banner339
banner313

2022 KPSS başvuruları ne zaman başlıyor? İşte lisans, önlisans, ortaöğretim (lise) başvuru tarihleri...

Yeni yıl yaklaşırken devlet memuru olmak isteyen binlerce kişinin gözü kulağı KPSS başvurularında... 2022 ile birlikte önlisans ve ortaöğretim mezunları da başvuru yapacaklar. Peki, 2022 KPSS başvuruları ne zaman başlıyor?

2022 KPSS başvuruları ne zaman başlıyor? İşte lisans, önlisans, ortaöğretim (lise) başvuru tarihleri...
banner475


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

2022'ye sayılı günler kaldı. Yeni yıl ile birlikte lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunları KPSS'ye başvurmaya hak kazanacaklar. Tarihleri merak eden binlerce kişi "2022 KPSS başvuruları ne zaman başlıyor?" diye sormaya başladı. İşte ayrıntılar...

KPSS BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMAN?

2022 ÖSYM sınav takvimi henüz açıklanmış değil. Önümüzdeki günlerde tarihler hakkında bir duyuru yapılması bekleniyor.

KPSS TÜRLERİ NELERDİR?

KPSS genel olarak puan türleri üzerine ele alınır ve atama gerçekleştirilir. Böylece hem mesleki açıdan hem de eğitime bağlı olarak memur kadroları doldurulmuş olur. Bu doğrultuda 3 farklı KPSS puan türü yer almaktadır. Bunlar P1, P2, P3 olarak ele alınır. Her bir puan türü farklı alanı göstermektedir ve bu alanlar üzerinde KPSS sınavı bağlamında atama sağlanır.

- KPSS P1 puanı genel yetenek ve genel kültür puanlarının ele alınması ile hesaplanır. Genel yetenek %70 ve genel kültür ise %30 üzerinden hesaplama yapılır.

- KPSS P2 puanı ise genel yetenek yüzde altmış ve genel kültür %40 üzerinden saplama ile gerçekleşir.

- Aynı şekilde KPSS P3 puanı ise eşit oranda genel yetenek ve genel kültür üzerinden hesaplanır. Bu puan türü lisans için gerçekleştirilir.
banner218