Birçok besinde yapılan sahtekarlıkların bir yenisi de pirinçle karşımıza çıkıyor. Pirincin sahte olup olmadığını anlamanın ise bir çok yol var. Peki, sahte pirinç nasıl anlaşılır? Sağlığımızı tehdit eden ve zarar veren sahte pirinci anlamanın yöntemleri...

Ana yemeklerimizin en temel yancısı pirinç, tüm dünyada sıklıkla tüketilen gıdalardan biri. Son dönemlerde fiyatlardaki yükseliş birilerini harekete geçirmiş olacak ki piyasa son sürat sahte pirinç sürmüşler. İçerisine plastik vb. yabancı madde karıştırılarak satılan pirincin fiyatı normale göre daha düşük. Bu yüzden satın alırken sadece fiyat uygunluğuna kanmamak lazım...

Pirinci taklit etmek için patates nişastasını sentetik reçine gibi birçok farklı plastikle karıştırarak sahte pirinç elde etmişler. Ürünü tüketmek elbette çok tehlikeli ve uzmanlar bu konuda oldukça endişeli. Şöyle söyleyelim; bu plastik pirinci 3 porsiyon tüketmek bir küçük plastik poşet yemeye eş değer.

PİRİNCİN SAHTE OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

SU TESTİ

SU TESTİ 

Çiğ pirinci (yaklaşık bir yemek kaşığı) bir bardak suya ilave edin. Pirincin tamamı suyun dibine gömülürse, aldığınız pirinç sahte değildir. Pirinç suyun yüzeyine çıkarsa, dikkatli olun bu pirinç büyük ihtimalle sahte.

ATEŞ TESTİ

Biraz pirinci çakmak ya da kibritle yakmayı deneyin. Eğer birden alev alırsa, bilin ki sahtedir.

Paris’te Mahsa Amini’nin ölümü protesto edildi Paris’te Mahsa Amini’nin ölümü protesto edildi

HAVAN TESTİ

HAVAN TESTİ 

Havan ya da tokmak yardımıyla ezdiğiniz pirinç taneleri beyaz bir toz haline gelirse ortada bir sorun yok. Eğer ezilen pirinçte sarılık var ise o pirinç sahtedir.

KÜF TESTİ

KÜF TESTİ 

Eğer pirinci iyi bir şekilde pişirdiğinizi biliyorsanız ve zamanınız da varsa güzel bir deney daha var. Bunda da pirincin az bir kısmını alıp hava geçirmez bir kabın içerisine koyuyorsunuz. Birkaç gün sonra kapağını açtığınızda küflenmemişse, bildiğiniz plastiktir o! Pirincin küflendiğini unutmayın.