• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Genel başkan Aydın'da

  17.09.2009 13:35
  Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Aydın’da düzenlediği basın toplantısında “Rusya dahil etrafındaki komşularıyla, kamu işçileriyle sözleşme imzalayan devlet, memuruyla sözleşme imzalamaktan imtina ediyor” dedi.
  Genel başkan Aydında
  Genel başkan Aydın'da Genel başkan Aydın'da Genel başkan Aydın'da

  Ahmet Gündoğdu, Memur-Sen Aydın Temsilciliği'ni ziyaret ederek buradaki sendika üyeleri ile toplantı düzenledi. Toplantı sonrasında Memur-Sen Aydın İl Temsilcisi Süleyman Alkoç, Eğitim-Bir-Sen Aydın Temsilcisi Mehmet Şirinkaya ve Sağlık-Sen Aydın Temsilcisi Baki Karaer ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Ahmet Gündoğdu, özelde üyelerin özlük haklarını genelde ise insanların ve ülkenin geleceğini dertlenerek sendikacılık yapmaya çalıştıklarını söyledi. Bu anlayış ile toplu görüşme masasına hazırlandıklarını kaydeden Gündoğdu, "Masaya hazırlanırken taleplerimizi iki başlık halinde belirledik. Birincisi grevli toplu sözleşmeli sendikal hak, ikicisi mali ve sosyal haklar boyutu. Toplu sözleşme ve grev hakkını, bu senenin en önemli gündemi kabul ettik. Türkiye'de bu iktidar iş başına geliyorken; Türkiye'nin üç tarafı denizlerle, 4 bir tarafı düşmanlarla çevirili düşüncesi hakimdi. Etrafındaki ülkelerle kavga eden bir Türkiye görünümünden kurtularak, bugün etrafındaki ve uzaktaki ülkelerle sözleşmeler imzalayan ülke haline geldi. Ancak Rusya dahil etrafındaki komşularıyla sözleşme imzalayan devlet, hala çalışanları arasında ayrım yapmaya devam ediyor. Kamu işçisiyle toplu sözleşme imzalayan devlet memuruyla sözleşme imzalamaktan imtina ediyor" diye konuştu.

  Hükümetin memura önerdiği yüzde 2,5 artı 2,5 zam artışının kabul edilebilir yanının bulunmadığını dile getiren Gündoğdu, "Mali haklar boyutuyla Memur-Sen ailesi olarak 5 artı 6 olan maaş zammı teklifimiz, yüzde dört arttı. 40 artı 40 ek ödeme teklifimiz 30 arttı. 10 TL toplu görüşme priminin 28 TL çıkartılması, 84 TL olan eş yardımının 131 TL'ye çıkarılması ve çocuk yardımında çocuk sayısı sınırlamasının kaldırılması. 0- 6 yaş grubunun 0-14 yaş gurubu aralığına çıkarılması, giyecek yardımının nakit olarak verilmesi, emekliye ayrılanlar için verilen 500 TL'nin 1000 TL çıkarılması gibi mali taleplerimiz oldu. Bazı yanlışlıkları düzeltebildik. Ancak düzeltemediklerimizde oldu. Yüzdelik zamda 2 artı 2 sonrada 2,5 artı 2,5 önerildi bu öneri Memur-Sen in asla kabul etmeyeceği bir öneridir" dedi.

  Şu an ki mevcut iktidarın iş başına geldiği dönemde Türkiye'nin yüzde 42 büyüdüğünü söyleyen Ahmet Gündoğdu, memura bu süreçte ek ödemelerle iyileştirmeler yapıldığını da hatırlattı. Yaşanılan küresel krizden dolayı mağduriyetlerin yaşandığını da sözlerine ekleyen Gündoğdu, "Kriz var; krizden dolayı mağduriyet var ama bu krizden etkilenen kamu çalışanları var. Hükümetin krizi karşı aldığı tedbirler var. Bankalar, iş dünyası, yüzde 30 ile yüzde 60 oranında kar açıklarken memur sıkıntı çekiyor. Gelir ve vergi dağılımdaki adaletsizlik sorununu hükümet çözmeli. Türkiye'nin 'Demokratik açılımlar, yargı açılımları' gibi güzel iyi niyetle açılım yaptığı şu günlerde bizim beklediğimiz kamu açılımlarının anayasa ile yapılması. Darbe anayasasından kurtularak bir açılım yapması lazım. Çünkü bir ülkede milletin iradesi tokatlanabiliyorsa; irade saygın değilse, iradenin saygın olmadığı yerde emeğin, ekmeğin özgürlüklerin saygın olması mümkün değil" şeklinde konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim