İkinci el araba fiyatları tam 7 aydır düşüyor! Bu haberi okumadan araba almayın! İkinci el araba fiyatları tam 7 aydır düşüyor! Bu haberi okumadan araba almayın!
Altın fiyatlarında her şey tepetaklak oldu. Para ve emtia piyasalarında yönü ABD’den gelen ekonomik gelişmeler belirlemeye devam ediyor. Cuma günü ABD’de ocak ayı tarım dışı istihdam verisi önemle takip edildi. Borsada 9 bin puan seviyesine ramak kaldı. Endeks 8 bin 850 puan seviyesinin de üzerine çıkarak önemli bir eşiği aştı. Altın fiyatları ise kritik sınırı geçti. Yatırımcıya gram altın için son fırsat uyarısı yapıldı. Peki piyasalarda hedef ne? Ekonomistler cevapladı.

Borsada 9 bin puan seviyesine ramak kaldı. Endeks 8 bin 850 puan seviyesinin de üzerine çıkarak önemli bir eşiği aştı. Altın fiyatları ise kritik sınırı geçti. Peki piyasalarda hedef ne? Ekonomistler cevapladı.

Ata Yatırım Yurt İçi Piyasalar Uzmanı Emre Ökten yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Endeks, 8850 direnç seviyesinin üzerine atarak ve yukarı yönlü rekor seviyelerini test etmektedir.

Para ve maliye politikalarındaki istikrarlı ve güvenilir adımlar ile devam etmesi, yabancı girişini de beraberinde getirmekte.

Para ve maliye politikalarındaki istikrarlı ve güvenilir adımlar ile devam etmesi, yabancı girişini de beraberinde getirmekte.

Endeks tarafında güçlü alışlar yukarı yönlü hareketin devamını tetikliyor. Hem teknik hem psikolojik açılardan direnç seviyesi olan 9.000 seviyelerini endeksin bu hafta test etmesi muhtemeldir.

BORSADA REKOR SERİSİ SÜRER Mİ?

Endekste 9000 seviyesinin kırılması halinde, takip edeceğimiz yeni direnç seviyeleri olarak -dolar bazlı olarak 300 dolara denk gelen- 9150 seviyesi gündeme gelmektedir.

Bu seviyenin de üzerine çıkılması halinde kademeli olarak 9250 ve 9500 seviyesi takip edilecek direnç seviyeleri olacak.

Para ve maliye politikalarında piyasanın beklentisine paralel kararların verilmesine Merkez Bankası başkan değişikliği sonrası- borsamız pozitif bir açılış ile tepki verdi. Bu güven ortamı içerisinde yükseliş trendinin devam etmesini bekliyoruz.

FED’in faiz indirimlerine Mart ayı itibarıyla başlama ihtimalinden dolayı Ons altın’da yukarı yönlü ciddi bir hareketlilik başlamıştı. Bu da, gram altındaki zirve seviyelerinin test edilmesini sağlamıştı.

FED’in faiz indirimi için takip ettiği önemli datalardan olan Tarım Dışı İstihdam datasının beklentilerin üzerinde gelmesi ve yapılan açıklamaların faiz indirimi için erken olduğu sinyalleri, ons altında baskıya sebep oldu ve bizde de gram altının 2.000 seviyelerinin altına inmesine sebep oldu.

Burada FED’in faiz indirimlerine başlaması için gelecek olan datalar altının yönü için önemli olacaktır. Piyasalarda bu sene faiz indirimlerinin olması, kısa vadeli olarak altını baskılasa da, ilerleyen aylarda tekrar yukarı yönlü hareketin devamını getirebilir.

GRAM ALTIN İÇİN YENİ HEDEF SEVİYELER NE?

Gram altında takip edilecek olan seviyeler, daha önce test ettiğimiz 2050 seviyesi ve -ons altının yukarı yönlü hareketi ile birlikte- 2250 ve 2500 hedef seviyeleri olarak görünmektedir.

Dinamik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş ise açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "TCMB’nin başkan değişikliğinin ardından yabancı kurumlardan hızlı gelen raporlar, ekonomik programdan vazgeçilmeyeceğine yönelik mesajlar ve normalleşme adına atılan zorunlu karşılıklara faiz ödemesi adımları endekse olumlu yansıdı.

Gün içerisinde Borsa İstanbul’da kar realizasyonları görsek bile satışların karşılanması ve hacimlerdeki artışı olumlu karşılıyoruz.

Endekste,kısa vadede 8800 seviyesi üzerinde kalındığı sürece 8900 ve 9000 direnç seviyeleri hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 8700 destek seviyesi izlenebilir.

Fed’e yönelik faiz indirim beklentilerinin ciddi bir şekilde törpülenmesiyle dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil getirilerinde yükselişleri takip ettik.

Bu tabloda altın baskı altında kalırken dolar kurundaki ılımlı yükseliş devam etti. Gram altında ise 1980 TL seviyesi test edildikten sonra bir toparlanma süreci içerisinde.

Bu seviye üzerinde kalındığı sürece tekrar 2032 TL ve 2100 TL dirençleri hedeflenebilir. Düşüş yönlü fiyatlanmalarda ise 1973 TL destek seviyesini takip edeceğiz."

Finans analisti İslam Memiş, Merkez Bankası'nda yaşanan görev değişlikliğinin olası etkilerini değerlendirdi. Memiş, gram altında son bir şans uyarısı yaparken bunun için gün dahi verdi.

Memiş, "Hafta sonu önemli bir gelişme yaşandı. Merkez Bankası'na yeni başkan atandı. Piyasalarda neler yaşanabilir? Cuma akşamı Hafize Gaye Erkan, Merkez Bankası başkanlığı görevinden istifasını açıkladı, yatırımcılar da korktu. Özellikle Hafize Hanım'ın istifasından 4 saat önce bir mesaj paylaştım.

Görev değişiklikleri olabilir bu küsmeye neden olmamalı mesajım vardı. İstifa haberini işaret etmiş oldum. Cuma akşamı da borsaya dikkat edin dedim. Alenen isim vererek haberi açıklama şık olmazdı. Yerine Fatih Karahan atandı. Fatih Bey de 1982 doğumlu. Fatih Bey, Boğaziçi mezunu. Yüksek lisansını ABD'de tamamladı.

New York Merkez Bankası'nda göreve başladı. Bu haber akışıyla piyasalara acayip bir yansıması olacağını bekleyenler, sakin olun hiçbir yansıması olmayacak. Çünkü Hafize Erkan bireysel olarak istifa etti, görevden alınmadı. Piyasalarda herhangi bir aksilik olmayacak. Artı, Hazine ve Maliye Bakanı, maliye politikamızdan değişiklik olmayacak mesajlarını yolladı. Yeni Başkan da yolumuza aynen devam edeceğiz mesajı yolladı" dedi.

Memiş, şöyle devam etti: "Borsa İstanbul'da kar satışlarına hazırlıklı olun, 8200'e kadar gerilemesi lazım, sonra 9000'i hedef alan yükseliş göreceğiz demiştim. Martın sonuna kadar beklediğim 9000 cepte ama kısa vadede 8250'ye kadar da kar satışları göreceğiz. Ondan sonra, 9000'i kırmak isteyen bir borsa karşımızda olacak.

Yabancı yatırımcılara odaklandığımızda, onların da şubatın ortasından itibaren giriş yapacağını, bu yıl için borsayı 15 bin puana kadar yükselteceğini ifade ettim. 2024 yılında borsa tarafında 10 bin puan üzerini göreceğiz. Bu seviyeler bütün hisse senetlerini çok kazandıracağı anlamına gelmiyor."

Dolar kuru değerlendirmelerinde bulunan Memiş, "Dolar kuru 30.48. Bu tarafta dolar endeksini takip edeceğiz. 104.20'ye kadar çıkabilir endeks, bu düşüncem geçerli. Dolar bütün dünyada güçlü duruşunu korumaya devam edecek.

Peki, euro, altın, gümüş nasıl etkilenecek? Kısa vadede olumsuz etkilenecek. Ons altın, ons gümüşte çarşambaya kadar geri çekilme, sonra yukarı yönlü hareketler bekliyorum. Mesela ons altında 2019 dolar çalışır, yukarıda 2058 var.

Bu aralığı takip edebilirsiniz. 2018 aşağı yönlü kırılırsa 2008 dolar var, orası çalışabilir ama bunlar son düşüşler. İlk etapta 2150 ve 2300 doları bekliyoruz" diye konuştu.

Gram altın yatırımcısına önlerinde bir şans daha olduğu uyarısını yapan İslam Memiş, şunları söyledi: "Gram altında cumartesi 2072 kapanışı vardı. Kısa vadede 2050-2070 bant aralığı geçerliliğini koruyor.

Şimdi bir sonraki atakta gram altındaki hedefimiz 2090 lira. O yüzden bu hafta eline TL geçmiş, elinde TL bulunduran veya geçen hafta alımı geciktirmiş olan için bu hafta çarşambaya kadar fırsat var. Alın sakince bekleyin.