Gümüş 2022'de altından daha fazla kazandırdı. Altın yatırımcısına yüzde 43'lük bir getiri sağlarken, gümüşün kazancı ise  yüzde 45'i buldu. Yıla gram fiyatı 14,5 lira seviyesinden giren gümüş, 2023'ün ilk günlerinde yüzde 2,5 değer kaybı yaşayarak, 14 lira seviyesinde duraklamaya başladı. Ancak gümüşle yatırımcıların 2023 yılı öngörülerinde gümüş rallisi yaşanma olasılığı öne çıkıyor.

InvestingHaven analistleri, Tesla'nın geçmiş yıllardaki performansıyla gümüş arasında benzerlik kurarak, 2020-2021 yılları arasında Tesla'nın ortaya koyduğu 10 katlık artış rallisinin bi benzerini gümüşün yaşayabileceğini savunuyor.

Son iki ayda ons başına 200 dolardan fazla artış gösteren platin fiyatlarındaki çıkışın 2023’te ralliye dönüşebileceği tahminleri yapılmaya başlandı. Platin, fiyatların teknik olarak hareketlerini analiz etmek için kullanılan Elliot dalga modeline göre güçlü bir yükseliş eğrisi çizebilir.

ElliottWaveTrader.net'in kurucusu analist Avi Gilburt da, gümüşün iki yıllık konsolidasyon döneminin ardından yükselmeye hazırlandığını öne sürdü. Gümüşün tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 50 dolara geri dönebileceğini öngören Gilburt, gümüşün 50 dolara yükselmesinin birkaç yıl alabileceği tahminini de paylaştı. 

Wells Fargo'nun reel varlık stratejisi başkanı John LaForge da, "Gümüş konusunda biraz daha pozitifim, çünkü ons başına 23 dolara geri döndük. Hisse senetlerinin düştüğü bir yılda, değerli metaller esas olarak hisse senetlerini takip eder. Bu tür bir ortamda, gümüşün istikrar kazanması altının daha iyi performansa işaret ediyor” yorumunu yaptı.