• BIST 107.303
 • Altın 152,262
 • Dolar 3,7180
 • Euro 4,3662

  Generallerin yıldızı AYİM'den

  25.12.2010 07:26
  YAŞ kararına rağmen terfi ettirilmeyen sonra da açığa alınan üç generale iyi haber Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nden geldi.
  Generallerin yıldızı AYİMden
  Generallerin yıldızı AYİM'den Generallerin yıldızı AYİM'den Generallerin yıldızı AYİM'den

   

  Mahkeme, 'Terfi ettirmeme işlemi'ni oybirliğiyle iptal etti. Paşalar yeni rütbelerini göreve geri döndüklerinde takacak

  Balyoz Davası sanığı oldukları gerekçesiyle önce terfi ettirilmeyen ve sonra da açığa alınan üç generalin hukuk mücadelesinde ilginç bir gelişme yaşandı. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM), Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararına rağmen üç general için uygulanan 'terfi ettirmeme işlemini', oybirliğiyle iptal etti. AİYM'nin son kararı, cumhuriyet tarihinde bir ilke imza atarak açığa alınan üç paşanın, bir üst rütbeye terfi ettirilmesini zorunlu kılıyor. Yani üç paşa, açıktayken bir üst rütbeye terfi edecek; ancak yeni rütbelerini, göreve yeniden başlayabilirlerse takacaklar.

  BALYOZ SANIKLARI

  YAŞ, ağustos ayındaki toplantısında Tümgeneral Halil Helvacıoğlu, Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu'nun bir üst rütbeye terfi ettirilmesini kararlaştırmış; ancak Milli Savunma ve İçişleri Bakanlığı, Balyoz sanığı oldukları gerekçesiyle bu üç generali terfi ettirmemişti. Üç paşa, terfi etmeleri halinde asaleten atanmaları gereken görevlere, terfi ettirilmeden vekaleten atanmıştı.

  VEKALETEN GÖREVDELER

  Tümgeneral Helvacıoğlu, korgeneral kadrosundaki Jandarma Genel Komutanlığı Değerlendirme ve Denetleme Başkanlığı'na; Tümgeneral Kaya, korgeneral kadrosundaki Harita Genel Komutanlığı'na ve Tuğamiral Gavremoğlu da tümamiral kadrosundaki Deniz Kuvvetleri Personel Başkanlığı'na vekaleten getirilmişti.

  Helvacıoğlu, Kaya ve Gavremoğlu, bir üst rütbeye terfi ettirmeme işleminin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle AYİM'e dava açmışlardı. AYİM Daireler Kurulu, bir üst rütbeye terfi ettirmeme işleminin yürütmesini 27 Eylül 2010'da durdurmuş ve bu kararın uygulanması için Milli Savunma ve İçişleri Bakanlığı'na iki ay süre tanımıştı.

  HUKUKEN GEÇERLİ

  Üç general, bu kez de açığa alma kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle AYİM'e başvurmuş; ancak başvuruyu görüşen AYİM Daireler Kurulu, yürütmeyi durduma talebini 4'e karşı 6 oyla reddetmişti. Ret kararında, 'Açığa alma işlemi objektif, açıkça hukuka aykırılık yok. Üç komutan yönünden telafisi güç veya imkansız zarar doğurmuyor' denilmişti.

  AYİM Daireler Kurulu, üç paşanın terfi davasını dün esastan görüşerek karara bağladı ve 'bir üst rütbeye terfi ettirmeme işlemini' oybirliğiyle iptal etti. İdari işlemin, tesis edildiği tarih itibarıyle hukuki denetime tabi tutulabileceği vurgulanan kararda, işlem tarihi itibariyle üç generalin terfii için yasal bir engel bulunmadığı; terfi kararının tüm YAŞ başkan ve üyelerince şerh düşülmeksizin imzalandığı; bu imzalı kararın hukuken geçerli olduğu ifade edildi.

  'TASHİH-İ KARAR' HAKKI

  Milli Savunma ve İçişleri Bakanlığı'nın, altında AYİM Daireler Kurulu'nun imzası olduğu için bu kararı temyiz etme hakkı yok. İki bakanlık, sadece AYİM'e başvurarak 'tashih-i karar' yani 'karar düzeltme' talebinde bulunabilecek.

  Bu talep de yine AYİM Daireler Kurulu tarafından görüşülecek. Ancak karar düzeltme başvurusunun da iki bakanlığın aleyhine sonuçlanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü Daireler Kurulu'nun kararları, sadece 'maddi hata' içermesi durumunda değişiyor.

  KARARNAME ÇIKMAK ZORUNDA

  AYİM'in son kararını AKŞAM'a yorumlayan emekli Askeri Yargıtay Üyesi Ali Fahir Kayacan, hükümetin bu karar uyarınca üç generali terfi ettirmek zorunda olduğunu söyledi. Kayacan, 'Yargı kararı yerine getirilecek ve terfi edecekler' dedi. TSK Personel Kanunu'nun 65. maddesinde yer alan 'Terfi sırasına girenlerden açıkta bulunanların terfileri ve kademe ilerlemeleri yapılmaz' hükmünün bu durumda geçerli olup olmayacağı sorusuna da açıklığı getiren Kayacan, 'Bu son karar, üç generalin ilk davayı açtıkları tarihteki statülerine göre verilmiş bir karar. Açığa alınmış olmaları, davayı açarkenki statülerine göre verilen bu kararı etkilemez. Açığa alma maddesindeki terfi engeli, şimdi yargı kararıyla yükselecekleri rütbeden bir üst rütbeye yükselmelerine engel teşkil eder. Onun için terfi edecekler. Kararname çıkartılmak zorunda' dedi.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim