• BIST 109.330
 • Altın 155,771
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Gül'ün bayram mesajı

  19.09.2009 11:12
  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Ramazan Bayramı dolayısıyla yayaımladığı bayram mesajında kardeşlik, birliktelik vurgusu yaptı ve ayrılık sokmak isteyenlere karşı birliktelik temennni etti.
  Gülün bayram mesajı
  Gül'ün bayram mesajı Gül'ün bayram mesajı Gül'ün bayram mesajı

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin 70 milyonun kardeşçe yaşadığı, sevinçte, tasada ortak refleks gösteren güçlü bir ülke olduğunu belirterek, ''Güzel yarınların temellerini hep birlikte atacağız. Ayrılığı değil, birliği ve sevgiyi yaşatacağız'' dedi.

  Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, Ramazan Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

  Gül, bir Ramazan Bayramı'nı daha karşılamanın mutluluğunun yaşandığını ifade etti ve bayramın, ruhuna uygun biçimde huzur, barış ve kardeşlik içinde geçirilmesini diledi.

  Dini bayramların yardımlaşma, dayanışma, kardeşlik ve dostluk duygularının en yoğun şekilde yaşandığı müstesna günler olduğunu ifade eden Gül, bayramlarda dargınlıklar ve kırgınlıkların unutulduğunu, bireysel sevinçlerin ortak mutluluğa dönüştüğünü kaydetti. Gül, bayramların, daha çok kucaklaşmak ve kaynaşmak için önemli bir fırsat olduğuna inandığını belirtti.

  Asırlardır hoşgörünün egemen olduğu Anadolu ikliminin, milletin hasletlerinin olgunlaşmasına ve insanlar arasındaki bağın güçlenmesine imkan sağladığının altını çizen Gül, şunları kaydetti:

  ''Türkiye, 70 milyonun kardeşçe yaşadığı, sevinçte, tasada ortak refleks gösteren güçlü bir ülkedir. Ne mutlu bizlere ki birbirine sıkı sıkı sarılan, değerlerine ve kültürüne sahip çıkan, herkesin gıpta ile baktığı bir milletiz.

  Bizler bin yıldır bu topraklar üzerindeyiz. Bu süreç içinde ortak sevinçler, acılar yaşadık. Büyük güçlüklerin üzerinden hep birlikte geldik. Engin birikimimizle, zengin bir tarihsel ve kültürel miras oluşturduk.

  Bu miras içinde farklıların bulunması tabiidir. Bunlar Anadolu kültürü içinde yoğrularak zenginleşti ve bu günlere geldi. Farklılıklarımız, kültürel çeşitliliğimiz ortak mirasımızı oluşturan zenginliğimizdir. Sahip olduğumuz bu birikimi en iyi şekilde koruyacağız. Güzel yarınların temellerini hep birlikte atacağız. Ayrılığı değil, birliği ve sevgiyi yaşatacağız. Toplumumuzu kuşatan ortak değerlerimize sahip çıkacağız.''

  ''BİRBİRİMİZİ DİNLEMELİ VE ANLAMALIYIZ''

  Cumhurbaşkanı Gül, bayramların aynı zamanda bir renk, sevinç, coşku ve daima bir umut olduğunu belirterek, ''Çocukluğumuzun o huzur veren bayramlarını ve bayramlarda oluşan sevgi ortamını hangimiz unutabiliriz? Bu güzellikler nasıl nesiller boyu yaşatılarak, bizlere kadar ulaştıysa, bizler de gelecek nesillere bunu en güzel biçimde aktarabilmeliyiz'' değerlendirmesinde bulundu.

  Ülkenin geleceği için daha güzel günler için herkesin birbirini anlamaya çalışması gerektiğini vurgulayan Gül, şöyle devam etti:

  ''Birbirimizi anlamak için de önce dinlemeliyiz. Birbirimizi ne kadar iyi anlarsak, sorunlarımızı o kadar rahat çözebiliriz.

  Empati kurarak, kendimizi karşımızdakinin yerine koyabilmeliyiz. Nasıl başkalarından saygı bekliyorsak, bizim de bu saygıyı karşımızdakine göstermek zorunda olduğumuzu unutmamalıyız.

  Farklı görüşlere daima hoşgörüyle yaklaşmalı, herkesin düşüncesini ifade etmesine saygı duymalıyız. Fikirlerin samimi bir şekilde tartışılması ve paylaşılması, açık toplum olmanın şüphesiz en önemli gereklerindendir.

  Milletimizin hasletleri arasında yer alan hoşgörüyü daima öne çıkarmalıyız. Bunları başardığımız müddetçe, hedeflerimize daha hızlı ulaşacağımızdan, halkımızın huzur ve mutluluğunu artıracağımızdan şüphe duymuyorum.''

  ''KENDİMİZE HAKSIZLIK ETMEYELİM''

  Türkiye'nin büyük bir dinamizm yakaladığına işaret eden Gül, istikrarını koruyan, uluslararası alanda ağırlığını sürekli artıran güçlü bir ülke olarak yükselmeye devam ettiğini ve devam edeceğini vurguladı.

  Gül, Türkiye'nin dünyada sözü dinlenen, uluslararası sorunlarda arabuluculuğuna ve desteğine ihtiyaç duyulan güçlü bir ülke profili çizerken, içeride de tüm kurumlarının ve toplumun tüm kesimlerinin katkısıyla bu istikrarını sürdürmesinin yaşamsal önem taşıdığına dikkati çekti.

  ''Bu güçlü konumumuzun farkına vararak kendimize haksızlık etmekten kaçınalım. Büyük düşünelim ve potansiyelimizi iyi kullanalım'' diyen Gül, demokrasisini olgunlaştıran, insan hak ve özgürlüklerinde ciddi adımlar atan, ekonomisini güçlendiren Türkiye'nin geleceğe güvenle baktığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, mesajını şöyle tamamladı:

  ''Bin yıldır bu topraklarda barış içinde yaşayan milletimizin birlikteliğine bundan sonra da kimsenin zarar veremeyeceğini bir kez daha vurgulamakta yarar görüyorum. Yeter ki kendimize güvenmeye ve öz güvenimizi sağlam tutmaya devam edelim. En büyük gücümüz olan birlik ve beraberliğimizi koruyalım.

  Bu vesileyle şunu da hatırlatmak isterim ki; memleketimizin kıymetini bilelim. Bugüne kadar itinayla koruduğumuz kardeşlik bağlarımıza zarar verecek, sorumsuz söylem, eylem ve davranışlardan kaçınalım. Ayrılık yaratarak aramıza nifak tohumları sokmak isteyenlere hep birlikte karşı çıkalım. Türkiye'nin yarınlarının aydınlık olduğuna yürekten inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Yüce Milletimin, bütün insanlık alemiyle birlikte bu güzel bayramını tebrik ediyor; daha nice mutlu ve sağlıklı bayramlara hep birlikte ulaşmayı Allah'tan temenni ediyorum.''/haber 7

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim