• BIST 108.489
 • Altın 152,547
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Gül: Yeni anayasa için hiçbir engel yok

  05.05.2012 11:38
  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Bu meclisin yeni anayasayı muhakkak yapması gerekir. Yeni anayasanın yapılamaması için hiçbir neden görmüyorum." dedi.
  Gül: Yeni anayasa için hiçbir engel yok
  Gül: Yeni anayasa için hiçbir engel yok Gül: Yeni anayasa için hiçbir engel yok Gül: Yeni anayasa için hiçbir engel yok

  Cumhurbaşkanı Gül'e Çankaya Köşkü'nde yüz yüze soru sorma fırsatı tanıyan, "Cumhurbaşkanına Sorun" programının ikincisi düzenlendi. Vatandaşların oylarıyla belirlenen 10 soru sahibi, Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Gül ile tanışıp sohbet etme ve sorularını doğrudan iletme imkanı buldu.

  Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen 10 soru sahibi, Atatürk Müze Köşkü’nü gezdikten sonra çekimlerin yapılacağı salona alınarak Cumhurbaşkanı Gül ile tanıştı. Konuklarıyla tek tek ilgilenen Cumhurbaşkanı Gül onlarla sohbet etti. Sorularını aracısız olarak Cumhurbaşkanı Gül’e soran katılımcılar, farklı konularda dilek, düşünce ve taleplerini de dile getirdi.

  İzmir Acil Tıp Teknisyenliği Derneği Başkanı Yaşar Gökbayrak, büyük bir özveriyle görev yapan, yaşam kurtarmak için zamanla yarışırken ambulans kazaları sonucu hayatını kaybeden ya da bulaşıcı hastalıklara maruz kalan 112 çalışanlarının ‘riskli birim’ statüsünde değerlendirilmeyi hak edip etmediklerini sordu. Cumhurbaşkanı Gül, "Sağlık Bakanlığı’nın 112 çalışanlarının riskli birim statüsüne alınmasına ilişkin hâlihazırda bir çalışması mevcut. Gerekli hazırlıkları yapıyorlar, ümit ederim ki kısa zaman içinde bu çalışma tamamlanır." diye konuştu.

  "İLK GEZİMİ DOĞU VE GÜNEYDOĞU’YA YAPMAMIN ÖZEL BİR ANLAMI VARDI"

  Batman’da Fen Lisesi öğrencisi olan Ömer Zeki Demir’in, Cumhurbaşkanı Gül’ün ilk yurt içi gezisini Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’ne yapmasının nedenine ve bunun özel bir anlamının olup olmadığına ilişkin sorusuna Cumhurbaşkanı Gül şu şekilde cevap verdi: "Öncelikle Batmanlı Ömer’in böyle bir soru sormasına çok memnun oldum. Evet, ben Cumhurbaşkanı olunca ilk gezimi Doğu ve Güneydoğu’ya yaptım ve bu kentlerden biri de Batman’dı. Doğrusu bunun özel bir anlamı vardı. Çünkü bu bölgelerimizin her bakımdan daha fazla kucaklanmaya ve daha çok şefkate ihtiyacı var."

  "HÜKÜMETLER İÇİN ORTA YOLU BULMAK KOLAY DEĞİL"

  Ankara’da marka uzman yardımcısı olarak çalışan Levent Temür ise bedelli askerliğin hedeflenen talebe ulaşamadığını, yaş sınırının 30 yerine, geçmiş yıllarda olduğu gibi 27–28 olarak açıklanmasının daha doğru olabileceğini, evlenip iş sahibi olan birçok kişini 15 ay askerlik yapması durumunda işinden olacağını ifade eden bir soru sordu. Gül, bu soruyu cevaplandırırken, "Açıkçası bu zor bir konu. Buna karar verenler de çok zorlandılar. Bir yanda herkesin askerliğini yapması yönündeki beklentiler; öbür yanda hayatın bazı gerçekleri var. Hükümetler için orta yolu bulmak kolay değil doğrusu. 30 yaş sınırı, ülkenin savunma ihtiyaçları, en son üniversite bitirme yaşı olan 29 yaş ve bunun gibi birçok konu dikkate alarak belirlendi diye düşünüyorum. Haziran sonuna kadar başvuru süresi var ve sanıyorum o zamana kadar daha çok kişi başvuracaktır." değerlendirmesinde bulundu.


  “TÜRKİYE’DEKİ YERLİ İLAÇ SANAYİ GELİŞECEKTİR”

  İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencisi Abdülselam Polat’ın sorusu ise şu şekildeydi: “Sayın Cumhurbaşkanım, bildiğiniz üzere ilaç sektörü dünyanın en çok para harcanan 3. pazarı. Yine malumunuz olduğu üzere ülkemiz ilaçlarının büyük bir kısmını ithal etmektedir. Aynı zamanda ürettiğimiz ilaç etken maddesi çok azdır. Bu bağlamda yerli ilaç sanayinin kurulması hakkında neler düşünüyorsunuz?” Cumhurbaşkanı Gül’ün ise cevaben, “İlaç sanayi, katma değeri en yüksek olan alanlardan biri, ancak tabii bunun arkasında devasa emekler vardır. Ülkemizde sadece ilaç sanayinin değil, tıbbi cihazların da geliştirilmesi için son yıllarda çok büyük teşvikler veriliyor. Bu teşviklerle inanıyorum ki Türkiye’deki yerli ilaç sanayi gelişecektir. Türkiye gibi kendisi ve nüfusu büyük ülkelerin her zaman ilaca gereksinimi çoktur ve ilaç sanayilerini geliştirmeleri gerekir. Ancak bununla birlikte, her alanda olduğu gibi, ilaç konusunda da toplum olarak israftan kaçınmamız gerekir” dedi.

  "SAVUNMA SANAYİSİNDEKİ ÜRETİM VE PERSONEL SAYISI DA ARTIYOR"

  Cumhurbaşkanı Gül, Ankara’daki Emekli Uzman Erbaşlar Derneği Genel Başkanı Mehmet Esef Merdoğlu’nun, büyük güçlerin savunma sistemlerinin personel sayısı bakımından küçülmesine rağmen kabiliyet ve imkân bakımından güçlendiği ve buna uygun olarak personel yapılandırılmasında da birçok yeniliğin yapıldığı bir ortamda ülkemizin bu konudaki çabasının yeterli olup olmadığı yönündeki sorusuna: “Stratejik bir alanla ilgili önemli bir soru sordunuz. Ülke olarak savunma reformumuzu yapıyoruz ama daha da hızlanmamız gerek. Teknoloji arttıkça istihdam edilen personel sayısı azalıyor; ancak ülkemizde savunma sanayisindeki üretim de büyük oranda artığı için teknoloji ile birlikte bu alanda çalışan personel sayısı da artıyor. Örneğin TAI’de bir dönem personel sayısı 100’ün altına inmişken bugün orada 1400’e yakın mühendis çalışıyor. Kendi savaş gemimizi üretiyoruz, yakında kendi uçağımızı da üreteceğiz. Bu süreçlerde Silahlı Kuvvetlerimizin bu alanda yetişmiş elemanlarından da faydalanılıyor. Eskiden ithal ettiğimiz birçok şeyi kendimiz üretiyor, hatta ihraç ediyoruz. Dolayısıyla bu alan büyük bir ekonomik alan haline de geldi.” şeklinde cevap verdi.

  "HER İNSANIN BİR FITRATI VAR"

  Ankara’da bir devlet hastanesinde sekreter olarak çalışan Emine Kesemen’in sorusu ise daha çok Cumhurbaşkanı Gül’ün kişisel bir özelliğini anlamaya yönelikti: “Sayın Cumhurbaşkanım, çok öfkelenip sinirlendiğinizde ne yaparsınız? Sizi hep tebessümle görüyoruz ekranlarda. Bu pozitif halinizi neye borçlusunuz?” Cumhurbaşkanı Gül bu soruya: "Her insanın yaratılıştan bir fıtratı vardır. Dolayısıyla insanlar bu konularda rol yapamazlar; rol yaparlarsa yapmacık olur. İnsan ne ise odur. Herkes bazen öfkelenir; ama bazıları bu öfkesini dışavurarak rahatlar, bazıları da benim gibi kendini zorla kontrol ederek öfkesini içinde tutar. Hatta Allah korusun, bunlar insanın içinde birikim de yapabiliyor."şeklinde cevap verdi.

  “ÇOCUK İSTİSMARI TOPLUMU SARSAR, AFFETMEMEMİZ LAZIM”

  İstanbul’da gıda toptancısı olarak çalışan Mehmet Yeşilaltun’un, çocuk istismarına karşı vicdan sızlatan cezaların olduğu, tamiri zor istismarlara karşı kanunda caydırıcı önlemlerin alınması ve genel anlamda çocuklarımızı topluma kazandırmamız için neler yapılabileceği şeklindeki sorusunu Cumhurbaşkanı Gül, "Bunlar gerçekten çok üzücü. Bunları engellemek için öncelikle hukuki düzenlemeleri ve uluslararası sözleşmeleri uygulamak gerekiyor elbette. Türkiye bu konuda elinden geleni yapıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kuruldu ve bakanlık çok da gayretli. İkinci olarak da cehaletin giderilmesi ve bir ahlaki formasyonumuzun olması lazım. Bu bakımdan manevi değerlerimiz de çok önemli. Ülkedeki herkese eğitim ve ahlak formasyonu anlamında ulaşamadığınızda bazen böyle üzücü ve toplumu sarsıcı olaylar olabiliyor. O bakımdan böyle şeyleri hiç affetmememiz ve takibini yapmamız lazım." diye cevap verdi.

  "ÖZGÜVEN İÇİNDE BU ANAYASAYI YAPMALIYIZ"

  Elazığ’da Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Halil Tuncer’in sorusu ise yeni anayasaya ilişkindi: "Son seçimlerde millet yeni anayasa sözü aldı. Ancak partiler arası bir mutabakat sağlanamadı. Millet yeni bir anayasa yapılmasını sabırsızlıkla bekliyor. Sizce bu dönemde yeni bir anayasa yapılacak mı? Yeni anayasadaki kırmızı çizgileriniz nelerdir?” Bu soruyu Cumhurbaşkanı Gül şöyle cevaplandırdı: "Türkiye’de siyasetin en önemli gündem maddesi yeni anayasadır. O anayasayı yapmak için en uygun zaman olduğuna inanıyorum. TBMM güçlü bir meclistir ve Türkiye’deki önemli siyasi akımların hepsi burada temsil ediliyor. Dolayısıyla meşruiyeti çok sağlam olan bir meclis. Bu meclisin yeni anayasayı muhakkak yapması gerekir. Yeni anayasa çalışmasına büyük bir katılımın olmasından dolayı mutluyum; yani bir köşede bir anayasa çalışması yürümüyor. Yeni anayasanın yapılamaması için hiçbir neden görmüyorum. Yeni anayasa demokratik ve özgürlükçü olmalıdır, kısıtlayıcı olmamalıdır. Büyük bir imparatorluk mirası üzerinde oturan bizler, özgüven içinde bu anayasayı yapmalıyız.”

  CUMHURBAŞKANI GÜL’ÜN ÜÇ DİLEĞİ

  Sivas’ta ziraat mühendisliği yapan İbrahim Işıklan ise, diğer sorulardan biraz farklı olarak, “Sayın Cumhurbaşkanım, sizden kabul olunacağı garantisi ile dünyamız, ülkemiz ve kendiniz için üç dilek dilemeniz istense ne dilerdiniz?” şeklindeki sorusuyla sıralamaya girdi. Cumhurbaşkanı Gül’ün cevabı ise şöyle oldu: “Bu da güzel bir soru. İnsan dünya için barış ister. Dünyayı tanıyan insanlardan biri olarak savaşlar, zulümler, açlık ve benzeri sebeplerden dolayı dünyada var olan huzursuzluğun bitmesini isterim. Daha somut olarak da komşumuz Suriye’nin hür ve demokratik bir düzene kansız ve acısız bir şekilde geçmesini çok arzu ederim. Türkiye için tabii ki huzur isterim; her şeyin başı huzurdur. Türkiye’nin en önemli meselesi, bir taraftan Kürt meselesi ve bu çerçevede bir taraftan da terör meselesidir. Bunların muhakkak hallolması ve birlik-beraberlik içinde olmamız lazım. Türkiye’nin kardeşlik müktesebatına uygun şekilde gelişmiş, demokratik bir ülke olarak yoluna devam etmesi ülkemize çok büyük bir huzur ve güç kazandıracaktır. Herkesin huzurlu olmasını isterim ve hiç kimsenin hayatını kaybetmesini istemem. Üçüncü olarak da, konumumuz ne olursa olsun hepimiz insanız, bireyiz. Ben de herkes gibi kendim, ailem ve tüm yakınlarım için hayırlı bir gelecek, sağlık ve huzur dilerim.”

  Yaklaşık 1 saat süren soru-cevap bölümü sonrası katılımcılar Cumhurbaşkanı Gül ile tek tek ve toplu hatıra fotoğrafı çektirdi.

  SORULAR 2 NİSAN’DA ALINMAYA BAŞLANDI

  2 Nisan’da 'Cumhurbaşkanına Sorun' uygulaması kapsamında sorular alınmaya başlandı ve 6 Nisan Cuma günü sona erdi. Uygulamanın ikincisinde, ilkinden farklı olarak öncelikle tüm sorular alındı ve ardından da kriterlere uygun olan sorular oylamaya açıldı.

  İlk uygulamaya soru gönderen, ancak sorusu ilk sıralarda yer almadığı için Çankaya Köşkü’ne davet edilmeyenler de bu uygulama için de soru gönderme hakkına sahip oldular. İlk uygulamada sorulan, vatandaşın oylamasına sunulan sorular veya benzerleri ise bu kez oylamaya açılmadı.

  2 BİN 725 SORU GELDİ

  Uygulamanın ikincisinde Cumhurbaşkanı Gül’e toplam 2 bin 725 soru yöneltildi. Uygulama moderatörleri tarafından sorular 90’a indirildi. Sorular azaltırken birbirinin tekrarı olan, Türkçe yazım hataları bulunan ve bir önceki uygulamada sorulan soruları çıkartıldı. Birbirinin aynı olan ya da aynı konuda gelen sorularda ise ilk önce soruyu kimin gönderdiğine bakıldı. İlk gönderenin sorusu sitede yayımlandı.

  Sorular Cumhurbaşkanlığı’nın sitesinde 10 gün boyunca oylamada kaldı. Halkın en çok beğendiği soruların sahipleri ise Çankaya Köşkü’ne davet edilerek sorularını yüz yüze Cumhurbaşkanı Gül’e sorma imkânı buldular. 

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim