banner339
banner274

Araba Kredisi Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koronavirüs salgınıyla birlikte araçlara yoğun bir istek oluştu bu noktada bankalardan alınacak araç kredisi şartları da oldukça önemli bir nokta. İşte araç kredisi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler.

Araba Kredisi Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
banner401
banner427


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Pandemi sürecinin yaşanmasıyla birlikte insanlar şahsi arabanın ne derece büyük bir ihtiyaç olduğunu anladı. Koronavirüs salgınıyla birlikte araçlara yoğun bir istek oluştu bu noktada bankalardan alınacak araç kredisi şartları da oldukça önemli bir nokta. İşte araç kredisi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler.

Bankalar, gerekli şartları yerine getiren müşterilerine, ikinci el araba satın alırken ikinci el taşıt kredisi hizmeti sunar. Ülkemizde hizmet veren hemen her bankada bulunan ikinci el taşıt kredisi bankadan bankaya farklılık gösterebilir. İlk olarak her bankanın müşterisine sunacağı faiz ve vadeler aynı olmaz. İmkânınız doğrultusunda tüm bankalarla istediğiniz araç ile ilgili görüşüp ona göre size sunulan teklifleri not edin.

Banka ile görüşmeye gitmeden önce almak istediğiniz arabanın yaşı çok önemlidir. Her banka araç kredisini aynı yaş ve altında otomobiller için vermez. Bankalar tarafından belli bir yaşta olan araca kredi verilir. Bazı bankaların üst limiti 5 yaş iken bazı bankaların 8’dir. Bu nedenden dolayı bankalarla görüşmeden önce almak istediğiniz aracın yaşına bakmalısınız.

Satın alacağınız arabadan yüzde yüz emin olmalısınız. Yapacağınız bu yatırımda kesinlikle acele etmeyin, daima şüpheci ve tetikte yaklaşın. Araçta sizin bilmediğiniz bir özellik veya sorun olmamalı. Bu noktada otomobili almadan önce ekspertiz raporu almanız gerekir. Aracın hasar tespiti açısından çok ama çok önemli bir durumdur bu. 

Arabayı uygun kredi şartları ile satın almadan önce ruhsatını detaylıca inceletmelisiniz. Araçta bir cezai işlem var mı ya da araç üstünde bir rehin durumunun olup olmadığına dair net bilgi almalısınız. 

Araç kredisi almak için bankalarla yapacağınız görüşmelerde muhakkak kredi kullanımı esnasında kasko zorunluluğu olup olmadığını sorun. Çünkü bazı bankalar kredi kullandırılmasında kasko zorunluluğu koyabiliyor.

Bankadan bankaya size çıkan kredi tutarı değişebilir ama bunun da yasal bir sınırı vardır. BDDK’nın aldığı karar ile aracın fiyatına göre kredi vadesi ve tutarı değişiklik gösterebilir. Yönetmeliğe göre, sıfır kilometre aracın nihai fatura fiyatı ya da kısacası ödeyeceğiniz toplam tutar 120.000 TL’yi aşmıyor ise fatura üzerinde yazan ücretin %70’i kadar taşıt kredisi çekebilirsiniz. Kredinin vadesi ise en fazla 60 ay olabilir. Eğer alacağınız sıfır kilometre araç için 120.000 TL’den fazla bir ücret ödeyecekseniz; 120.000 TL’ye kadar olan kısmın %70’i ve 120.000 TL’den sonraki kısmın da %50’si oranında taşıt kredisi alabilirsiniz. Bu taşıt kredisinin vadesi ise en fazla 48 aydır.

İkinci el otomobil için belirlenen kredi şartı ise biraz farklılık gösterebilir, kredi değerlendirmesi esnasında ilk fark olarak fatura yerine kasko poliçesi dikkate alınmakta ve poliçede yazan fiyata göre kredi tutarı belirlenmektedir. Yani aracın kasko değerinin en fazla %70’i kadar kredi kullanabilirsiniz.

 
banner218