banner218

2020 Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü hangi tarihte kutlanacak?

2020 Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü hangi tarihte kutlanacak?


 Gündemde araştırılan konular arasında Babalar Günü yer alıyor. Anneler Günü'nün kutlanmasından sonra haziran ayında kutlanan Babalar Günü için geri sayım yapılıyor.Peki Babalar Günü ne zaman kutlanacak? İşte detaylar...

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN?

Babalar Günü Türkiye'de bu sene 21 Haziran 2020 Pazar günü kutlanacak.

İŞTE BABALAR GÜNÜ TARİHÇESİ

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.