CNBC, Google’ın tam zamanlı personeline 30 Eylül'e kadar Bay View kampüsündeki otelde gecelik 99 dolara konaklama rezervasyonu yapmasına olanak tanıyan bir yaz promosyonu önerdiğini yazdı. Teklif, çalışanların "hibrit işyerine geçişine" yardımcı olmayı amaçlıyor. Çalışanlar teorik olarak hem ofisin hem de evin avantajlarından yararlanırken hiçbir zaman uzaklara seyahat etmek zorunda kalmayacaklar.

CNBC ile konuşan bir sözcü, firmanın tesisleri için rutin olarak çalışanlara zaten özel ürünler sunduğunu söyledi.

İşin püf noktası, tahmin edebileceğiniz gibi, çalışanların otel konaklama masraflarını kendilerinin ödemesi gerektiği. Teklifi kabul etmek için gereken aylık yaklaşık 3.000 ABD Doları, kiralık dairelerin fiyatından farklı değil ancak yine de kayda değer bir indirim olmadan işte yaşamak için ödeme yapmak anlamına geliyor. Buna göre Google ekip üyeleri ya kendilerine ait evlerinden vazgeçmek ya da iki yer için fiilen kira ödemek zorunda kalacak.

Otel teklifi Google'ın geri getirmek istediği uzaktan çalışanları üzerindeki baskıyı artırmasıyla birlikte geldi. Teknoloji devi, uzaktan çalışan personeli için haftada üç gün işe gelmeyi zorunlu kılarak 2022'de bazı çalışanlarını ofislerine geri çağırmaya başladı. Ancak bazıları, yüz yüze çalışmanın yüksek yaşam maliyetlerine ve üretkenliğin azalmasına yol açtığını savunarak buna karşı çıktı. Bu yine de Google‘ı caydırmadı ve bu haziran ayında performans incelemelerinde ofis varlıklarını dikkate almaya başladı.

iPhone 15 Pro'nun ısınma sorunu can sıkmaya başladı iPhone 15 Pro'nun ısınma sorunu can sıkmaya başladı

Artan gerilim şimdi düzenleyici eylem beklentisiyle birlikte geliyor. Sendikalaşmaya oy veren YouTube müteahhitleri, Google'ı ve onun sözleşmeli firması Cognizant'ı işçi örgütlenmesini bastırmak için işe dönüş politikalarını kötüye kullanmakla suçladı ve Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu'na şikayette bulundu.