banner158
banner218

ABD öğrencilere sosyal medya hesaplarını soruyor

ABD için öğrenci vizesi başvurularında sosyal medya adresleri de istenmeye başlandı. İngiltere merkezli eğitim haberleri platformu Pie News’in haberine göre, ABD’ye eğitim için gidecek öğrencilere verilen vizenin başvuru formunda, 20 kadar sosyal medya hesaplarını paylaşmaları da talep ediliyor.

ABD öğrencilere sosyal medya hesaplarını soruyor
banner216


Başvuru formunda adaylardan, geçen 5 yılda kullandıkları 20 civarında sosyal medya hesabını paylaşmaları isteniyor. Formda Facebook, Instagram, Reddit ve Youtube gibi hesapların adları soruluyor.

31 Mayıs’ta başlayan uygulama, Uluslararası Eğitimciler Birliği (NAFSA) tarafından ‘uluslararası öğrenci pazarı ve akademik işbirliklerine olumsuz etkileri olabileceği’ gerekçesiyle eleştiriliyor.

Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Uluslararası Eğitim Danışmanları Derneği (UED) Başkanı Aslıhan Özenç ise uygulamanın henüz Türkiye’yi kapsamadığını belirterek, “Bazı Arap ülkelerinden gelen öğrencilere soruluyor olabilir. Türkiye’de henüz böyle bir uygulama yok. Ancak bizde de başlayabilir” diye konuşuyor. Uluslararası Eğitimciler Birliği’ne (NAFSA) göre ise uluslararası öğrenciler ve akademik işbirlikleri bu durumdan olumsuz etkilenebilir. 


Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2019, 09:17