banner339
banner313

ABD maslahatgüzârı papaz Brunson'ı ziyaret etti!

Tutukluluğu ev hapsine çevrilen  ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson'ı ziyaret eden ABD'nin Ankara  Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Philip Kosnett, "Biz, bu  adımın atılmasını memnuniyetle karşıladık" dedi.

ABD maslahatgüzârı papaz Brunson'ı ziyaret etti!
banner401
banner399

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Philip  Kosnett, İzmir'de, terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği, casusluk  yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ve tutukluluğu "sağlık  sorunları" dikkate alınarak ev hapsine çevrilen ABD'li din adamı Andrew Craig  Brunson'ı evinde ziyaret etti. 

Brunson'un evinde yarım saat kalan Kosnett, çıkışta gazetecilere  yaptığı açıklamada, Andrew Craig Brunson hakkındaki tutukluluk kararının ev  hapsine çevrilmesini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Brunson ve eşinin tahliye kararına sevindiklerini aktaran Kosnett,  "Biraz önce Brunson ve eşini ziyaret ettim. Şimdi onların yanından geliyorum.  Papaz Brunson hapisten çıktı ve şu an eşiyle buluştu. Bizim açımızdan ABD tarafı  konuya dün açıklık getirmişti. Biz, bu adımın atılmasını memnuniyetle  karşıladık." diye konuştu.

Tutukluluğun ev hapsine çevrilmesini kesintiye uğramış bir adım olarak  değerlendirdiklerini ifade eden Kosnett, "Biz papaz Brunson özgür bir adam olana  kadar çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

Bu arada ABD'li papaz Brunson'ın ev hapsine alındığı adres ve  çevresinde de geniş güvenlik önlemleri dikkati çekiyor.

Polis ekiplerinin eve giriş çıkışlarda kimlik kontrolü yaptığı  görüldü.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince sağlık sorunları nedeniyle "konutunu  terk etmekten yasaklanması, elektronik kelepçe veya buna imkan sağlayacak teknik  cihaz ve donanımlarla" yurt dışına çıkış yasağı uygulanmasına karar verilerek  tahliyesi kararlaştırılan Brunson, dün saat 18.00'de İzmir 2 Nolu F Tipi Ceza  İnfaz Kurumu'ndan alınarak Konak ilçesi Mimar Sinan Mahallesi'ndeki evine polis  ekipleri eşliğinde getirilmişti.

İddianameden

Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına 9 Aralık 2016'da suç işlediği  iddiasıyla tutuklanan ABD'li papaz Brunson hakkında İzmir Cumhuriyet Savcısı  Berkant Karakaya tarafından hazırlanan iddianamede, din adamı görüntüsü altında  söz konusu terör örgütleri adına suç işlediği ve genel stratejileri kapsamında  eylem birlikteliği içinde olduğu, örgütlerin amaçlarını bilerek ve isteyerek iş  birliği yaptığı belirtilmişti. 

Brunson'ın FETÖ'nün üst düzey mensupları ile kod isimlerini bilerek  görüştüğü, bu kapsamda örgütün sözde eski Ege bölgesi imamı ve firari Bekir Baz  ve yardımcısı Murat Safa ile hakkında "silahlı terör örgütü üyesi olmak"  suçlamasından dava açılan tutuklu sanık Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi  Başkanı Taner Kılıç ile görüşmeler yaparak strateji belirlediği iddia  edilmişti. 

Brunson'ın ABD'li bir askere gönderdiği 15 Temmuz 2016'daki darbe  girişiminin başarısız olmasından üzüntü duyduğuna ilişkin mesaj içeriklerine yer  verilen iddianamede, cep telefonundaki "Türkleri sallayacak bazı olayları  bekliyorduk. İsa'ya dönmek için gerekli koşullar oluştu. Darbe teşebbüsü bir  şoktu. Birçok Türk geçmişte de olduğu gibi askeriyeye güvendi ancak bu sefer çok  geçti. Ve darbe teşebbüsünden sonra bu başka bir sallama. Sanırım olaylar daha da  kötüye gidecek. Sonunda biz kazanacağız." mesajı da dosyaya eklenmişti. 

Teknik incelemede de sanık Brunson'ın, görüşmediğini öne sürdüğü  FETÖ'nün sözde Ege bölge imamı firari sanık Bekir Baz ile birbirlerine çok yakın  yerde 293 kez GSM sinyali de tespit edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2018, 18:06
banner218