• BIST 106.474
 • Altın 151,840
 • Dolar 3,6440
 • Euro 4,3033

  Gül'den İsrail açıklaması

  16.10.2009 16:42
  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail ile ilişkilerde son dönemde 'Anadolu Kartalı' tatbikatı ve 'Ayrılık' adlı televizyon dizisinin neden olduğu durumu nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, 'Eminim ki bu konuları hükümet en dikkatli bir şekilde götürü
  Gülden İsrail açıklaması
  Gül'den İsrail açıklaması Gül'den İsrail açıklaması Gül'den İsrail açıklaması

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov, Çankaya Köşkü'nde baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Balkanlar ve Makedonya'nın güvenlik ve istikrarının, büyük bir şemsiye altında olmaktan geçtiğini belirterek, Türkiye'nin, Makedonya ve bütün Balkan ülkelerinin NATO ve Avrupa Atlantik yapıları içinde olmasını arzu ettiğini söyledi.


  Cumhurbaşkanı Gül ve Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov, Çankaya Köşkü'nde baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.


  Gül, İvanov'u ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdiği konuşmasında, görüşmelerde ikili ilişkileri tüm yönleriyle gözden geçirdiklerini, başta Balkanlar olmak üzere iki ülkeyi ilgilendiren güncel bölgesel ve uluslararası konuların ele alındığını belirtti.


  İki ülke arasında son yıllarda gelişen iş birliğinden duydukları memnuniyeti karşılıklı olarak ifade ettiklerini anlatan Gül, iki ülke arasında geçen yıl imzalanan Strateji Belgesi hükümleri doğrultusunda ilişki ve iş birliğinin her alanda daha ileriye götürülmesi yönündeki iradelerin de karşılıklı teyit edildiğini kaydetti.


  Cumhurbaşkanı Gül, görüşmelerin verimli ve faydalı geçtiğini, ilişkilerin daha ileriye taşınmasına, uluslararası konulardaki diyaloğun geliştirilmesine hizmet edeceğine inandığını dile getirdi.


  Gül, 'Türkiye, Balkanlar'daki stratejik konumuyla, çok etnili ve kültürlü toplumsal dokusuyla dost Makedonya'nın bağımsızlığını ve istikrarını her zaman kuvvetli bir şekilde desteklemiştir' dedi.


  Türkiye'nin, Makedonya'nın Avrupa Atlantik kurumlarına bir an önce üye olmasını da arzuladığını vurgulayan Gül, bugüne kadar verilen desteğin bundan sonra da süreceğini İvanov'a ifade ettiğini söyledi.


  Gül, AB Komisyonu'nun Makedonya'ya müzakere tarihi verilmesine ilişkin tavsiye kararından büyük memnuniyet duyduklarını da belirtti.


  'MAKEDONYA'YA YATIRIMI TEŞVİK EDİYORUZ'


  Görüşmelerde ekonomik ve ticari ilişkilerde son yıllarda yaşanan hızlı gelişmeler doğrultusunda iş birliğinin daha da geliştirilmesi kararlılığını vurguladıklarını ifade eden Gül, Türk iş adamlarını Makedonya'ya yatırım konusunda teşvik edici olduklarını kaydetti.


  Gül, Türk firmalarının Makedonya'ya artan ilgisinin Türkiye kadar Makedonya'nın da menfaatine olduğunu ifade ederek, Balkanlar'a yatırım yapılmasının, bölgenin istikrar ve refahı açısından önem taşıdığını belirtti.

  Görüşmelerde kültür alanındaki iş birliği kapsamında İstanbul ve Üsküp'te karşılıklı kültür merkezleri açılması konusuna da değindiklerini anlatan Gül, Makedonya'daki Osmanlı eserlerinin onarım ve restorasyonunun özgünlüğüne uygun yapılmasına verdikleri önemi aktardığını söyledi.


  Cumhurbaşkanı Gül, Türk kökenli Makedonya vatandaşlarının iki ülke arasındaki dostluğun en sağlam unsurunu oluşturduğunu İvanov'a ilettiğini belirten Gül, 'Makedonya Türkleri'nin, Makedonya'nın siyasal yaşamına, ekonomik kalkınmasına ve sivil toplum kültürünün gelişmesine olabilecek katkılarının önemine değindim. Bu vesileyle eğitim alanındaki iş birliğinin geliştirilmesine yönelik görüş alışverişinde bulunduk' diye konuştu.


  İvanov'a, savunma ve güvenlik alanındaki iş birliğinin kazandığı ivmeden duyduğu memnuniyeti ilettiğini de söyleyen Gül, bu doğrultudaki çalışmaların devam etmesi gerektiğini kaydetti.


  İVANOV'UN JESTİ


  Cumhurbaşkanı Gül, İvanov'un Türkiye'ye güzel bir jestle geldiğini de bildirdi.


  Makedon makamlarının Atatürk'ün babası Ali Rıza Bey'in Üsküp yakınlarındaki Kocacık köyünde bulunan evinin bir 'anı evi' olarak yeniden yapılması kararı aldığını anlatan Gül, İvanov'un bu evin temel taşlarından birisini Anıtkabir Komutanlığı'na verdiğini belirtti. Bu jestin kendilerini çok memnun ettiğini dile getiren Gül, İvanov'a ve Kocacık Belediyesine, gösterdikleri hassasiyet ve titizlikten dolayı teşekkür etti.


  İSRAİL İLE İLİŞKİLER


  Açıklamalarının ardından, gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gül, İsrail ile ilişkilerde son dönemde 'Anadolu Kartalı' tatbikatı ve 'Ayrılık' adlı televizyon dizisinin neden olduğu durumu nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, 'Eminim ki bu konuları hükümet en dikkatli bir şekilde götürüyor, götürecektir' dedi.


  Türkiye'nin, Orta Doğu'da İsrail ve diğer ülkelerle iyi ilişki içinde olduğunun altını çizen Gül, 'Zaman zaman bu tip şeyler olabilir ama bunlar ilişkilerin özüne zarar vermez' dedi.


  'MAKEDONYA NATO KRİTERLERİNİ YERİNE GETİRDİ AMA...'


  Cumhurbaşkanı Gül, bir Makedon gazetecinin, ülkenin adından kaynaklanan sorunları ima ederek, Türkiye'nin, Makedonya'nın NATO üyeliğine daha güçlü destek verip veremeyeceğine ilişkin sorusunu yanıtlarken, Türkiye'nin Makedonya'yı kendi ismiyle tanıyan ilk ülke olduğunu anımsattı. Türkiye'nin bundan sonra da bu iradesini devam ettireceğini vurgulayan Gül, 'Türkiye, Makedonya ve bütün Balkan ülkelerinin NATO ve Avrupa Atlantik yapıları içinde olmasını arzu etmektedir' diye konuştu.


  'Balkanlar ve Avrupa'nın güvenlik ve istikrarı, büyük bir şemsiye altında olmaktan geçmektedir' diyen Gül, şöyle konuştu:

  'Zaman zaman Avrupa içinde bazı sorunlar söz konusu olsa da nihai amaç budur ve bu böyle olacaktır ve kaçınılmaz bir şeydir. Nasıl tarihte tüm Balkanlar'ın huzur içinde yaşadığı dönemleri hatırladığımızda, Osmanlı döneminde 300 yıl daha önce Bizans döneminde aynı şekilde, şimdi de başka bir şekilde büyük bir şemsiyeye ihtiyaç vardır; o da Avrupa Birliği'dir. NATO da güvenlik kurumudur. Bu kurum içine giren ülkeler, istikrar ve güvenlik sağlamaktadır. NATO Zirvesi'nde Türkiye, güçlü bir şekilde Makedonya'nın kendi ismiyle NATO üyesi olmasını desteklemiştir. Önemli olan NATO'nun ilkelerini yerine getirmektir. Makedonya bu kriterleri yerine getirmiştir ama maalesef bilinen sebepten dolayı üyelik gerçekleşmemiştir. Türkiye, güçlü bir şekilde Makedonya'nın hakkını savunmuştur, bundan sonra da savunmaya devam edecektir.'


  AB İlerleme Raporu'na ilişkin değerlendirmeleri de sorulan Gül, AB ile ilişkilerin partiler üstü devlet politikası olduğunu söyledi. Bu konuda gerek hükümetlerin gerek parlamentonun elinden geleni yaptığını ifade eden Gül, 'Bizim görevimiz, AB müktesebatını ülkemizde geçerli kılmaktır. Bu yönde de güçlü çalışmalar vardır' dedi. Raporların bir nevi fotoğraf çekme olduğunu dile getiren Gül, bununla ilgili Dışişleri Bakanlığının yaptığı açıklamanın Türkiye'nin görüşü olduğunu belirtti.


  'KAFKASYA'DA YENİ DÖNEM BAŞLADI'


  Gül, Ermenistan ile ilişkilerin normalleştirilmesi sürecinde bundan sonra da ziyaretler beklenip beklenemeyeceğine ilişkin soru üzerine, Türkiye'nin bütün komşularına ve Kafkaslar'a önem verdiğini söyledi. Makedonya Cumhurbaşkanı İvanov'un, Türkiye'nin komşularıyla ilgili politikalarını takdirle karşıladığını ilettiğini dile getiren Gül, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine ilişkin sürecin devam etmesini ümit ettiğini belirtti.


  Türkiye'nin sadece Ermenistan ile değil tüm Kafkaslar'da istikrara önem verdiğinin altını çizen Gül, Azerbaycan-Ermenistan, Rusya-Gürcistan ilişkilerinin de önem taşıdığını ifade etti. Gül, Kafkasya'da yeni bir dönem başladığını, yıllardır ihmal edilen problemlerin en üst seviyede ele alındığına dikkati çeken Gül, 'Ümit ederim ki bölgedeki bütün konularda olumlu gelişmelere şahit oluruz' dedi.


  Gül, Makedonyalı bir gazetecinin, iki ülke arasındaki kültürel ilişkilere dair Türkçe yönelttiği bir soru üzerine, Üsküp'teki Kurşunlu Han'da bu yönde çalışmalar yapıldığını ve İvanov'un kasımda tamamlanabileceğini aktardığını söyledi. İstanbul'daki kültür merkezi için Taksim'de yer tahsis edildiğini belirten Gül, restorasyon çalışmaları yapıldığını kaydetti.


  'BU KADAR DESTEĞİ, ANCAK GERÇEK BİR DOSTTAN ALABİLİRİZ'


  Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov, Türkiye'nin Makedonya'yı kurulduğu günlerden bu yana desteklediğini ifade ederek, 'Makedonya'yı anayasal adıyla tanıdınız. Bu kadar desteği, ancak gerçek bir dosttan alabiliriz' dedi.


  İvanov, Cumhurbaşkanı Gül ile Çankaya Köşkü'nde düzenlediği ortak basın toplantısında, sıcak karşılama ve misafirperverliğinden dolayı Gül'e teşekkür etti.


  Türkiye'nin kendisi ve Makedon halkı için büyük önem taşıdığını dile getiren İvanov, ilişkileri başarıyla devam ettirmek için Türkiye'nin desteğine gerek olduğunu söyledi.


  İvanov, iki ülke arasındaki ilişkilerin güven içinde yürüdüğünün altını çizerek, geçen yıl imzalanan Stratejik Belge'nin ilişkilere güç kattığını ve dostluğu daha da ileriye götüreceğini belirtti.


  Türkiye'nin, kurulduğu ilk günlerden itibaren Makedonya Cumhuriyeti'ni desteklediğini hatırlatan İvanov, 'Makedonya'yı anayasal adıyla tanıdınız. Bu, bizler için çok önemli. Bu kadar desteği, ancak gerçek bir dosttan alabiliriz' dedi.


  Türkiye'nin AB üyelik sürecini takdirle izlediklerini anlatan İvanov, Makedonya'nın da katılım sürecinin olumlu yönde seyrettiğini kaydetti. İvanov, AB sürecinin Makedonya'nın kurumsal ve siyasal kapasitesine katkı sağlayacağını ifade etti.

  Ülkedeki Türk iş adamlarının yatırımlarını memnuniyetle karşıladıklarını belirten İvanov, yatırımların artarak devam etmesini umduğunu söyledi.


  İvanov, iki ülke arasındaki kültürel ilişkilere dair bir soruyu yanıtlarken, Üsküp'teki Kurşunlu Han'da Türk Kültür Merkezi açılacağını haber verdi. Han'da şu anda başka birimler bulunduğunu anlatan İvanov, ilk olarak hanın tahliyesinin sağlanacağını, Kasım ayı başından itibaren de binanın dekorasyonuna başlanacağını açıkladı.


  Üsküp yakınlarındaki Kocacık Köyü'nde bulunan Atatürk'ün babası Ali Rıza Bey'in evi hakkında da bilgi veren İvanov, bu evin dekorasyonunun otantik haliyle mi, yoksa turistik ihtiyaçlara göre mi yapılacağı konusu üzerinde çalışıldığını anlattı.

  Atatürk'ün Selanik'te doğduğunu, ancak Üsküp'te de evlerinin bulunduğunu ifade eden İvanov, 'Evin temelinden buraya getirdiğimiz taş Atatürk ile ilgili şeyleri hatırlatacak, ilk aşkı Eleni ile tanıştığı yeri hatırlatacak' diye konuştu./yeni şafak

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim