banner158

Germencik'te bulunan jeotermal elektrik santrallerinin hangilerinin ruhsatı var, hangilerinin ruhsatı yok!

Germencik’te faaliyette olan 16 tane jeotermal elektrik santrali var. Bu santrallerle ilgili olarak, 4 Mart 2019 günü Aydınpost’ta yer alan bir haber herkeste büyük şaşkınlık yarattı. Haberde “Aydınpost’a ulaşan bilgilere göre, Germencik’te faaliyet gösteren bazı jeotermal elektrik santrallerinin ruhsatlarının olmadığı iddia ediliyor.” denilerek, kamu vicdanı adına bu skandal iddiayla ilgili olarak yetkililere sorular yöneltilmişti.

Sorular neydi?

Germencik’te faaliyette olan jeotermal elektrik santrallerinin;

1)“Yapı kullanma izin belgesi” var mı?

2)“İşyeri açma ve çalışma ruhsatı” var mı?

Bu süreçte hem Aydın Barosu hem de Aydın Çevre ve Doğa Derneği yazı ile Germencik Belediyesine başvurarak bu hususta bilgi istedi.

Bu sorulara bugüne kadar Aydın Valiliğinden hiçbir yanıt gelmedi.

Soruların yöneltildiği 04.03.2019 tarihinde Germencik Belediye Başkanı olan Ümmet Akın hiçbir yanıt vermedi. Fakat 31.03.2019 tarihinde Germencik Belediye Başkanı seçilen Fuat Öndeş,20.09.2019 tarihinde Aydın Çevre ve Doğa Derneği’ne bu hususta açıklama yaparak, ilgili belgeleri verdi. Kendisine bu bilgi ve belgeleri açıkladığı için buradan teşekkür ediyorum.

Gelen bilgi ve belgeler çok ilginç!

 

A. İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı yönünden değerlendirme

Germencik’te 16 tane jeotermal elektrik santrali bulunuyor. Bu santrallerden sadece 5 tane jeotermal elektrik santralinin “İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı” var. Geri kalan 11 tane santralin “İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı” yok.

“İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı” olan santraller şunlar;

1-Germencik Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen, Gürmat Elektrik Üretim Anonim Şirketine ait Alangüllü Köyü No:117, Germencik Aydın adresinde bulunan jeotermal elektrik santrali için 27.03.2009 tarihinde verilen “İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı”.

ruhsat1.jpg

2-Germencik Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen, Beştepeler Enerji Üretim Ticaret Anonim Şirketine ait Moralı Mahallesi Tarla Evleri No:13 adresine bulunan, Kubilay JES-1 ünvanlı jeotermal elektrik santrali için 29.11.2017 tarihinde verilen “İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı”.

ruhsat2.jpg

 

3-Germencik Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen, Maren Maraş Elektrik  Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketine ait Park Mahallesi Ş.Tğm.Şakir Cezayir Caddesi, Germencik, Aydın adresinde bulunan, jeotermal elektrik santrali için 20.06.2014 tarihinde verilen “İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı”.

ruhsat3.jpg

4-Germencik Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen, Maren Maraş Elektrik  Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketine ait Zafer Mahallesi, Hanefi Öksüz Küme Evler Hıdırbeyli, Germencik Aydın adresinde bulunan, M19a12b4a pafta,4503 parselde kayıtlı jeotermal elektrik santrali için 02.11.2011 tarihinde verilen, 2011/01 sayılı “İkinci Sınıf Gayri Sıhhi Müesseselere Ait Çalıştırma Ruhsatı”.

ruhsat4.jpg

 

5-Germencik Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen, Maren Maraş Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketine ait Dağkaraağaç Mahallesi Dağkaraağaç Sokak No:150 adresinde bulunan, jeotermal elektrik santrali için 18.12.2018 tarihinde verilen “İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı”.

ruhsat5.jpg

 

Bu bilgi ve belgelerden ortaya çıkan iki sonuç daha var.Bunlar;

1)Gürmat Elektrik Üretim Anonim Şirketine ait Germencik’te 7 tane jeotermal elektrik santrali bulunuyor. Bunlardan sadece 1 tanesinin “İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı” var, diğer 6 santralin “İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı” yok!

2)Maren Maraş Elektrik  Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketine ait Germencik’te 6 tane jeotermal elektrik santrali bulunuyor. Bunlardan sadece 3 tanesinin “İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı” var, diğer 3 santralin “İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı” yok!

 

B.Yapı Kullanma İzin Belgesi yönünden değerlendirme

Germencik’te 16 tane jeotermal elektrik santrali bulunuyor. Bu santrallerden sadece 14 tane jeotermal elektrik santralinin “Yapı Kullanma İzin Belgesi” var. Sadece 2 tane santralin “Yapı Kullanma İzin Belgesi” yok.

“Yapı Kullanma İzin Belgesi” olmayan iki jeotermal elektrik santralini hangi okurlarım tahmin edebilecek, merakla bekliyorum.

 

Takdiri okurlarıma bırakıyor.

Önümüzdeki hafta;

“İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı” ve “Yapı Kullanma İzin Belgesi” olmayan jeotermal elektrik santralleri ile ne işlemler yapıldı?

Neler yapılmadı?

Neler yapılabilir?

Bu hususta kimler yetkili?

Kimler görevini yaptı, kimler görevini yapmadı?

Sorularının cevabını arayacağım. Şimdiden buradan herkese duyuruyorum.

 

Aydınpost ANDROID'de TIKLA YÜKLE! Aydınpost APPSTORE'da TIKLA YÜKLE!