• BIST 106.926
 • Altın 151,429
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3287

  'Güçbirliği' toplantısı yapıldı

  07.04.2011 14:24
  Aydın ili Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı Odalar ve Borsalar Güçbirliği toplantısı Kuşadası’nda gerçekleştirildi.
  Güçbirliği toplantısı yapıldı
  'Güçbirliği' toplantısı yapıldı 'Güçbirliği' toplantısı yapıldı 'Güçbirliği' toplantısı yapıldı

   

  Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu,  Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fevzi Çondur, Aydın Sanayi Odası Meclis Başkanı Yalçın Pekgüzel, Kuşadası Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Akdoğan, Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ufuk Döver, Nazilli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tacettin Pirinç, Söke Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Toyran ve Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Bertan Balçık’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıda Aydın’ın sorunları üzerinde görüşlerini bildirdiler.

  Toplantının ilk konuşmasını yapan Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu, Aydın ilinin çağdaş yenilikçi bir şehir olduğunu belirterek, GEKA Kalkınma Ajansı’nın sunulan proje sayısında birinci olduğunu, GEKA’ya proje sunan iller arasında da Aydın’ın birinci olduğunu söyledi. Dokuzlu, “Aydın, Denizli ve Muğla illeri o kadar ileri, o kadar çağdaş kentler ki GEKA’ya toplam 720 proje sundu. Aydın ili Denizli’nin ve Muğla’nın önüne geçti. Aydın ili 285 proje sundu Güney Ege Kalkınma Ajansı’na. Denizli 262, Muğla 173 proje sundu. Bizler fabrikaların temelini atmak için proje ürettik. Aydın’da bu potansiyel var. Aydın’ın potansiyelini ortaya koymada çok önemlidir. Birçok insan projenin nasıl hazırlandığını bilmiyor. Aydın ili 285 proje ile öne geçiyor. Kâr amacı gütmeyen projelerde Aydın yine birinci. Yani Aydınlılara için para ikinci planda. Önemli olan dostluk, çağdaşlık. Hiçbir zaman hiçbir yerde Aydın’lı olmanın küçüklüğünü yaşamayalım. 2 yıldır Aydın ilinin ikliminden, Aydın’da yaşamanın güzelliğinden söz ediyorum. Aydını güzelliklerinin anlatmaktan yerinmeyeceğim. Aydın’lı olmaktan ve Aydın’da yaşamaktan daima övüneceğim.”dedi.

  Dokuzlu ayrıca, önümüzde genel seçimler olduğunu ifade ederek “ Milletvekili aday adayları ziyaretlere başladı. Bizim görevimiz onları dinlemek, doğru olanları onlara söylemek ve onları doğru yola sevk ettirmektir. Aday adaylarına çok keskin şeyler söylemiyorum. İktidar olabilecek milletvekili adaylarına Genel Başkanlarının ve parti yöneticilerinin yanında olmalarını tavsiye ediyorum. Aydın’a bir bakanlık getirin diyorum. Düz milletvekili olacaksanız Aydın’dan dışarı çıkmasaydınız diyorum. Biz talebimiz olursa onlara yaptırabiliyoruz. Düz milletvekili olacaksanız lütfen gitmeyin diyorum. Bunları uyarmak zorundayız. Biz de milletvekillerimizi uyaralım. Düz milletvekili olmasınlar güçlü olsunlar.”  diye konuştu.

              Aydın Ticaret Borsası  Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fevzi  Çondur, Aydın’da sebzecilik ve seracılığın gelişmesi konusunda herkesin hemfikir olduğunu, jeotermalin bulunduğu bölgelerde de seracılığın rantabl olduğunu, lojistik olarak da Aydın’ın havaalanına ihtiyacının olduğunu belirterek “50 yılı aşkın bir süredir sahip olduğumuz bir hava alanımız var. “Çıldır Havaalanı”. Bunu faaliyete geçirmek için girişimlerde bulunduk ve bulunmaya da devam edeceğiz.  Seçimler nedeniyle Ulaştırma Bakanımız istifa etti. Çok yol kat edemedik ama havaalanı projesi ile Aydın’ın potansiyeli açısından doğru yolda olduğumuz anladık.

  Bunu 9 oda ve borsanın güç birliği sayesinde bir kampanyaya çevirebiliriz.” dedi.

                  Kuşadası Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Akdoğan,  23.59 uygulamasının devam ettiğini, Haziran ayından itibaren turizm bölgelerinde 23.59 müzik yayınının kesilmesinin doğru bir uygulama olmayacağını, Didim ve Kuşadası’ndaki göç sorunu nedeniyle kalifiye eleman eksikliğinin yaşandığını ifade etti.

  Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Döver ise, bölgemizin en büyük sorunlarından birisinin “Markalaşma” sorunu olduğunu belirterek “ Tarihi ve kültürel değerlerimizin yanında tarımsal ürünlerimizin de markalaşarak bölge turizmi ve ekonomisine daha fazla katkı sağlaması için ilimizdeki Ticaret Odalarının ortak hareket etmesi ve bu değerlerin ortak pazarlanması gerekir.” dedi.

  100 yılı aşkın süredir devam eden Apollon Tapınağı kazı çalışmalarının bir an önce bitirilip arkeoloji açısından ikinci devre olan restorasyon çalışmalarının başlatılması ve tapınağın bu günkü halinden, antik çağlardaki görünümüne en yakın haline getirilmesi gerektiğini savunan Döver, “Yıllardır süregelen ve tapınağın çevre duvarlarına ciddi biçimde zarar veren araç trafiği engellenmiş, yeni yol güzergâhı devreye sokularak tapınak bir nebze olsun korumaya alınmıştır. Eski adı Yoran köyü olan, mübadele öncesi ağırlıklı olarak Rumların yaşadığı Didim’in ilk yerleşme bölgesi ile ilgili çalışmaların bir an önce bitirilmesi halinde bölge ikinci bir Şirince olmaya adayıdır.” diye konuştu.   

                  Nazilli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tacettin Pirinc ise  “Nazilli’de jeotermal enerji bizim petrolümüz gibidir. İktisadi kalkınmada kullanılacak en önemli kaynaktır. Jeotermal turizm bizim en önemli kaynaklarımızdan olacaktır. GEKA ve AB projelerinden bu alanda daha fazla faydalanmalıyız.” dedi

  Nazilli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Aksüt, “ Bölgemizin Ortak sorunlarını, ilçelerimizin ortak sorunlarını, tarımda turizmde ne yapmamız gerektiği konusunda toplanıyoruz. Makro düzeyden mikro düzeye geçmeliyiz. Önceliklerimizi tespit etmeliyiz. Gerçekçi olmamız lazım.”dedi.

  Devlet desteği almayan tek ürünün kuru incir olduğunu söyleyen Aksüt, “ İncir üvey evlat muamelesi görmektedir. Eğer cüzi rakamlarda da olsa incire kilo başına devlet desteği verilirse, yıllardır destek verilmeyen incir üreticimiz ( müstahsil ) gönlü alınmış, hem de incirdeki kayıt dışı yüzde doksan dokuz önlenmiş olur.” diye konuştu.

  Aydın Sanayi Odası Meclis Başkanı Yalçın Pekgüzel ise, Türkiye’nin jeotermal kaynaklarının % 80’in Aydın’da olduğunu Aydın’daki jeotermalin en önemli özelliği elektrik, buhar, kent konut ısınması, sağlık turizmi, sera bölgeleri oluşturulmasında kullanılabilmesi olduğunu, Menderes havzasında büyük bir yer altı kaynağı yatmaktadır. Bu potansiyelin değerlendirilmesi gerekmekte olduğunu ifade etti.

  Pekgüzel, “5686 sayılı jeotermal yasası baştan aşağı yanlıştır. Yeniden ele alınmalıdır. Aydın halkının haklarını göz ardı etmektedir. Aydın İl Özel İdaresi’ne, kamuya, kuruluşa arama ruhsatı verilmemiştir. Şu anda, konut ısıtması için Belediyelerde jeotermal ruhsatı bulunmamaktadır (Davutlar hariç) Aydın ilinde de maalesef Rusya’dan ithal edilen doğal gaz kullanılacaktır. Bu çok acıdır. Adnan Menderes Üniversitesi Jeotermal Enstitüsü faaliyete geçmelidir ve gerekli bilim adamı çalıştırılmalıdır. Jeotermal yasa ile özel idare görev ve sorumluluğu kucağında bulmuştur. 5686 sayılı yasa değiştirilmeli ve durdurulmalıdır. Jeotermal kaynağa göre havza planı yapılmalıdır. ADÜ jeotermal bölümü daha güçlenmelidir. ” diye konuştu.  

  Söke Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Toyran, “İki öncelikli konumuz var. Birincisi, Söke Ovası. sulama ve elektrik konusunda büyük sıkıntı yaşıyoruz. Söke ovası 1 konup 3 alınacak bir yer. Toprak ve su kıt kaynaklar. Bunlar korunmalı ve dikkatli olunmalı. Çarpık yapılaşma ve sanayileşme ile hedere edilmemelidir. İleriki günlerde gıda ve su stratejik ürünler olacaktır.

  İkinci konu ise Sarıçay barajıdır. Bu kentlerin uzun yıllar içme suyu ihtiyacını karşılayacak barajdır. Bu bizler için önem arz etmektedir.” dedi.

  Toplantının son konuşmasını yapan Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Bertan Balçık ise “Söke, rüzgâr açısından verimli bir ilçemiz. Yatırımlar devam ediyor. Bunun devamında gelen elektrik hatları konusunda TEİAŞ’ın düzensizliği söz konusudur. Bu konuda vatandaşların maduriyeti söz konusudur. Söke nazım imar planında alt yapılar belirlenmiş durumdadır. TEİAŞ hatları nazım imar planları göz ardı edilerek planlamıştır. Ben bunu sizlerin bilgisine sunmak istedim.” dedi.

  Balçık ayrıca, 2011 yılı tarım ve hayvancılıkta desteklemelerle açıklandığını üreticinin yine hayal kırıklığına uğradığını ifade ederek “Hayvancılık desteklerinde ciddi hiçbir artışın yapılmaması, bugüne kadar verilen kilo başına 1,5 liralık et teşvik priminin destekleme kararlarında yer almaması, et ve canlı hayvan ithalatının devam edeceği mesajını veriyor. Hükümet, hayvancılıkta ithalata dayalı politikasını 2011’de de sürdürecek. Öte yandan süt fiyatlarındaki düşüş, üreticiyi tedirgin edecek boyutlara ulaştı.”dedi.

  Toplantının sonucunda Oda Başkanlarının görüş ve önerileri ile ilgili olarak bir sonuç bildirgesi hazırlanması ve toplantı da ortaya çıkan kararların toplantıya ev sahipliği yapan oda tarafından sekreteryasının takip edilmesine karar verildi. 

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • YouTube'tan tepki çeken karar!14 Eylül 2017 Perşembe 21:25
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim