• BIST 107.303
 • Altın 152,986
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  Götürülmekten korkuyordu

  31.01.2009 08:20
  Jandarma İstihbarat Diyarbakır Grup Komutanlığı dönemindeki faili meçhul cinayetlerle ilgili iddialar nedeniyle hakkında dava açılan emekli gazi Albay Abdülkerim Kırca’nın intiharından sonra eşi Meriç Kırca ilk kez konuştu.
  Götürülmekten korkuyordu
  Götürülmekten korkuyordu Götürülmekten korkuyordu Götürülmekten korkuyordu

  Kırca, "Son dönemlerde kapımızın her çalışında, onu bu haliyle alıp götürecekler diye hepimiz korku içindeydik. Özellikle büyük kızım geceleri bu yüzden uyuyamıyordu" dedi. PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan"ın açıklamaları üzerine iyice hedef olduklarını, eşinin ruh halinin bozulduğunu savunan Meriç Kırca, şunları söyledi:

  Düştüğünü sandım

  Avukat Yurdakan Yıldız telefon etti. Onunla konuşurken, "Teröristler bile gazilerden, şehitlerden kıymetli oldu. Teröristin açıklamalarına itibar ediliyor ve bu yüzden yargılanıyoruz. Bunlar çok ağrıma gidiyor" dedi. Eşim, bu konuda hukuki süreç başlatacağını söylemiş. Kahvaltısını yapmıştı. Odasına giderken biraz geç uyanacağını söyledi. Mutfağı toplarken odadan bir ses duydum. Düşüp kafasını duvara vurmuş sandım. Silahı gördüğümde her şey bitmişti.

  Hayata hiç küsmedi

  Eşim, 10 yıldır tekerlekli sandalyeye bağlıydı. Buna rağmen hiç hayata küsmedi. Hakkındaki koruma kararı da tekerlekli sandalyeye mahkûm olmasından değil, yaptığı görevler nedeniyleydi. Güneydoğu"da görev yaptığı dönemde de her asker ailesi gibi Abdülkerim de bizi ikinci plana atmıştı. Askeri makamlar da bizi hiç yalnız bırakmadı.

  Çocuklarım katil sanacak

  Aygan"ın açıklamaları 4 yıl önce yayımlandığında, bana "Bu hainin anlattıkları karşısında kızlarım babalarını katil sanacak diye üzülüyorum. Bilesiniz ki ben bir katil değilim. TSK"yı yıpratmak için bu açıklamalar yapılıyor" dedi. Son dönemde kendisiyle ilgili yayınlar giderek artmaya başladı. Hakkında devam eden mahkemeler, verilen kararlar da yıprattı. "Teröristlerin öldürdüklerini bile Silahlı Kuvvetler"e yıkmaya çalışıyorlar. Hükümet de buna sessiz kalıyor, bazı yayın organları da hainlerin söylediklerine inanıyor. Mücadele yapanları suçlu konumuna sokuyorlar" diye isyan ediyordu.

  Bir gün beni de alırlar

  Ergenekon operasyonları devam ederken, gözaltına alınanlar arasında tanıdığı subaylar da vardı. Bize, "Bir gün biri kapımızı çalıp beni de götürürlerse şaşırmayın. Bu kadar yayından sonra bu da başıma gelebilir" dedi. Gerçekten son dönemlerde onun da, benim de, kızlarımın da en büyük korkusu Ergenekon oldu. Kapının her çalışında büyük bir tedirginlik yaşıyor, acaba "Abdülkerim"i almaya mı geldiler?" diye kapıyı korkarak açıyorduk. Özellikle büyük kızım çok etkilenmiş, "babamı bu haliyle alıp götürecekler" kuşkusu yüzünden geceleri uyuyamıyordu.

  Hálá uğraşıyorlar

  Eşim göreviyle ilgili konuşmazdı. Hiçbir zaman kendini ön plana çıkartmadı. Eğer ön plana çıkmak gibi bir düşüncesi olsaydı oturduğu yerden çok şeyler yazardı. Hakkındaki yayınlarla suçlu duruma düşmesi onu çok etkiledi. Canımız gitmesine rağmen hálá onunla uğraşıyor, iftiralara devam ediyorlar.

  Hürriyet

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim