banner339
banner274

AB, turizm sezonu yaklaşırken aşılamada hızlanmak istiyor

'AB aşılamada vites artırmalı'

AB, turizm sezonu yaklaşırken aşılamada hızlanmak istiyor
banner354


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Avrupa Komisyonu'nun aşı programından sorumlu üyelerinden Thierry Breton, tırizm sezonunun verimli geçirilebilmesi için aşılamada hızlanmaları gerektiğini ifade etti.

Avrupa Birliği (AB) yürütme organının aşı görev gücüne başkanlık eden Breton, bir televizyon ve radyo kanalında yaptığı açıklamada, Birliğin temmuz ortasına kadar 420 milyon doz aşıyı uygulaması gerektiğini savundu.

AB'nin toplu bağışıklığa ulaşması için bu rakamın gerekli olduğunu söyleyen Breton aşılama kampanyası için "Bir sonraki vitese geçmeliyiz" dedi.

Haziran ayında planlanan ortak bir AB aşı sertifikasının uygulamaya konmasının seyahatin yeniden başlamasını destekleyeceğini de sözlerine ekledi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, salgında üçüncü dalganın başladığını ve durumun "endişe" verici olduğunu söyleyerek, Avrupa'da hızla aşılama yapılmasının önemine işaret etmişti.

Aşı sertifikasının yaz aylarına kadar hazır olması öngörülüyor. "Dijital Yeşil Sertifikası"nı özellikle turizm gelirlerine ihtiyaç duyan İspanya ve Yunanistan gibi AB ülkeleri istiyor.

Fransa, Almanya, Belçika gibi ülkeler ise "adalet duygusunu zedeleyeceği" ve "ayrımcılığa yol açabileceği" gerekçesiyle belgeye şu an için karşı çıkıyor.

Avrupa Komisyonu İç Pazar Temsilcisi Breton'a göre birlik üyelerinin AB'nin aşı programının dışına çıkıp kendi anlaşmalarını yapmasında bir sakınca yok.

Turizm ve seyahat sektörleri, geçen yaz Avrupa'da virüsün birinci ve ikinci dalgaları arasında kısmi bir canlanmaya rağmen, salgın tarafından büyük darbe aldı.

Kaynak: Euronews
banner218

banner344

banner343

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k