• BIST 108.936
 • Altın 151,021
 • Dolar 3,6663
 • Euro 4,3295

  'Golfçü general'e eleştiri

  08.10.2008 13:19
  Aktütün baskını sırasında Antalya'da golf oynadığı ortaya çıkan Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu'na Hürriyet de ağır bir eleştiride bulundu.
  Golfçü generale eleştiri
  'Golfçü general'e eleştiri 'Golfçü general'e eleştiri 'Golfçü general'e eleştiri

  Aktütün baskını sırasında Antalya'da golf oynadığı ortaya çıkan Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu'na Hürriyet de ağır bir eleştiride bulundu.

  Aktütün'e ben mi gitseydim

  Bu eleştiride bulunanları mutlu etmek için o gün Aktütün'e mi gitseydim? Şehitlerimizin haberi bana o gün doğal olarak anında ulaşmadı ama sonrasında başlatılan her harekatın emrini Ankara ile koordine ederek bizzat ben verdim.

  Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Aktütün Sınır karakoluna saldırı sonrasında Antalya Serik'te golf oynadığı ve ilgisiz kaldığı yönündeki eleştirilere tepki göstererek şunları söyledi: "Evet, ben Cuma ve Cumartesi günü Antalya'da idim. Komutanlarımdan izin alıp Ankara'dan Antalya'ya giderek Karpuzkaldıran Askeri Kampı'nda kaldım. TSK'da kuvvet komutanı da olsanız daima her adımınızı komutanlarınızın izni dahilinde gerçekleştirirsiniz. Doğrudur. Antalya'da turnuvada golf oynadım. Yıllardır bir spor olarak yapıyorum. Cumartesi akşam da Ankara'ya döndüm. Pazar günü de, Sayın Cumhurbaşkanı'nın da katıldığı Eskişehir'deki şehidimizin cenazesindeydim. Tabii ki her tür eleştiriye hakaret ve iftira olmadığı sürece açığız. Ama bu mu olmalı eleştiri? Burada, şunu sormamışlar. Hava Kuvvetleri harekat refleksi ve operasyonlar bazında bir zafiyet yarattı mı? Herhangi bir eksiklik olmuş mu? hata yapılmış mı? Hayır. Ne yapsaydım acaba, bu eleştiride bulunanları mutlu etmek için o gün Aktütün'e mi gitseydim? Bütün bunlar bilerek TSK'yı yıpratmak amacı ile yazılıyor. Kimse TSK'ya, Hava Kuvvetleri'ne haksızlık yapmasın.

  Nöbetçi kurmay organizeydi

  Hava Kuvvetleri'nin 24 saat alarmda olan harekat merkezleri vardır. Kuvvet sadece benden oluşmuyor. İlgili nöbetçi kurmay ve harekat personelimiz sürekli her tür gelişmeye anında yanıt verecek şekilde organize olmuşlardır. Şehitlerimizin haberi bana o gün doğal olarak anında ulaşmadı ama sonrasında başlatılan her harekatın emrini Ankara ile koordine ederek bizzat ben verdim. Her aşamada her harekat detayını ilgili arkadaşlarımla koordine ettik. Son 4 günde gerçekleştirilen sınır ötesi ve içi harekatlarda da tam isabet kaydedildi."

  15 şehidi 2. golf sırasında öğrenmiş

  Aktütün Karakolu ve civarındaki tepelerde PKK terör örgütü ile güvenlik güçleri arasında çatışmalar 3 Ekim Cuma günü saat 13.00 sıralarında başladı. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Babaoğlu da cuma günü izinle olarak geldiği Antalya'da kaldığı otelde düzenlenen golf turnuvasına katılıyordu. Babaoğlu cuma günü saat 09.00-12.30 arasında golf oynadı. Akşama kadar devam eden çatışmaların haberi izindeki komutana ulaşmadı. Şehit sayılarının belli olması üzerine Genelkurmay, cumartesi sabah saat 09.00'da açıklama yaptı. Aynı saatlerde Babaoğlu, golf turnuvası için yine otele gelmiş ve sahaya çıkmıştı. Şehitlerin haberi de bu sırada kendisine ulaştı. Babaoğlu, pazar günü Eskişehir'de şehit cenazesine katıldı.

  Özkök de eleştirdi

  Öte yandan Hürriyet'in Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök de bugünkü yazısında Babaoğlu'na 'Golf sahasından harekat yönetilmez paşam' diyerek seslendi.

  İşte Özkök'ün yazısının ilgili bölümü

  Golf sahasından harekat yönetilmez paşam

  Olmadı Paşam. Lamı cimi yok.

  Orada şehit cenazeleri gelirken, Antalya'da golf oynamaya devam etmeyi kimseye anlatamazsınız.

  Sanmayın ki, bu sadece marjinal gazetelerin tepkisidir.

  Bize de anlatamazsınız.

  Üstelik golf.

  Sporların en papyonlusu.

  En monşeri.

  Sanmayın ki futbol oynamaya devam etseydiniz anlatabilirdiniz.

  Elbette Türkiye'de hayat durmaz, devam eder.

  Ama siz Hava Kuvvetleri Komutanısınız ve uçaklarınız orada operasyon yapıyor.

  Golf sahasından hava harekátı yönetilmez.

  Bombaladığınız o mağaralar da, 18'inci delik değil.

  Diğer Haberler
 • Yazıcıoğlu hakkında yeni iddia 21 Mayıs 2009 Perşembe 07:18
 • Çankaya Köşkünden açıklama 18 Mayıs 2009 Pazartesi 23:38
 • Değişiklik yetkisi sınırlı11 Mayıs 2009 Pazartesi 06:13
 • Özkök’ün tedirgin saatleri 10 Mayıs 2009 Pazar 12:11
 • Selçuktan ilginç iddia10 Mayıs 2009 Pazar 08:27
 • Erken uyarı MİTçiden 09 Mayıs 2009 Cumartesi 08:20
 • 27 Nisan’ın arkasında durdu08 Mayıs 2009 Cuma 07:19
 • Tanımadıklarıyla görüşmüş! 07 Mayıs 2009 Perşembe 12:24
 • İlginç plan07 Mayıs 2009 Perşembe 08:11
 • Kızlar ayrı okulda okutulsun07 Mayıs 2009 Perşembe 07:11
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim