Son dakika haberine göre; Osman Kavala’nın da aralarında bulunduğu 17 sanıklı Gezi Parkı davasında mahkeme gerekçeli kararını açıkladı.

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin beraat kararının bozulmasının ardından Osman Kavala'nın da aralarında bulunduğu 17 sanığın yeniden yargılandığı dava karara bağlanmıştı. Kararda, sanık Osman Kavala'nın ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmedilmişti. Davanın tutuksuz sanıkları Ayşe Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi'nin ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüse yardım' suçundan 18 yıl hapisle cezalandırılarak tutuklanmalarına karar verilmişti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince açıklanan gerekçeli kararda, sanık Osman Kavala ile Henry Jack Barkey’in, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Taksim Meydanı ile ilgili yayalaştırma projesini 2011’de kabul etmesiyle birlikte, sanıkların ‘Ayaklan İstanbul’ isimli sosyal medya sayfasını oluşturdukları, Haziran 2012’de Gezi eylemlerinde işgal hareketi olarak bilinen ve teorisyenliğini Gene Sharp'ın yaptığı sivil başkaldırı yöntemini kullandıkları ve 2013 tarihinde ise Taksim yayalaştırma projesi kapsamında bazı ağaçların sökülmesi üzerine eylemler düzenlemeye başladıkları aktarıldı.

Kararda, Osman Kavala’nın Gezi eylemlerine katılan şahısları finanse ettiği, eylemde kullanılacak malzemeler için hesap numarası açtırdığı, eylemde göstericilerin polislerle çatışmaya girerken kullandıkları malzemeleri temin ettiği, kalkışmanın finansmanı maksadıyla hesap açtıkları, çok sayıda yabancı diplomatla buluşup görüştükleri ve bu şekilde de sanıkların, Gezi olaylarını organize ettikleri ve Gezi eylemlerinin alt yapısını oluşturup ağaçların sökülmesiyle bu amaçlarını fiili boyuta taşıdıkları vurgulandı.