banner116
banner92

Alp Gürkan'ın şaşırtan pişkinliği!..

Ölüm madeninin sahibi Alp Gürkan 'pişkin' çıktı. Gürkan, "İşletme genel müdürüm 'ihmalimiz %1 bile değil' dedi. Raporu bekliyorum. Söylediği yalansa vebal onun, benim değil" dedi.

Alp Gürkan'ın şaşırtan pişkinliği!..
banner94
banner26

Sabah'tan Dilek Güngör'ün haberi...

Bunca yıldır gazetecilik yapıyorum. Meslek hayatımda iki kez böyle 'pişkin' patron gördüm. Biri 1999 depreminde Yalova'da 195 kişiye mezar olan konutları inşa eden Veli Göçer'di. Diğeri de Soma'da 301 kişinin hayatını kaybettiği ölüm madenin sahibi Alp Gürkan oldu. Katliamdan 4 gün sonra ortaya çıktı. Yanındaki 2 kişiyle üç maymunu oynadı. Cevapları ne vicdanları ne kamuoyunu tatmin etti. Önceki gün bizle irtibata geçti. Yanıtlamadıklarını sorduk.

2 saatlik basın toplantısını izledik. Kendinizde hiçbir kusur bulmuyorsunuz. Madenin sahibi sizsiniz. Tavırlarınız Veli Göçer'i andırdı...
Bakın stres altındayım. Doktorum yanımda... Basın toplantısında söyledik. 2 yıl önce üst tarafa yaşam odası yaptık. Kömürün içinde o odaları yaparsanız cehenneme döner. Oraya yapacaktık ki olay yaşandı.

Orada üretime başlamışsınız para kazanıyorsunuz. Neden bitirmediniz?
Henüz o bölgede üretim yapmıyoruz. Yeni üretim yapmaya hazırlanıyoruz. 3-4 ay böyle bir olay olmasaydı o odalar bitecekti. Madenin sahibi sizsiniz diyorsunuz da... Maden benim değil, devletin. Türkiye Kömür İşletmeleri'nin...

Madeni işleten ve parayı kazanan sizsiniz...
Biz TKİ adına hizmet alımı yapıyoruz. Yatırımlarını yapıyoruz. Sizin madeniniz dediğiniz için söylüyorum.

Maden sizin değil kayyum atansın bu dakikadan sonra...
Ben ruhsat açısından söyledim. TKİ'ye kömürü satıyorum. Dışarıya satmıyorum o açıdan söyledim. Çok kâr da etmiyorum.

Kârlı değilse devam ettirmezsiniz.
Yapılmış olan mukavelemiz var. 3 yıl sonra ruhsat bitiyor. Rezerv de bitiyor.

Elektronik panolarda kilit sistemi yok muydu? Tehlike anında acil toplanma yeri belirlendi mi? Antiseptik elbiseler, ikaz sistemi, yeterli maske yok muydu?
Bu işletmede müfettişler inceleme yapacak. Onların raporu olmadan söyledikleriniz hakikatı yansıtmaz. Çalışma Bakanlığı tek tek inceleyecek. Zaten 4-5 yıl denetlendik. Eksik bulunmadı.

PROFESÖRLER YALAN MI KONUŞUYOR!
301 kişi öldü sizin 'güvenliydik' sözlerinizin hükmü var mı sizce?
Hanımefendi, buraya birçok üniversite profesörü geldi. Hepsi 'çok iyi işletme' dedi. Siz bunları söylüyorsanız onlar yalan mı konuşuyor.

301 kişi niye öldü o zaman? Kader mi yani?
Ben size bir şey soracağım. Çalışma Bakanlığı ve üniversitelerin yapacağı incelemeler sonrası hazırlanacak raporlarda sizin söylediklerinizin çok büyük kısmının var olduğu çıkarsa ne diyeceksiniz? O zaman da beni suçlayacak mısınız?

Mekanize işletme olsaydı bu bilanço olur muydu?
Siz hiçbir şeye inanmıyorsunuz. Buyurun sizi götürelim. Mekanize diyorsam herhalde biliyorum. Söylediğiniz şeyleri kabul etmiyorum.

DOĞRU SÖYLEMİYORSA VEBALİ ONUN
Siz işletme sahibi olarak o raporlar ortaya çıkmadan eksikleri bilmiyor musunuz? Kendinizi sorgulamıyor musunuz?
İşletme genel müdürüm "ihmalimiz yüzde 1 bile değil" dedi. Bakanlık raporunu bekliyorum. Ocağı çok iyi bilmiyorum. Söyledikleri yalansa bu yanlışın vebali onların üzerinedir benim değil.

Patronsunuz sizde vebal yok mu?
İşletmenin projesini TKİ onaylar. Onların da uzmanları var. Kendi kafamızdan işletmeyi yapmayız. Sahanın müteahhidiyiz. Ben finansmanı sağlarım. Yetki verdiğim kişiler var. Onlar yapar ben başka neyi takip edeyim?

MALİYET İÇİN ÖZEL SİGORTA YAPTIRMADIK
Bu kadar riskli bir işte özel sigorta neden yaptırmadınız?
Denedik ama faydası görülmediği için finans grubu böyle bir şeye gerek olmadığını söyledi.

Maliyetleri mi artırdı?
Zaten çok kâr etmiyoruz. Geçen yıl mesela zarar ettik.

BU SORUYA NE CEVAP VEREYİM?
Vicdanınız o madeni bir daha çalıştırmaya yeter mi?
Beni tanımıyorsunuz. Vicdanımdan eminim. TKİ ve Çalışma Bakanlığı istemezse çalışamayız. En az 100 kişi doğrudan başvurup 'aman Alp Bey bizim çoluk çocuğumuz var. Ocağı kapatmayın, burada çalışmaktan memnunuz' dedi. Bu insanları aç bırakmam.

Ölenlerden biri sizin çocuğunuz olsaydı maden sahibine ne derdiniz?
Orada ölenlerin hepsi benim çocuğum. Ben bu soruya ne cevap vereyim. Hissiyatlarını anlıyorum. Kendilerine bana karşı reaksiyon vs makul karşılıyorum. Onların anne-babaları kadar acıyı hissediyorum merak etmeyin.

İşçilerin'yevmiyemizi keserler' korkusu vardı. Haberlere yansıyan...
Böyle bir şey olabilir mi? Birkaç gün ocak çalışmadı diye niye bunu yapayım. Beni hiç tanımıyorsunuz. Çalışanlarımın maaşını kesmem.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2014, 08:50
banner118