banner158
banner218

90 yıldır böylesi görülmedi!

90 yıldır böylesi görülmedi!
banner216


1.3 milyon vaka ve 80 bini aşkın ölümle koronavirüs salgınının dünyada en sert vurduğu ülke olan ABD'de işsizlik oranı yüzde 14.7'e çıkarak 1929'da başlayan Büyük Buhranı'ndan bu yana en sert yükselişini yükselişini yaşadı. Cuma günü açıklanan resmi verilere göre sadece nisan ayında 328 milyon nüfuslu ülkede 20.5 milyon kişi işini kaybetti.

ABD'de işsizlik oranı bundan sadece 2 ay önce yüzde 3.5 ile 50 yılın dibindeydi. İşsizlik oranındaki bu olağanüstü artış ülke gündeminin de ilk sırasına oturdu.

Ülkenin en çok takip edilen gazetelerinden The New York Times da bu gelişmeyi okuyucularına manşetten duyurdu. Gazetenin istihdamda yaşanan 20.5 milyonluk kaybı görsel olarak gösterebilmek adına yayımladığı grafikte nisan ayında yaşanan bu kayıp gazete sayfasına zor sığdı.

Söz konusu haberde görüşlerine yer verilen Bank of America ABD Ekonomisi Sorumlusu Michelle Meyer "Normal bir resesyonda aylar, hatta birkaç çeyrekte gerçekleşecek bir gelişme haftalar içerisinde yaşandı" değerlendirmesinde bulundu.