banner141

AB'den Hong Kong açıklaması

Avrupa Birliği (AB), Hong Kong'da zanlıların Çin'e  iadesini kolaylaştıran yasal düzenlemeden endişe duyduğunu bildirdi.

AB'den Hong Kong açıklaması
banner152


AB Komisyonu Sözcülüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, "AB, Hong Kong  halkının, zanlıların Çin'e iadesini kolaylaştıran yasal düzenlemeye yönelik  endişelerini paylaşmaktadır. Bu endişemizi Çin hükümetine ilettik." ifadeleri  kullanıldı.

Açıklamada, son günlerde Hong Kong halkının toplantı ve ifade  haklarını kullandığı belirtilerek, bu haklara saygı duyulması ve itidal  çağrısında bulunuldu.

banner154
Tartışmalı düzenleme

Parlamentoya 3 Nisan'da sunulan yasal düzenleme, zanlıların Anakara  Çin, Çin'in Makao Özel İdari Bölgesi ve Tayvan'a iadesini kolaylaştırıyor.

Muhalifler, iade yasasında yapılacak bu değişikliğin, Hong Kong'un  özgürlüklerini ortadan kaldıracağını savunurken, Hong Konglu yetkililer bir  cinayet zanlısının Tayvan'a iadesi için bu değişikliğin yapılması gerektiğini  belirtiyor.

Muhalifler yasanın çıkması halinde bunun, Çin'in Hong Kong'daki siyasi  muhalifleri hedef almasıyla sonuçlanacağından endişe ederken, düzenlemeye karşı  başlayan gösteriler sürüyor.
Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 00:14
banner135