banner158
banner218

20 Yaş altı sokağa çıkma yasağı ne zaman kalkıyor? 0-14 yaş arası çocuklar ne zaman ve saat kaçta sokağa çıkabilecek?

20 Yaş altı sokağa çıkma yasağı ne zaman kalkıyor? 0-14 yaş arası çocuklar ne zaman ve saat kaçta sokağa çıkabilecek?
banner216


20 yaş altı gençler ve çocuklar yaklaşık bir aydır evde... Önceki gün Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan kameralar karşına geçerek bir düzi müjde sıraladı. Bunlardan bir tanesi de 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı ile ilgiliydi. Şimdi 2 gündür yoğun bir şekilde '20 Yaş altı sokağa çıkma yasağı ne zaman kalkıyor? 0-14 yaş arası çocuklar ne zaman ve saat kaçta sokağa çıkabilecek?' sorusu soruluyor.

20 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMAN KALKACAK?

İlk olarak mayıs ayı normalleşme planını paylaşan Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu:

"Sağlık Bakanlığımız, ülkemizdeki tüm sektörlerde normalleşme sürecinde uygulanacak salgın tedbirlerine ilişkin rehber dokümanlar hazırlayarak ilgili kurumlara göndermeye başladı. Tüm kurumlar ve işletmeler, faaliyetlerini bu rehber dokümanlardaki kurallara uygun şekilde yürütecek. İlk müjdemiz 65 yaş üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımızadır. 65 yaş üstü gruba, ilk etapta, sokağa çıkma sınırlandırması günlerinin birinde ve 4 saat süreyle, yürüme mesafesiyle tahditli olarak dışarı çıkabilme imkanı getiriyoruz. İlk uygulamayı da bu hafta sonu 10 Mayıs Pazar günü 11.00 ile 15.00 saatleri arasında gerçekleştiriyoruz.

20 yaş altı için ise bu esnemeyi iki grup halinde uygulayacağız. 0-14 yaş grubu hafta içinde, 13 Mayıs Çarşamba günü, yine 11.00 ile 15.00 saatleri arasında, yürüme mesafesiyle tahditli olarak dışarı çıkartılabilecek. 15-20 yaş grubu ise 15 Mayıs Cuma günü, yine aynı şartlarda ve aynı saatlerde dışarı çıkarak, hava alıp dinlenebilecek. Kurallara riayet düzeyine bakarak, sonraki haftalarda da aynı uygulamayı devam ettireceğiz."