banner83

Alman siyasilerden Erdoğan'ın Köln mitingine tepki

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Mayıs'ta Almanya’nın Köln kentindeki 18 bin kişilik Lanxess Arena Salonu'nda yapacağı mitinge bazı Alman siyasetçiler tepki gösterdi.

Alman siyasilerden Erdoğan'ın Köln mitingine tepki
banner94
banner26

Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti Çalışma ve Uyum Bakanı Guntram Schneider, ziyaretin zamanlama ve içeriğini, yanlış ve uygunsuz bulduğunu söyledi. WAZ gazetesindeki haberde Schneider, “KRV, Erdoğan'ın seçim kampanyası için yanlış bir yer. Erdoğan'nın KRV'deki Türklerin başbakanı tavrını takınması kabul edilemez. Eyaletimizdeki Türklerin başbakanı, KRV Başbakanı Hannelore Kraft'tır, Erdoğan değil” ifadesini kullandı. 
 
“BİAT ŞOVUNU KÖLN'DE YAPMAMALI” 
 
Almanya'da koalisyonun en küçük ortağı Hristiyan Sosyal Birlik Partisi CSU'nun Genel Sekreteri Anderas Scheuer ise Speigel Online'a yaptığı açıklamada, Erdoğa'nın biat şovunu Köln'de yapmaması gerektiğini dile getirdi. Scheuer, “Erdoğan seçim kampanyası savaşlarını Almanya'ya taşımamalı” diye konuştu.

CSU'nun Federal Meclis Grup Sözcüsü Gerda Hasselfeldt de, “Umarım Erdoğan Köln’deki toplantıyı suistimal ederek Almanya’daki Türkleri kendi amaçları için kullanmaya kalkmaz” dedi.


“ACIYI ÖFKEYE DÖNÜŞTÜRDÜ”
 
Yeşiller Partisi liderlerinden Cem Özdemir ise, Türkiye'deki maden faciasının Başbakan Erdoğan'ın Almanya ziyaretini etkileyeceğini söyledi. Özdemir, “Erdoğan Soma faciasındaki davranışlarıyla bir çok Türk'ün derin acısını öfkeye dönüştürdü. Artık sadece basit bir seçim kampanyası yapamaz. İnsanlara çatmak yerine, matemi ve ekonomik sonuçları kabul etmelidir.” 
 
STK'LAR PROTESTO HAZIRLIĞINDA
 
AKP'nin Avrupa'daki lobi teşkilatı Avrupalı Türk Demokratlar Birliği UETD'nin 10. Kuruluş Yıl Dönümü için Köln'e gelecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sadece Alman siyasiler tepkili değil. Çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu (STK) Erdoğan'ı protesto için hazırlık yapıyor. Protesto hazırlığındaki STK'ların başında  Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) geliyor. AABF'nin çatı örgütü olan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu AABK'nın Genel Başkanı Turgut Öker, “Bundan önce olduğu gibi Erdoğan'ı Avrupa'da ayak bastığı her yerde protesto edeceğiz” dedi. 14 Avrupa ülkesinde örgütlü olan AABK'nın düzenleyeceği protesto mitingine 40 bin kişinin katılması bekleniyor. 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2014, 13:59

banner102