• BIST 110.549
 • Altın 155,578
 • Dolar 3,8380
 • Euro 4,5313

  Gül'ün süresi 5 yıl

  24.10.2007 19:47
  Toptan: Cumhurbaşkanı Gül'ün süresi beş yıl
  Gülün süresi 5 yıl
  Gül'ün süresi 5 yıl Gül'ün süresi 5 yıl Gül'ün süresi 5 yıl

  ANKA

  TBMM Başkanı Köksal Toptan, 21 Ekim"de referandumla kabul edilen anayasa değişiklikleriyle birlikte tartışmalara neden olan, Meclisin ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül"ün görev süresiyle ilgili görüşlerini açıkladı.


  Parlamento muhabirleriyle kahvaltılı basın toplantısı düzenleyen Toptan, “Bu konu tartışılıyor. Ben bir hukukçu olarak kendi görüşümü söyleyebilirim. Bence milletvekilliği süresi 4 yıla inmiştir. Milletvekili seçimi dört yıl sonra yapılmalıdır. Cumhurbaşkanın süresi de beş yıla inmiştir. Sayın Abdullah Gül, aday olursa ikinci beş yıl için seçilebilir. Bu değişiklikler yürürlüğe girmiştir” dedi.

  “YSK 4 YIL SONRA SEÇİM TAKVİMİNİ BAŞLATIR”

  Toptan, bu konuda Meclisin bir karar almasına gerek olmadığını, dört yıl sonra 22 Temmuz"dan 90 gün önce Yüksek Seçim Kurulu"nun takvimi başlatması gerektiğini söyledi. Toptan, Meclisin Temmuz"da seçimin zor olacağı gerekçesiyle dört yıl sonraki seçimi Mayıs ayına da çekebileceğini belirterek, "Meclis bir şey yapmazsa, YSK seçim takvimini normal şekilde başlatır” dedi.

  'BELKİ ANAYASA MAHKEMESİ'NE GİDİLECEK'

  TBMM Başkanı Köksal Toptan, referanduma sunulan anayasa paketiyle ilgili sonradan değişiklik yapılması, 6. Maddenin oylanmaması nedeniyle, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün istifasının gerektiği ve cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine ilişkin iddialarla ilgili parlamento muhabirlerinin sorularını yanıtladı.

  Toptan,”Bu tartışma yapılıyor. Belki Anayasa Mahkemesi"ne gidilecektir. Bu sürecin sonunu beklemek lazım. Yalnız referandum sonucuna göre, Cumhurbaşkanı"nın yeniden seçilmesi gerektiği iddiası doğru değildir. Sayın Gül"ün istifa etmesinin gerektiği iddiasının hukuki bir dayanağı olamaz” dedi.

  Toptan, Anayasa Mahkemesi ya da Yüksek Seçim Kurulu"nun süreçle ilgili tartışmalara son verebileceğini vurguladı. Toptan, “Eğer anayasa değişikliklerinde geçici hükümler olsaydı,Cumhurbaşkanı"nın süresi 5 yıl yerine 7 yıl kalırdı. Ama şimdi kendiliğinden 5 yıl olacaktır” dedi.

  Toptan, 11. Cumhurbaşkanının seçim sürecinin tamamlandığını ancak görev süresinin sona ermediğine dikkat çekerek, anayasa değişikliğinin görev süresi üzerinde bir değişiklik getireceğini bildirdi. Toptan, “Sayın Gül"ün yeniden halk tarafından seçilmesi gerekmez” dedi.

  Toptan, bir soru üzerine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmelerinde bu konudaki yorumlarını paylaşmadığını söyledi.

  “ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ TEKLİF OLARAK GELECEK”

  Toptan, AKP tarafından başlatılan anayasa değişiklikleri konusunda TBMM Başkanlığı olarak resen yapabilecekleri bir şey bulunmadığını, ancak bir anayasa değişiklik teklifinin gelmesi halinde bunu Anayasa Komisyonuna sevkedeceklerini belirtti.

  Toptan, “Ama resmi olmayan bir metin intikal ederse, parti gruplarıyla görüşerek yöntemi belirleriz. Ama anayasa değişikliğinin bir teklif olarak geleceği anlaşılıyor. Katılımcılığın en fazla olması konusunda Meclis olarak üzerimize düşeni yaparız” dedi.

  Toptan, bütün komisyonlarda ilgili sivil toplum ve meslek kuruluşlarının görüşlerinin alınması konusunda katılımcılığın en yüksek seviyeye çıkarılması için, komisyon başkanlarının inisiyatifi dışında, bunu kurumsal hale getirmeyi düşündüklerini bildirdi.

  “MİLLETİMİZ OYUNA GELMEZ”

  TBMM Başkanı Köksal Toptan, terör örgütünün hedefinin insanlar arasında çatışma ortama yaratmak olduğunu ancak insanların daha önce olduğu gibi bu oyuna gelmeyeceklerini belirterek, sağduyu çağrısında bulundu.

  Siyasi gelişmelerle ilgili parlamento muhabirlerinin sorularını yanıtlayan Toptan, “Daha önce de bu denendi ama başarılı olamadı. Şimdi de etnik ayrım yapılmak isteniyor. Terörün en yoğun olduğu dönemde bu denendi. Bu devlet, Kurtuluş Savaşı"nda doğulusu, batılısı, güneylisi, kuzeylisi ile topyekün mücadele veren insanlar tarafından beraberce kuruldu. Bu oyun tutmaz” dedi.

  Toptan, bazı büyük şehirlerde münferit bazı olayların olabileceğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

  “Sakın ola kimse bu oyunlara gelmesin, sağduyulu olmak gerekir. Bu bölücü terörün istediğidir. Birtakım refleksleri, heyecanları anlıyorum ama vatandaşın bunları birbirini üzecek noktaya getirmemesi gerekiyor. Şu ana kadar da bizi üzecek boyutta bir olay olmadı. İnşallah bundan sonra da olmaz. Bölücü terörün hedefi içimizde kargaşa,huzursuzluk çıkarmak. Buna fırsat verilmemeli.”

  “TEZKERE EN DOĞRU ŞEKİLDE KULLANILIR”

  Toptan, tezkerenin çıkmasından sonra devletin bütün organlarının bu konuda ciddi bir çalışma içinde olduklarını belirterek, “Türkiye"nin menfaatleri neyse o yapılacaktır. Bundan kimse kuşku duymamalı. Meclisin verdiği yetkinin en doğru şekilde kullanılacağından emin olunsun. Meclis olarak bundan rahatız” dedi.

  "MUMCU VE AKŞENER'LE GURUR DUYUYORUM"

  TBMM Başkanı Köksal Toptan, bu yasama döneminde TBMM Başkanvekili olarak görev yapan CHP İzmir Milletvekili Güldal Mumcu ve MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener"le gurur duyduğunu söyledi.

  Parlamento muhabirlerinin sorularını yanıtlayan Toptan, “İkisi de harikaydı. İkisini de arayıp tebrik ettim. Görevlerine en mükemmel şekilde yapacaklarına inanıyorum. Gurur duydum. Türk kadınının her görevi en iyi şekilde yapabileceğini gösterdiler” dedi.

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim