• BIST 109.050
 • Altın 153,732
 • Dolar 3,8375
 • Euro 4,5051

  Gönüllü gıda müfettişliği

  16.10.2009 15:13
  Aydın Valiliği tarafından ‘En iyi denetçi tüketicidir’ yaklaşımı ile bilinçli tüketici kitlesi oluşturularak güvenli ve kaliteli gıda üretiminin desteklenip yaygınlaştırması için “Gönüllü Gıda Müfettişliği” uygulaması başlatıldı.
  Gönüllü gıda müfettişliği
  Gönüllü gıda müfettişliği Gönüllü gıda müfettişliği Gönüllü gıda müfettişliği

  Bu konuda tüketicilere temel eğitimin verilerek üzerine düşeni yapmalarının sağlanmasının hedeflendiğini açıklayan Vali Hüseyin Avni Coş, “İlimizdeki denetim sisteminin geliştirilmesi, tüketicilerin ve ilgili vatandaşların gıda güvenliği konusunda üzerine düşen görevleri gönüllü olarak yerine getirmesi "Gönüllü Gıda Müfettişliği" projesi ile hayata geçirilmektedir. Bu proje ile Gönüllü Gıda Müfettişi olarak görevlendirilecek kişilerin özel bir çaba göstermelerine gerek kalmadan, hayatlarının normal akışı içerisinde gıda konusunda karşılaştıkları olumsuzlukları İlimizde oluşturulmuş olan Eylem Kurulu Bürosuna rapor etmeleri sağlanacaktır. Böylece, tüketici şikâyetlerinde sık sık karşılaşılan asılsın ve çıkar amaçlı şikâyetler yerine, konu hakkında temel eğitim almış kişilerce ayrıntılı olarak rapor edilmiş sorunlar denetim birimlerine ulaştırılarak işlerini kolaylaştırılacaktır” dedi.

  Başlatılan Gönüllü Gıda Müfettişliği uygulamasında gönüllü olarak yer almak isteyen adaylarda aranan şartlar ise şöyle; “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. 8 yaşını bitirmiş olmak. En az ilköğretim mezunu olmak. Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak. Herhangi bir gıda işletmesi sahibi veya çalışanı olmamak. Taksirli suçlar, aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, ağır hapis veyahut affa uğramış olsalar bile devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlara, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç, kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vuran suçlardan dolayı hükümlü bulunmamak”

  Aranan şartlara haiz olanlardan müfettişliğe istekli olanlar; iki adet vesikalık fotoğraf, ikametgah ve sabıka kaydı belgeleri ile öğrenim durumunu gösterir belgenin birer suretini dilekçelere ekleyerek Aydın İl Tarım Müdürlüğü Aydın İli Gıda Güvenliği Eylem Kurulu bürosuna 19 Ekim 2009 tarihinden itibaren müracaat edebilecekler. Yapılan inceleme neticesinde durumları uygun olanlara verilecek eğitim ve yapılacak sınav sonucu “Gönüllü Gıda Müfettişi Kimlik Belgesi” verilecek.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim