşundan gurur duyuyoruz." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2019, 11:42
banner218

banner344

banner343

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k