banner313

AK Parti'de Erdoğan'ı tedirgin edecek

AK Parti milletvekillerinin Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun kuracağı yeni partilere katılıp katılmayacağı merak konusu oldu. Babacan ve Davutoğlu istifaları sonrası AK Parti'de istifaların devamı gelmişti.

AK Parti'de Erdoğan'ı tedirgin edecek
banner296


Önce eski bakan Ali Babacan, ardından eski başbakan Ahmet Davutoğlu yeni parti kuracaklarını kamuoyuna ilan ettiler.

Yeni partilerle ilgili merak edilen konulardan biri de mevcut AK Parti grubunda nasıl karşılık bulacakları, milletvekili transferi yapıp yapmayacakları.

Gazete Duvar’da yer alan ‘Duvar Arkası’ kulis yazısına göre, Babacan ekibi de Davutoğlu ekibi de AK Parti içinde bazı milletvekilleri ile görüştüklerini saklamıyor. Hatta, “10-15 milletvekili istifaya hazır” diyenler var. Ancak yeni oluşumlar transfere bu aşamada pek de sıcak bakmıyor.

Yeni parti çalışmalarında yer alan bir siyasetçi, “Deşifre olup yıpratılmalarını istemiyoruz” derken olası bir erken seçime işaret ediyor. İYİ Parti’nin kuruluş sürecinde yaşanmıştı. Erken seçim kararı İYİ Parti’nin seçime katılımını zora sokunca CHP’den milletvekilleri İYİ Parti’ye geçti. Böylece 20 milletvekili ile Meclis’te grup kuran İYİ Parti seçime girme koşulunu yerine getirdi. AK Parti’de temasta olunan milletvekillerinin de benzer bir durum yaşandığında istifa ederek yeni partinin seçime girmesini sağlayacağı konuşuluyor. Hatta kulislerde İYİ Parti örneğinde olduğu gibi CHP’nin zora girecek partilere benzer bir desteği verebileceği esprileri yapılıyor.

Bu arada yeni partiler konuşulmaya başlandığı zaman AK Parti kulislerinde Meclis’te grup kurmanın zorlaştırılacağı, grup için gerekli 20 milletvekili sayısının yukarı çekilmesi için değişiklik yapılabileceği iddiaları gündeme gelmişti. Ancak böyle bir düzenleme, “AK Parti’den grup kuracak kadar milletvekili ayrılabilir” yorumu çıkacağı için bundan vazgeçildiği ifade ediliyor.
Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2019, 16:21
banner218
google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k