banner339
banner274

88 Yaşındaki Çerçi Günde 12 Kilometre Yürüyor

Tarihin en eski mesleklerinden biri olan çerçilik yok olmaya yüz tutarken, Kayseri'nin Develi ilçesinde yaşayan 88 yaşındaki Kemal Çiçekyüz 45 yıldır çerçilik mesleğini sürdürüyor. Çiçekyüz “Arabam olmadığı için el arabasıyla çerçilik yapıyorum, 12 kilometre uzaklığa gidiyorum” dedi.

88 Yaşındaki Çerçi Günde 12 Kilometre Yürüyor
banner475


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Tarihin en eski mesleklerinden biri olan çerçilik yok olmaya yüz tutarken, Kayseri'nin Develi ilçesinde yaşayan 88 yaşındaki Kemal Çiçekyüz 45 yıldır çerçilik mesleğini sürdürüyor. Çiçekyüz “Arabam olmadığı için el arabasıyla çerçilik yapıyorum, 12 kilometre uzaklığa gidiyorum” dedi.Tarihin en eski meslek gruplarından biri olan gezgin satıcılar, köyleri ziyaret ederek, buralarda çeşitli ürünleri takas usulü veya normal olarak satıyor. Teknolojinin gelişmesi, köylerde de pazar ve marketlerin kurulmaya başlamasıyla birlikte çerçilik; yavaş yavaş yok olmaya yüz tutarken 88 yaşındaki Kemal Çiçekyüz ise el arabasıyla kilometrelerce yol giderek çerçicilik yapmaya devam ediyor.

Her gün kilometrelerce yol yürüdüğünü ifade eden çerçi Kemal Çiçekyüz, "88 yaşındayım, 45 yıldır bu mesleği yapıyorum. Arabamla kaza yaptım, arabam olmadığı için el arabasıyla çerçilik yapıyorum. 12 kilometre uzaklıktaki Sindelhöyük Mahallesi'ne gidiyorum" dedi.
banner218