banner339
banner313

7 şehit verdiğimiz hain saldırıda izler onlara çıktı!

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde, önceki gün odun toplamaya giden köylüleri hedef alıp 7 sivilin şehit olmasına neden olan bombalı terör saldırısı soruşturmasında tüm izler HDP’ye çıktı.

7 şehit verdiğimiz hain saldırıda izler onlara çıktı!
banner401
banner399


Diyarbakır Kulp kırsalında PKK’lı teröristlerce düzenlenen, 7 sivilin şehit olup 10 kişinin yaralandığı hain terör saldırısının detayları netleşti. Kulp’un Ağaçkorur köyü mevkiinde önceki gün odun toplamaya giden köylülerin bulunduğu araca teröristlerce el yapımı patlayıcıyla (EYP) düzenlenen saldırının, odunların yüklendiği traktörün geçişinden hemen sonra gerçekleştirildiği tespit edildi. Patlamanın etkisi ile yolun karşı tarafına savrularak şarampole yuvarlanan pikabın ağaçlara takılarak durabildiği görüldü. Saldırıda kullanılan EYP’nin uzaktan kumandalı olduğu tespit edilirken, olay yerinde patlamanın etkisi ile yaklaşık 1,5 metre eninde çukur oluştu.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından saldırının ardından başlatılan soruşturma HDP üzerinde yoğunlaştı. Bölge halkı, saldırıdan kısa süre önce HDP’li Kulp Belediyesi’ne ait araçların bölgede çalışma yaptığını ifade etti. Yeni Şafak’a bilgi veren bazı güvenlik kaynakları daha önce de bölgede yürütülen operasyonlarda terör örgütünün inlerinde Kulp Belediyesi’ne ait poşetler içinde gıda malzemeleri ele geçirildiğini dile getirdi. Kanlı saldırıyla ilgili soruşturma kapsamında bölgede “belediyeye ait araçların görüldüğü” bilgisi üzerine HDP’li Kulp belediyesi eş başkanları Mehmet Fatih Taş ve Fatma Ay ile HDP Kulp İlçe Başkanı Mehmet Abidin Kahraman ve belediye Fen İşleri Müdürü Şener Aktaş gözaltına alındı.Köylülerin patlamadan hemen önce bölgede gördüğü belediye araçları ile varsa içindekilerin tespiti için ilçedeki kurum ve işyerlerine ait çok sayıda güvenlik kamerası inceleme altına alındı. Ayrıca HDP’li Kulp Belediyesi’nin otoparkındaki giriş-çıkış yapan araçlara ilişkin kayıt ve görüntüler de inceleniyor. Saldırının ardından güvenlik güçlerince PKK’lı teröristlere yönelik bölgede başlatılan operasyon ise sürüyor.HDP’li belediyeler daha önce de terör örgütü PKK’ya açıktan verdiği destekle gündeme gelmişti. Özellikle 14 Temmuz 2015’te Kandil’den gelen talimatla sözde özerklik ilan eden belediyeler, kurumun araçları ile hendekler kazıp, barikatlar oluşturmuştu. Kanalizasyon sistemleri, menfezler, boşaltılan evler belediye araçları ve çalışanları tarafından el yapımı patlayıcılarla tuzaklanmıştı. Bu patlayıcıların bir bölümünün infilak etmesiyle onlarca şehit verilmişti. Silopi’de 800, Cizre’de bin 155, Dargeçit’te 9, İdil’de 428, Nusaybin’de bin 256, Şırnak Merkezde bin 556, Sur’da 365, Yüksekova’da 286 patlayıcı güvenlik güçleri tarafından imha edilmişti.

Doğu Anadolu’daki sivil toplum örgütü temsilcileri terör örgütü PKK’yı lanetledi. Memur-Sen Erzincan, Ağrı ve Ardahan Temsilcilikleri, Hak-İş Konfederasyonu Ağrı şubesi, Erzurum Sivil Toplum Platformu (ESTP), Diyanet-Sen Kars Şubesi, Tunceli Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası, Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Ardahan Kent Konseyi, Iğdır merkezli Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği, İHH Iğdır, Iğdır Şehit ve Gazi Aileleri Derneği PKK’nın Kulp’taki kalleş saldırısını kınadı. Ayrıca Ağrı’daki STK’lar bugün “Teröre Lanet Mitingi” düzenleyecek. Öğle namazını müteakip Merkez cami önünden başlatılacak yürüyüşün ardından basın açıklaması yapılacak.

Kaynak: Yeni Şafak
Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2019, 10:14
banner218