• BIST 106.991
 • Altın 151,481
 • Dolar 3,6762
 • Euro 4,3196

  Genelkurmay'dan açıklama

  20.01.2008 18:48
  Genelkurmay, 8 askerin yargılanacağı Dağlıca baskını davasıyla ilgili eleştiri yöneltenleri "Ordu karşıtlığını rant aracı yapan bazı çevreler" olarak niteledi.
  Genelkurmaydan açıklama
  Genelkurmay'dan açıklama Genelkurmay'dan açıklama Genelkurmay'dan açıklama

  Genelkurmay, 8 askerin yargılanacağı Dağlıca baskını davasıyla ilgili eleştiri yöneltenleri "Ordu karşıtlığını rant aracı yapan bazı çevreler" olarak niteledi. Kimsenin kendisini yargının yerine koymaması istenerek, "Her kurumda hata yapanlar olabilir" açıklaması yapıldı.

  GENELKURMAY Başkanlığı"nın internet sitesine dün konulan açıklamada, Dağlıca Tabur Komutanı Yarbay Onur Dirik"in, 8 askerin askeri savcıdaki sorgularına girdiği, saldırı sırasında köydeki düğünde olduğu ve sorguda avukat bulundurulmamasının hukuka aykırı olduğu iddiaları, 2002"de PKK"ya yardım yataklıktan yargılanıp beraat eden sanık er Ramazan Yüce"nin böyle kritik bir bölgede nasıl görevlendirildiği eleştirilerine yanıt verildi.

  Tabur Komutanı Yarbay Onur Dirik"in korunduğu iddialarına karşı TSK"da "kimseye ayrıcalık yapılmadığı" karşılığı verilen Genelkurmay açıklaması şöyle:

  TARTIŞMA ORTAMI Son günlerde basın ve yayın organlarında, 21 Ekim 2007 tarihli Dağlıca saldırısı sonrası gelişen olaylar hakkında çok sayıda haber ve yorum yer almakta ve yoğun bir tartışma ortamı yaratılmış bulunmaktadır.

  SİYASİ, EKONOMİK RANT Dağlıca olayı, kişilerin ve onların bağlı oldukları kurumların birikimleri, eğilimleri ve misyonları doğrultusunda farklı şekillerde yorumlanmaktadır. Ordu karşıtlığını siyasi ve ekonomik rant aracı yapan bazı çevreler, Türk Silahlı Kuvvetlerine seviyesiz bir şekilde saldırmak için, bu olayı saptırarak kendi amaçları doğrultusunda kullanmaktadırlar.

  FEDAKARLIĞA GÖZARDI Olayda şüphe, önyargı ve kinle üretilmiş iddialar ön plana çıkarılmakta; Dağlıca"da aynı zamanda, hain bir saldırının 12 vatan evladının kan ve canları pahasına püskürtülerek, bir fedakarlık örneği sergilendiği göz ardı edilmektedir.

  DETAYLI SORUŞTURMA Köklü bir özeleştiri ve geri besleme geleneğine sahip Türk Silahlı Kuvvetleri, Dağlıca olayını en ince ayrıntısına kadar incelemektedir. Konu ile ilgili her rütbeden personelin günlerce ifadelerine başvurularak yapılan detaylı bir idari soruşturma sonucunda, 8 askere ilişkin olayın yargıya taşınmasına karar verilmiştir. İdari soruşturma yapılmakla birlikte; olayın yargısal sürece tabi tutulması, basın ve kamuoyuna karşı şeffaflık açısından arzu edilen bir durumdur.

  KİMSEYE AYRICALIK YOK Türk Silahlı Kuvvetleri"nin bu tavrı, onun özgüveninin ve hukuka duyduğu saygının en açık göstergesidir. Nitekim, Türk Silahlı Kuvvetlerinin hukuk dışı her türlü eylemi yargıya havale etmekte asla tereddüt göstermediği, kamuoyu tarafından yakından bilinmektedir. Bu bağlamda, Türk Silahlı Kuvvetlerinde kimseye ayrıcalık yapılması söz konusu olmayıp; personelin değerlendirilmesinde esas olan rütbe ya da ilişkileri değil, kişisel nitelikleri ve icraatlarıdır.

  HATA YAPANLAR OLABİLİR Her kurumda hata yapanlar da olabilir. Ancak bir kişi veya kuruma hatalı diyebilmek için, yapılacak idari ve/veya yargısal işlemin sonucunun beklenmesi gerekmektedir.

  Bu gerçekler ortada ve yargı süreci devam ediyorken, kendilerini yargı yerine koyarak yazı ve yorumlarıyla kurumları ve kişileri suçlayanların, hukukun üstünlüğü ilkesine ne kadar bağlı oldukları kamuoyunun takdirine bırakılmaktadır.

  ÇABALAR BEYHUDE Ayrıca, bu ve benzer olayları kullanarak Türk Silahlı Kuvvetlerini yıpratmayı, onun terörle mücadele ve Türkiye Cumhuriyeti"nin temel ilkelerine sahip çıkmadaki kararlılığını aşındırmayı düşünenlerin çabaları beyhudedir.

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim