Roe v. Wade davasının ardından Google, kürtaj sunan tıbbi sağlayıcıları bulmak için Haritalar ve Arama ürünlerini kullanmayı kolaylaştırdığını duyurdu.

Birisi belirli hizmetleri aradığında ve Google bir konumun bu hizmetleri sağladığına dair onay aldığında, bu konum Arama ve Haritalar'da açık bir şekilde etiketleniyor.

Örneğin Google, elektrikli araç şarj istasyonlarını veya belirli bir COVID-19 aşı markasını aradığınızda bunu zaten yaptığını ve şimdi bunu gazi hastaneleri ve kürtaj sağlayan sağlık tesisleri için yapacağını belirtiyor.

Google hemen çıkıp söylemese de bu, tıbbi bakım arayan insanları sözde "kürtaj kriz merkezlerine" veya kürtaj karşıtı merkezlere göndermekten kaçınma çabası gibi görünüyor. Google'ın onayının olmadığı yerler için bunun yerine "kürtaj sağlamayabilir" yazacak ve bu, tedavi arayan herkes için pasif ama yine de önemli bir kırmızı bayrak görevi görecek. 2018'de Yüksek Mahkeme, kürtaj karşıtı merkezlerin kürtajı bir seçenek olarak kabul etmeye zorlanamayacağına karar verdi.

Bu haftanın başlarında Yelp, kürtaj karşıtı merkezlere uyarı etiketleri ekleyerek benzer ancak daha kesin bir adım atacağını duyurmuştu; bu uyarılar, bu tür tesislerin "şantiyede lisanslı tıp uzmanlarına sahip olmayabileceğini" belirtiyor. Google, güncellemesinin aylardır üzerinde çalıştığını söylüyor, ancak çalışanların şirketin hem kullanıcıları hem de sözleşmeli çalışanlarını Roe sonrası bir dünyaya yansıtmak için daha fazlasını yapması gerektiğini söylediği bir zamanda geldi.

Google'ın kürtaj sağlayan merkezlerden onay alması, hem Arama hem de Haritalar sonuçlarını daha kullanışlı hale getirmeli. Bir Google sözcüsü, "yerlerin belirli bir hizmeti, düzenli olarak işletmeleri doğrudan aramak ve yetkili veri kaynaklarıyla çalışmak da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde sağladığına dair onay aldık" dedi. Google ayrıca, kliniklerin az olduğu yerlerde kürtaj hizmetleri arayan kişilere yardımcı olabilecek başka bir araç olan "daha uzakta ara" istemiyle yakınlarda alakalı sonuçlar bulamazsanız aramanızı genişletmenizi kolaylaştırıyor.

Google, bu değişikliklerin bugün uygulanmaya başlayacağını, ancak kısa bir süre için tüm Google kullanıcıları tarafından hemen görülemeyeceklerini söylüyor.