banner158

Akıncı'nın yeni önerisi reddedildi!

Güney Kıbrıs Rum yönetimi siyasi parti liderlerinin,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın  "hidrokarbonlar" konusunda ortak komite kurulması önerisini reddettiği  bildirildi.

Akıncı'nın yeni önerisi reddedildi!
banner152


CyprusMail'in haberine göre, Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos  Anastasiadis'in Limasol'da öneri hakkında bilgilendirdiği Rum siyasi liderler,  ortak komite kurulması teklifine karşı çıktı.

Anastasiadis ile siyasi liderler arasındaki görüşme yaklaşık 3 saat  sürerken, toplantı sonunda Anastasiadis'in müsteşarı Vasilis Palmas tarafından  ortak açıklama okundu.

Palmas, siyasi liderlerin, Akıncı'nın önerisinin, "Kıbrıs meselesinin  özünden uzaklaşıldığı, teklifin bir bütün olarak Kıbrıs Rum yönetimi ve halkının  çıkarlarına hizmet etmeyen koşullar içerdiği" gerekçesiyle kabul edilemeyeceğini  dile getirdiğini aktardı.

KKTC'NİN HİDROKARBON ÖNERİSİ

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, 13 Temmuz'da Birleşmiş Milletler (BM)  Kıbrıs Özel Temsilciliği aracılığıyla, Rum lider Anastasiadis'e, hidrokarbonlar  konusunda ortak komite kurulması yönünde yeni öneri sunmuştu.

Akıncı'nın önerisi, hidrokarbon konusunun bir gerginlik ve çatışma  alanı olmaktan çıkarılıp verimli iş birliği alanına dönüştürülmesini amaçlıyordu.

Türkiye, Fatih sondaj gemisiyle Doğu Akdeniz'de kendi kıta  sahanlığında; Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisi ve Yavuz sondaj  gemisiyle de KKTC'nin Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı'na ruhsat verdiği  alanlarda sismik araştırma ve sondaj çalışmalarını sürdürüyor.

 

 
Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2019, 15:57