banner339
banner313

21 günlük askerlik için CHP'li vekilden "rant" iddiası

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım TBMM Genel Kurulu sırasında yaptığı konuşmasında AK Parti'nin temel eğitim ısrarının arkasında, Konya'da üretim yapan Albayraklar grubuna ait Ereğli Tekstil firmasının olduğunu iddia etti.

21 günlük askerlik için CHP'li vekilden
banner401
banner399

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda verilen önergeyle bedelli askerlikten yararlanmak için öngürülen şartlarda değişikliğe gidildi.

Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişikli Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kapsamında TBMM Genel Kurulu'nda yapılan görüşmelerde 28 gün olarak öngürülen temel eğitim süresi 21 güne çekildi.

Teklifin ikinci maddesinde ise daha önce 28 gün olarak belirlenen 25 yaş sınırlı bedelli askerlik süresinin 21 güne indirilmesi için AK Parti imzasıyla önerge verildi. Kabul edilen önerge ile bedelli askerlik eğitim şartı 21 güne indirilirken, ücret 15 bin TL olarak belirlendi.

Bedelli askerlik yapacaklardan gelen tepkilere ve ittifak ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin temel eğitimin verilmesine gerek olmadığını söylemesine rağmen AK Parti önerisinde ısrar ederek eğitimin 21 gün yapılmasına karar verdi.

CHP'Lİ VEKİLDEN DİKKAT ÇEKEN İDDİA

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım TBMM Genel Kurulu sırasında yaptığı konuşmasında AK Parti'nin temel eğitim ısrarının arkasında, Konya'da üretim yapan Albayraklar grubuna ait Ereğli Tekstil firmasının olduğuna dikkat çekti.

CHP 'li Yalım'ın meclisteki konuşmasının ilgili kısmı şöyle:

“Diğer bir taraftan değerli arkadaşlarımız, biliyorsunuz, konu bitmiyor, çok sayıda vatandaşımız… Özellikle bu konunun altını çizerek belirtmek istiyorum. Neden yirmi bir günde ısrar ediyor Cumhurbaşkanı? Bu benim kendi fikrim değil ancak gelen talepleri de biz halkın Meclisinde, milletin vekili olarak dile getirmek zorundayız. Bakın, bir tane firma var Konya'da Ereğli Tekstil. Türk Silahlı Kuvvetlerinin elbise ihtiyacının yüzde 40'ını tek başına karşılıyor. İşte, bu firmanın yönetim kurulu benim dikkatimi çekti, sizlerle paylaşmak istiyorum. Yönetim Kurulu: Faruk Albayrak, Muzaffer Albayrak, Mesut Muhammed Albayrak. Takdiri yüce Türk milletine bırakıyorum. Bunu sosyal medyada birçok vatandaşımız, genç kardeşimiz gönderdi. Acaba yirmi bir gün temel mecburiyeti bir yerlere mi dayanıyor? Takdir sizlerin diyorum.”

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2018, 09:25
banner218